Srbija ima veliki turistički i kulturno-istorijski potencijal

srbija-ima-veliki-turisticki-i-kulturno-istorijski-potencijal
Srbija ima veliki turistički i kulturno-istorijski potencijal

Srbija ima mnogo toga da pokaže svetu i turistima i u tome će je i dalje podržavati evropski partneri – zaključak je današnje konferencije „Razgovori o turizmu“ na kojoj je bilo reči o bogatstvu kulturno-istorijskog nasleđa i održivih turističkih potencijala Srbije. Tom prilikom predstavljeni su rezultati petogodišnjeg projekta „EU za kulturno nasleđe i turizam“ i održan je panel na temu „Pronalaženje modela za razvoj održivog turizma“. Konferenciji su prisustvovali i predstavnici Svetske turističke organizacije (UNWTO) i Svetskog putničkog i turističkog saveta (World Travel & Tourism Council).

Foto: EU za kulturno nasleđe i turizam/Goran Srdanov

Uz prisustvo predstavnika Vlade Republike Srbije, Delegacije Evropske unije i ambasade Savezne Republike Nemačke, predstavljeno je sve što je urađeno na očuvanju kulturnog nasleđa, razvoju i promociji turizma u Istočnoj Srbiji i Donjem Podunavlju. Tokom trajanja projekta rekonstruisani su značajni kulturno-istorijski objekti i podržan je razvoj turističkih potencijala zaposlenih u turizmu.

Foto: EU za kulturno nasleđe i turizam/Goran Srdanov

„Turizam nije u portfelju ministra za evropske integracije, ali jesu Razgovori o turizmu i jeste tema kako da turizam, kao jednu od strateški važnih oblasti za razvoj Srbije kao društva i kao ekonomije, na što bolji način uklopimo u ono za šta Ministarstvo za evropske integracije jeste zaduženo, a to je programiranje pomoći i sredstava Evropske unije„, rekla je Tanja Miščević, ministarka za evropske integracije. Ona je dodala da je projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ vredan 24 miliona evra – jedan od značajnijih projekata koje smo imali. „Srbija obiluje lokalitetima koji imaju kulturni i istorijski značaj i predstavljaju kulturnu baštinu. Ponosni smo što je Srbija, zajedno sa Evropskom unijom tokom ovog projekta obnovila neke od svojih najznačajnijih lokaliteta „, rekla je ministarka Miščević.

Među najznačajnijim infrastrukturnim radovima izgrađen je Centar za posetioce kod Feliks Romulijane, jedinog arheološkog lokaliteta u Srbiji koje je UNESCO uvrstio na Listu svetske kulturne baštine. U tvrđavi Fetislam u Kladovu konzervirana je Varoš kapija i deo bedema Velikog grada, urađene su kapije Malog grada i izgrađena je letnja pozornica. Rajačke pivnice u okolina Negotina, čuvene po vinskim podrumima, tokom projekta dobile su električne, vodovodne i kanalizacione mreže, a privode se kraju radovi na uređenju rasvete i pešačkih staza u kompleksu pivnica.

U okviru Golubačke tvrđave otvoren je park Arheološko brdo u kome su tokom istraživanja otkrivene krečnjačke peći i zgrade koje datiraju iz XVI i XVII veka. Jedina opština-učesnica u projektu koja nije u istočnoj Srbiji je – Topola. Kraljeva vinarija u Topoli rekonstruisana je – zamenjeni su krovovi i tavanica i urađene nove elektro i hidro instalacije. Uređenje enterijera i eksterijera ove najstarije vinarije u Srbiji biće realizovano tokom narednog projekta, koji će takođe finansirati EU.

Pavel Voronin Prvi sekretar ambasade Nemačke, foto: EU za kulturno nasleđe i turizam/Goran Srdanov

Turizam povezuje ljude iz celog sveta. To znači da treba i da odgovori na globalne izazove. Tokom 2020. godine, u jeku pandemije, donirano je milion evra za mala i srednja preduzeća i privatnike koji se bave turizmom. Često je to bio odlučujući faktor za ostanak u poslu u tim teškim vremenima„, rekao je Pavel Voronin, Prvi sekretar ambasade Nemačke u Srbiji. On je dodao da je projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ bio fokusiran i na otvaranje mogućnosti i radnih mesta za žene i mlade. „Više od polovine dobitnika bespovratnih sredstava angažovalo je žene u svom poslovanju“, rekao je on.

Tokom trajanja projekta, 184 privatnika koji se bave turizmom dobilo je bespovratna sredstva (grant) za unapređenje poslovanja. Veći deo sredstava upotrebljen je za unapređenje održivog turizma i ozelenjavanje ove grane privrede, kao i za razvoj turističkih potencijala i podršku ženama koje se bave turizmom. Dvadeset grantova dobile su asocijacije i javni sektor.

Višnja Rakić pomoćnica ministra za turizam i omladinu, foto: EU za kulturno nasleđe i turizam/Goran Srdanov

Srbija ima koja ima bogato kulturno nasleđe, ima šta da pokaže i šta da se vidi. Turizam je specifična privredna grana, kada postoje neki problemi na globalnom nivou, ona se prva urušava, ali se isto tako prva i podiže. Projekat koji je trajao pet godina značajno je promenio izgled Istočne Srbije u kojoj je sproveden najveći deo ovog programa„, rekla je Višnja Rakić, pomoćnica ministra za turizam i omladinu. Ona je dodala da su predviđena ulaganja Ministarstva turizma od 2022. do 2025. godine u region Podunavlja 2,7 milijardi dinara, što govori o posvećenosti razvoju turizma u celom toku Dunava kroz Srbiju.

Projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ obezbedio je unapređenje znanja zaposlenih u turizmu iz javnog i privatnog sektora, uz podršku u kreiranju novih usluga koje su namenje turistima i promovisanje turističkih destinacija i na domaćem i na inostranim tržištima. Učestvovalo je osam opština iz Istočne Srbije i Donjeg Podunavlja (Kladovo, Majdanpek, Golubac, Zaječar, Negotin, Veliko Gradište, Požarevac i Smederevo) i opština Topola iz Šumadije. Projekat finansiraju Evropska unija i Vlada Nemačke u saradnji sa Ministarstvom turizma i omladine, a sprovodi GIZ.

Post Views: 63

Originalni tekst