Srbija se umešala u spor Sudana i UAE pred Međunarodnim sudom pravde: Naše vlasti tvrde da smo „zainteresovana strana“ u navodnom genocidu nad Masalit narodu

srbija-se-umesala-u-spor-sudana-i-uae-pred-medjunarodnim-sudom-pravde:-nase-vlasti-tvrde-da-smo-„zainteresovana-strana“-u-navodnom-genocidu-nad-masalit-narodu
Srbija se umešala u spor Sudana i UAE pred Međunarodnim sudom pravde: Naše vlasti tvrde da smo „zainteresovana strana“ u navodnom genocidu nad Masalit narodu

Sekretarijat Međunarodnog suda (poznat kao Međunarodni sud pravde) je juče, 25. aprila 2025. godine, objavio da je Republika Srbija 24. aprila 2025. godine podnela izjavu o mešanju u postupak koji se vodi pred tim sudom između Republike Sudan i Ujedinjenih Arapskih Emirata, piše na sajtu Srbija pred Međunarodnim sudovima.

Postupak je pokrenuo Sudan tužbom od 5. marta 2025. godine na osnovu Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, kojom traži, između ostalog, da Međunarodni sud utvrdi da su Ujedinjeni Arapski Emirati prekršili svoje obaveze iz te konvencije i iz Povelje Ujedinjenih nacija usled pružanja podrške Snagama za brzu podršku (eng. Rapid Support Forces) u vezi sa navodnim genocidom nad pripadnicima Masalit naroda od 2023. godine u Zapadnom Darfuru.

Srbija se umešala u spor na osnovu člana 63 Statuta Međunarodnog suda, koji glasi:

1. Kad god se radi o tumačenju jedne konvencije čije su ugovorne strane ne samo države koje su u ovom predmetu neposredno zainteresovane već i druge države, Sekretar Suda dužan je da o tom odmah obavesti sve ove države.

2. Svaka država koja primi ovo obaveštenje ima pravo da se u postupak umeša, ali ako se ovim pravom posluži, onda je i za nju obavezno tumačenje koje bude dato sudskom presudom.

Prema tekstu izjave o mešanju, Srbija se umešala u pogledu tumačenja člana IX Konvencije o genocidu, koji reguliše nadležnost Međunarodnog suda da rešava sporove po toj konvenciji. Srbija je navela da su rezerve na taj član moguće, i da smatra da je rezerva Ujedinjenih Arapskih Emirata punovažna i da isključuje nadležnost suda u konkretnom postupku, uključujući i nadležnost da odredi privremene mere.

Podsetimo, Srbija je 2001. godine takođe stavila rezervu na član IX Konvencije o genocidu, koju su neke zemlje osporile.

Sudan i Ujedinjeni Arapski Emirati sada imaju priliku da se izjasne na izjavu Srbije o mešanju. Iako mešanje po članu 63 Statuta Međunarodnog suda nije podložno posebnom odobrenju, Međunarodni sud mora da odluči da li je izjava o mešanju prihvatljiva, u skladu sa članom 84 stav 1 Pravila suda.

Post Views: 131

Originalni tekst