Srbija i Škotska, prijateljstvo koje traje

Alan Kaming je 2013. godine započeo projekat kako bi dokumentovao ovu priču i sačuvao je od zaborava. Uradio je značajan broj dokumentarnih radio i TV emisija. Kamingov film je prikazan u školama i muzejima širom Škotske. Mnoge srpske institucije, muzeji i pojedinci podržali su ga u ovom projektu.

Sledeće godine biće obeležena stogodišnjica smrti doktorke Elsi Inglis, škotske heroine, odlikovane Ordenom belog orla i Ordenom Svetog Save.

Alan Kaming je nedavno posetio Srbiju kako bi dogovorio detalje obeležavanja ove godišnjice i tom prilikom govorio za Program za dijasporu RTS.

Govorimo o najdramatičnijem periodu za srpski narod u toku Prvog svetskog rata a škotski lekari su bili deo tih događanja. Šta je ono što vi tačno radite i pokušavate da postignete?

„Moj dolazak u Srbiju ima za cilj susret sa ljudima u Srbiji, sa mojim prijateljima pre svega, koji će raditi na ideji da na svim mestima gde je doktorka Elsi Inglis boravila tokom epidemije organizujemo komemoracije i postavljanje obeležja u znak pošte i sećanja. Glavni cilj je da sledeće godine na stogodišnjicu smrti doktorke Elsi Inglis, dovedemo njene potomke u Srbiju i posetimo sva ta značajna mesta“.

Kako su srpska država i srpski narod odreagovali na vašu inicijativu?

„Reakcija je bila odlična, vrlo ohrabrujuća u ovoj fazi. Srbija već dugo održava ovu priču živom, i drži je blizu svog srca. Moj dolazak ovde je samo korak dalje u podršci da vizuelizujemo i ostvarimo plan da rođaci doktorke Elsi Inglis posete Srbiju sledeće godine“.

Pokušavate da uključite i ostale zemlje, saveznike iz Prvog svetskog rata, u ovaj projekat sećanja. Hoćete li uspeti u tome?

„Još uvek smo u ranoj fazi organizacije. Pokušavamo da sledeće godine na stogodišnjicu Elsine smrti, na njenom grobu u Edinburgu okupimo zvanice iz savezničkih zemalja, Francuske, Rusije i naravno Srbije. Verujem da ćemo uspeti da se organizujemo. I da će nas Elsi, tom prilikom, posmatrati odozgo, sa osmehom na licu“.

Ovo postaje neka vrsta misije da spojite dva naroda, dve nacije, sa takvom zajedničkom istorijom. Kada se sve godišnjice završe, šta mislite, šta će biti sa Škotskom i Srbijom?

„Kao što se Elsi Inglis zaljubila u Srbiju i njen narod, tako sam i ja zavoleo Srbiju i gajim nadu da će, uz obeležavanje godišnjice sledeće godine, sve više ljudi biti uključeno u ovu priču. Ovo je most između dva naroda. Most koji bi trebalo uspostaviti i doraditi kako bi se Škotska i Srbija vratile divnom prijateljstvu koje u nekada gajile“.

Više detalja o obeležavanju godišnjice smrti doktorke Elsi Inglis možete pogledati u emisiji Magazin Srbije na vezi u kojoj su govorili istoričar Velibor Vidić iz Valjeva, Darko Božić član Gradske skupštine Beograda iz Lazarevca, i Zoran Jocić član Opštinskog veća Mladenovca.