Pre nešto manje od godinu dana, stupila je na snagu odluka Vlade Srbije da se Srbima u zemljama regiona, ne naplaćuju konzularne i administrativne takse prilikom podnošenja zahteva za dobijanje državljanstva. Tada su najavljene i mere za pojednostavljivanje i skraćivanje procedure dobijanja srpskog državljanstva. Cilj je bio da naši sunarodnici, koji to žele, u što kraćem roku dobiju državljanstvo Republike Srbije. Međutim Srbi iz Rumunije kažu da je procedura i dalje komplikovana i da se do državljanstva dolazi veoma teško.
Rumunija je članica Evropske Unije i prava srpske zajednice u ovoj zemlji su na zavidnom nivou. Ipak veliki broj Srba koji žive u ovoj zemlji, želi i državljanstvo Republike Srbije. Međutim, na putu ostvarenja te želje, stoje često nelogične i nepremostive prepreke. Oni praktično moraju da dokažu da su Srbi i da su im preci živeli u Srbiji. Predsednik Saveza Srba u Rumuniji Ognjen Krstić kaže da njegovi sunarodnici praktično ne znaju na koji način to da urade, jer Srbi u Rumuniji nisu ekonomska već korenita dijaspora i žive na ovim prostorima vekovima, čak i duže od nastanka moderne srpske države.
Srbi u Rumuniji ne žele da utiču na politički život u Srbiji na bilo koji način, ali žele da budu ponosni građani Republike Srbije, kaže Krstić i dodaje da je neshvatljivo što im se traže dodatni uslovi, koji su nerazumljivi, a često i nemogući. Da li treba Crnjanski da dokazuje da je Srbin time što ima nekog rođenog u Srbiji. Da li mi koji smo se ovde školovali na srpskom, koji smo kršteni pravoslavci i čiji su roditelji Srbi, treba da dokazujemo na drugi način da smo Srbi, između ostalog, i time da imamo rođake u Srbiji, pita se Krstić.
Genralni konzul Srbije u Temišvaru, Lazar Manojlović kaže da je u intenzivnom kontaktu sa predstavnicima Srba u Rumuniji, ali i sa nadležnim organima u Srbiji, kako bi se našlo najbolje rešenje. Pokrenuli smo akciju u skupstinskom Odboru za dijasporu, ali sam i lično razgovarao sa direktorkom kancelarije za dijasporu Slavkom Drašković, prilikom njene nedavne posete Temišvaru. Dobili smo podršku i od jednih i od drugih da načinimo neke korake kako bismo ovu proceduru za dobijanje državljanstva Srba iz Rumunije, što više uprostili i ubrzali. Jer, ovdašnji Srbi su autohtono stanovništvo i oni jednostavno nemaju dokaza da su im preci živeli na teritoriji Srbije, ističe Manojlović. Prema njegovim rečima, uprošćena dokumentacija koja bi pored obavezujućih dokumenata sadržala i neku vrstu izjave o svom poreklu i nacionalnoj pripadnosti, ili dokument SPS o tome da su oni pripadnici srpske nacionalne manjine, svakako bi rešila problem. To bi puno značilo srpskoj zajednici u Rumuniji, ali i za ukupne odnose dve zemlje, zaključuje konzul Manojlović.
U Rumuniji danas živi oko 18 i po hiljada Srba.
Autor: Vukomir Petrić