SRBIJA 2009 – BITI ILI NE BITI

SIROTINJI HARAč, TAJKUNIMA KREDIT

• Ne bih preporučio zemljacima u rasejanju da se vraćaju kući, u zapadnoj Evropi će lakše naći posao ili dobiti socijalnu pomoć, kaže Miroslav Prokopijević, direktor Centra za slobodno tržište

Kad je knez Miloš hteo da povećava porez, pitao je šta radi narod. „Buni se“, odgovarali su mu, „E, onda povećaj porezu“. Kad prođe malo vremena opet knez priupita gospodare: „Šta radi raja“. „Sad ćuti“, bio je odgovor. „E, sad smanjuj porezu“. To je bila slika Srbije početkom 19. veka. Danas, nakon 200 godina, porez Srbima razrezuje Međunarodni monetarni fond, a sprovodi ga Vlada Srbije. MMF je dao kredit Vladi, a predložio da pare vlast namakne haračem, tj. poveća porez na plate građana veće od 12.000 dinara, nazivajući ga „solidarnim“ porezom. Ipak, posle žestokog otpora javnosti, vlada se uplašila socijalnih nemira i rešila da ipak odlučno smanji troškove državnog aparata. Vicepremijer Božidar đelić, pak, tvrdi da treba oporezovati makar „boljestojeće građane“ i objašnjava da pod tim misli na one koji „bar nekoliko procenata imaju veću platu od prosečne“!? Prosečna srpska plata u februaru 2009. bila je 31.121 dinar, izdržavao taj „boljestojeći“ građanin jedno, dvoje ili troje dece!
• S druge strane, ni svet više nije isti. U Americi se dnevno zatvara 80.000 radnih mesta. Od početka godine palo je 200.000 otkaza, a prošla godina zaključena je gubitkom radnog mesta za 2,6 miliona Amerikanaca. U Velikoj Britaniji je samo u sektoru proizvodnje pljusnulo 5.000 otkaza. Skoro 25.000 ljudi ostalo je bez posla u Bosni i Hercegovini od decembra 2008, a oko 3.000 radnika se vratilo iz pečalbe u Sloveniji, Srbiji i Hrvatskoj, uglavnom iz oblasti građevinarstva, prerađivačke industrije i auto-industrije. U Hrvatskoj je u januaru bez posla ostalo više od 19.379 ljudi, a najviše otkaza podeljeno je u prerađivačkoj industriji, trgovini, ugostiteljstvu i građevinarstvu. Hrvatska je prvi put posle rata javno pozvala srpske turiste da dođu na Jadran i spasu ekonomiju od propasti. NJihovi radnici najavljuju masovne proteste tokom maja.

• Prvi na listi otpuštanja širom dijaspore su stranci. Oko 300.000 Poljaka, od ukupno 1,2 miliona, već je otišlo iz Britanije. Mnogim Srbima u Londonu je ugrožen posao, pa arhitekte, inženjeri, menadžeri pomišljaju na povratak. U Srpskom siti klubu oko 200 članova, žitelja Londona, intenzivno traga za poslom u matici, a tvrde da je čak dve trećine Srba spremno je da spakuje kofere i vrati se u otadžbinu. Pojedini domaći mediji pozivaju zemljake da se vrate jer „sunce tuđeg neba ne greje kao naše“, tvrdeći da je lakše preživeti bez posla u roditeljskom stanu, uz podršku rodbine sa sela, nego na pločniku Dortmunda ili Geteborga, bez igde ikoga! Ako je verovati zvaničnim podacima, nova Šantićeva poruka trebalo bi da glasi: „Ostanite tamo gde jeste…“
• Krajem februara 2009. godine u Nacionalnoj službi za zapošljavanje Srbije registrovano je 749.691 nezaposlen građanin, a samo u poslednja četiri meseca u Srbiji je broj nezaposlenih porastao za 31.000. Poslednji vladin hit su odluke o porezu na razgovore mobilnim telefonom i nove akcize na gorivo. Veći porez preti i stanovima i automobilima, a u Srbiji se računa da je onaj ko ima stan veći od 60 kvadrata, makar i sa balkonom – bogat!
• LJubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, kaže da će vlada teško uštedeti tolike pare na sopstvenoj kafi i flaširanoj vodi, jer neće da udari na foteljaše!
– Kad saberemo samo sve potpredsednike, ministre, pomoćnike, bez državnih sekretara, ima 150 koji mesečno zarade 30 miliona dinara, bez dnevnica i korišćenja luksuznih automobila. Političari su napustili realnost i otvaraju SOS prodavnice kao čist marketinški trik – da se tamo uslikaju, a onda svi komplet dođu na koktel-otvaranje „Ušća“, najluksuznijeg tržnog centra na Balkanu. Očigledno je da postoje dve Srbije. Tajkune čak i ne oporezuju nego im država daje subvencije i povoljne kredite za onih 30-40 firmi što imaju. A to što neki pozivaju dijasporu da se vrati u zemlju bez perspektive – možda im treba njihova ušteđevina! Da je podele, verovatno kroz poreze!
• Miroslav Prokopijević, direktor Centra za slobodno tržište i naučni savetnik u Institutu za evropske studije u Beogradu, tvrdi da je povećanje poreza na plate ekonomski bolestan potez!
– Teško je reći da je vlada odustala od toga da razreže porez građanima, to ćemo tek videti. Pitanje je kako će vlada uštedeti 100-ak milijardi dinara, tj. 1,2 milijarde evra. A ne verujem da će to postići samo otpuštanjem zaposlenih u državnoj upravi, morala bi da privatizuje deo obrazovnih, zdravstvenih, javnih komunalnih preduzeća. Teško je bilo šta prognozirati sa ovakvom vladom koja je potpuno nepredvidiva. Stoga uopšte ne bih preporučio rasejanju da se vraća u Srbiju gde nezaposlenost raste iz meseca u mesec, a tek će rasti. U zapadnoj Evropi opet će lakše naći posao ili dobiti socijalnu pomoć nego u otadžbini – tvrdi Prokopijević.
• Srbija sve više liči na državu iz popularnog stripa „Alan Ford“, gde su autori ismevali nemoć američkog društva da se izbori sa socijalnim nepravdama i korupcijom. Samo još da srpska vlast i narod povedu razgovor kao Broj Jedan i pronalazač Grunf: „Grunfe, uzmi ove točkove i zavrtnje i sastavi nam avion. Ili lokomotivu. Ili mašinu za pranje suđa. “ A Grunf odgovara: „Razumeo, šefe. Sastaviću robota dva metra visokog i biće isti kao vi“.