Glavna tema srpskog nastupa biće 810. godišnjica od nastanka Studeničkog tipika Svetog Save, kao i 800. godišnjica od sticanja srpske crkvene samostalnosti. O novom reprezentativnom izdanju znamenitog spisa, objavljenom u manastiru Studenica na četiri jezika, govoriće prof. dr Maja Anđelković, sa Univerziteta u Kragujevcu, jedan od urednika i priređivača, kao i prevodilac Svetlana Luganska.
Osim na Sajmu, Studenički tipik biće predstavljen i u Centru slovenskih kultura, kao i u Biblioteci inostrane literature „M. I. Rudomino".
Kao cela ova godina u srpskoj kulturi, nastup Srbije na Sajmu u Moskvi biće u znaku niza značajnih godišnjica srpskih pisaca. Navršava se 90 godina od rođenja i 10 godina od smrti Milorada Pavića (1929-2009), 90 godina od rođenja Aleksandra Popovića (1929-1996), 30 godina od smrti Danila Kiša (1935-1989), 70 godina od smrti Rastka Petrovića (1898-1949), 120 godina od rođenja Radeta Drainca (1899-1943), stota je godišnjica od objavljivanja prekretničke zbirke pesama Lirika Itake (1919-2019) Miloša Crnjanskog.
Na moskovskom sajmu biće predstavljena edicija „Serbika" (prevodi savremene srpske proze i poezije) izdavačke kuće „Skitija", kao i izdanja „Aleteje" objavljena uz podršku Ministarstva kulture i informisanja. Posebno predstavljanje imaće Beogradski sajam knjiga a na programu je i autorski nastup književnice Vesne Kapor.
Kao prateći program, u Domu ruske dijaspore „Solženjicin" biće otvorena izložba „Sergej Solovjov: konjanik i stripar" prof. dr Irine Antanasijević. Okrugli sto „Savremena književnost Rusije o Srbiji i Srbije o Rusiji" biće održan završnog dana u klubu „Falanster", a učestvuju književnici i kritičari Boris Kuprijanov, Vladimir Šurigin, Maksim Surkov, Jevgenije Baranov, Ivan Naumov, Mihail Polikarpov. Ceo nastup praćen je i posebnim tematskim izdanjima Nacionalne revije „Srbija" na ruskom (Serbiя na Vыstavke knigi v Moskve 2019) i engleskom jeziku (Serbia at the Moscow International Book Fair 2019).
Pored glavnih tema nacionalnog nastupa, posebno je istražena viševekovna percepcija Rusije u srpskoj književnosti i Srbije u ruskoj.
Veoma je zanimljiv i temat o Lazaru Srbinu, „prvom krotitelju ruskog vremena", zagonetnom učenjaku iz XV veka koji je u moskovskom Kremlju napravio prvi mehanički časovnik u istoriji. Predstavljeni su i savremeni književnici Dragan Jovanović Danilov (iz Srbije) i Berislav Blagojević (iz Srpske).
Dizajn štanda, produkciju svih pratećih publikacija, kao i ukupnu kreativu u nastupu Srbije u Moskvi, na najvećoj i najstarijoj manifestaciji te vrste u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji, uradili su „Princip Pres" i Nacionalna revija „Srbija".