Već tradicionalni godišnji politički samit zemalja Balkana, u organizaciji Prijatelja Evrope, ove godine pored eminetnih govornika iz svih Balkanskih zemalja okupio je brojne posmatrace ali i srpsku dijasporu iz Beneluksa. Predstavnici tri zemlje Beneluksa danas su učestvovali u debati sa donosiocima odluka iz Srbije, Albanije, Crne Gore, Slovenije i ostalih zemalja regiona.
Konferenciju je otvorio gospodin Stefan Fule, visoki komesar EU za proširenje koji je pored osvrta na pozitivne promene u zemljama Balkanskog regiona stavio akcent na važnost regionalne saradnje kao i preduzimanja konkretnih i pragmatičnih rešenja. Rešenje leži u samim zemljama Balkana rekao je Fule dodavši da ne postoji recept za ulazak u EU već samo rad i gledanje u budućnost.
Želimo da otvorimo novu stranicu u istoriji Balkana poručio je iz Brisela premijer Republike Srbije g. Cvetković . Govorivši o rešavanju problema sa Kosovom rekao je da ne smemo gurati probleme pod tepih već ih rešavati na vreme, tj. odmah i da je dijalog najbolji način da se otpočne rešavanje ovog problema. U nadi da će Srbiji tokom sledeće godine biti odobren status zemlje kandidata premijer Cvetković je poručio komesaru za proširenje da ga očekuje u februaru u Beogradu dok je premijer Milo Djukanović u svom obraćanju govorio o EU euforiji koja vlada u zemljama Balkana. Kada je reč o ulasku u EU, mogu reći da vidim odlučnost svih zemalja Balkana rekao je Djukanović i upozorio EU zvaničnike na zastoj Makedonije na njenom putu ka članstvu u EU dodavši da ovakav presedan ne sme prerasti u praksu.
Medju govornicima bili su i Doris Pak, Bakir Izetbegović, Pierre Mirel, Kori Udovički ali i poslanici Evropskog parlamenta.
O zaključcima sa konferencije porazgovarali smo sa predstavnicima srpske dijaspore Beneluksa koja je sa velikim interesom učestvovala u debati. Drago mi je da sam imao prilike da učestvujem na ovom Samitu i čujem iz prve ruke mišljenje EU zvaničnika o pitanjima koja se tiču ulaska Srbije u EU. rekao je Vladimir Filipović, Srbin iz Belgije koji je inače i član Ekonomskog saveta Skupštine dijaspore i Srba u regionu. Moj opšti utisak je da moramo dati veći prostor mladim ljudima i novim idejama koje nas mogu odvesti u ravnopravno članstvo Srbije u EU. Jer mladi ljudi koji nisu opterećeni prošlošću jesu naša budućnost, kao što je naša budućnost Evropska Unija dodao je Filipović.
Nalazimo se na važnoj preketnici sa koje više nema povratka a Evropska Unija nam šalje odlučnu i nedvosmislenu poruku: Pomozite sami sebi, a mi ćemo pomoći vama da postanete deo evropske porodice država rekla je Ana Milošević, delegat Skupštine dijaspore za Beneluks i dodala da je zadovoljna rastućem interesovanju dijaspore za srpsku EU sudbinu. Ona je najavila i seriju dogadjaja pod nazivom Otvoreni dijalog 2011 koja je zamišljena kao dijalogiranje srpske dijaspore sa institucijama matice, zemljama boravka i predstavnicima EU. Ova serija dogadjaja koja obuhvata koncerte, izložbe, seminare i debate počeće 28 januara 2011. za kada je najavljen i seminar u Evropskom parlamentu na temu poboljšanja dijaloga medju organizacijama srpske EU dijaspore.