DELEGACIJA MINISTARSTVA ZA DIJASPORU U MAKEDONIJI
Tokom dvodnevne posete Makedoniji, delegacija Ministarstva za dijasporu Vlade Srbije, razgovarala je i sa
predstavnicima Demokratske partije Srba i Ujedinjene srpske zajednice u Makedoniji, koji su istakli da je tek raspadom bivše SFRJ položaj Srba u Makedoniji doveden u pitanje, a kao glavne probleme naveli pitanje državljanstva i obrazovanje na maternjem jeziku.
Na jednoj teritoriji
U Makedoniji, prama popisu stanovništva iz 2002. godine, živi 35.939 Srba, odnosno 1,8 odsto ukupnog stanovništva. Za srpsku populaciju u Makedoniji karakterističan je visoki stepen teritorijalne koncentracije. Oko 80 odsto živi u skopskoj i kumanovskoj kotlini, a 15 odsto u doliini Vardara, od Gostivara do đevđelije.
Prof dr Dušan Veljković, predsednik Ujedinjene srpske zajednice u Makedoniji, kaže da je poseban problem što su Srbi tek 2001. godine dobili status nacionalne manjine.
– Veliki problem u odnosu na ostale nacionalne zajednice jeste i činjenica što Srbi nemaju adekvatnu podršku u obrazovanju, kulturi i informisanju, što je dovelo do naglašenijeg gubljenja nacionalnog identiteta – ocenio je Veljković.
U razgovoru sa Ivanom Stojiljkovićem, poslanikom u Sobranju Makedonije i predsednikom DPS-a, i zamenikom ministra za saobraćaj u Vladi Makedonije Dejanom Košutićem, predstavnici Ministarstva za dijasporu Vlade Srbije iskazali su spremnost da pomognu srpskoj zajednici u Makedoniji, upravo u oblasti obrazovanja na srpskom jeziku, zaštiti kulturno-istorijskog blaga i olakšanog sticanja državljanstva.
Prijem kod ambasadora
Delegaciju Ministarstva za dijasporu primila je u Rezidenciji ambasade SCG u Skoplju njena ekselencija ambasador Biserka Matić, koja je ukazala i na gorući problem velikog broja izbeglica sa Kosova i Metohije, uglavnom romske populacije, čiji status već godinama nije rešen.
– U ovim razgovorima izrazili smo obostranu želju da zajednički doprinesemo rešavanju crkvenih problema koji najviše opterećuju srpsku nacioanlnu zajednicu u Makdeoniji, rekao je Aleksandar čotrić, zamenik ministra za dijasporu u Vladi Srbije.
Gradonačelnik Starog Nagoričana
Vlasta Dinković, gradonačelnik Starog Nagoričana, opštine u Kumanovu, jedini je Srbin na ovoj funkciji u Makedoniji. Ovu opštinu čini 30 sela sa oko 6.000 stanovnika. Delegacija Ministarstva za dijasporu posetila je sa Dinkovićem Manastir Svetog đorđa i položila venac na spomen-kosturnicu Zebrnjak kod Kumanova.