Centar za ekonomski razvoj kompanije „Ju-Es stil Srbija“ organizovao je u četvrtak u Torontu, uz podršku Generalnog konzulata Srbije i Crne Gore, okrugli sto na kome su predstavljene mogućnosti i prednosti stranih ulaganja u Srbiju.
Na odličnoj prezentaciji na kojoj su osim predstavnika „Ju-Es stil Srbija“ učestvovali i zvaničnici Agencije za promociju stranih ulaganja i unapređenje izvoza, Beogradske berze, „Deloita“, Rajfhazen banke i advokatske firme „Harison“, prisutni su upoznati sa svim ekonomskim, zakonskim i pravnim aspektima koji mogu interesovati potencijalne investitore.
Mnoštvo korisnih informacija o zakonskoj regulativi, porezima i taksama, stanju na Beogradskoj berzi, iskustvima iz smederevske železare koju je kupio „Ju-Es stil“, uslugama koje se mogu dobiti od vladinih agencija, nažalost, slušao je vrlo mali broj prisutnih. Prava je šteta da ekspertska izlaganja mladog, stručnog i obrazovanog tima iz Srbije nisu doprla do onih kojima su namenjena – potencijalnih ulagača, to jest kanadskih firmi zainteresovanih za stvaranje kapitala u Srbiji.
Politika najveća prepreka
Dragoslav Veličković, savetnik direktora za marketing Beogradske berze, smatra da su politička pitanje, pre svega hapšenje preostalih haških optuženika i dalje glavna prepreka za ulazak stranog kapitala u Srbiju.
– Pored svih problema s kojima se kao država suočavamo, mi pokušavamo da predstavimo pravu sliku naše države, očišćenu od propagandnih trikova. Pre svega se trudimo da potencijalnim ulagačima objasnimo da kod nas i pored svega postoji pravna sigurnost. Ekonomsku sigurnost više niko i nigde ne može da garantuje. Nama je najvažnije da se što pre promeni ustav i izvrši denacionalizacija, pa da se stvari normalizuju i krenu svojim tokom.
Iako su predstavnici Centra za ekonomski razvoj „Ju-Es stila Srbija“ poslali pozive na više od 600 adresa u Torontu i drugim mestima Kanade, ispostavilo se da su okruglom stolu prisustvovali predstavnici američke kompanije koja se bavi proizvodnjom čelika i kanadske kompanije koja je zainteresovana za rudnik u Boru, kao i određen broj finansijskih i drugih stručnjaka. Mada je za ovakve vrste prezentacija dovoljno da se sklopi jedan ugovor, pa da se smatraju uspelim, nije dovoljno učinjeno na promociji ovog događaja u kanadskom okruženju, ali ni u samoj zajednici. I ovom prilikom, nažalost, pokazalo se da ni srpska zajednica, ali ni ovdašnji zvanični predstavnici Srbije i Crne Gore nemaju izgrađen sistem veza i komunikacija sa kanadskim poslovnim svetom.
Bogdan Komlenac, izvršni direktor Centra za ekonomski razvoj „Ju-Es stila“ naglašava i najvažniji problem pri ovakvim pokušajima predstavljanja Srbije:
– Još uvek loš imidž Srbije i generalna neobaveštenost stranaca o stanju kod nas i mogućnostima koje ih čekaju stvaraju ogromne prepreke u našem poslovnom povezivanju sa svetom. „Ju-Es stil“ se trudi koliko može da savlada te prepreke, da svojim poslovnim i ličnim kontaktima približimo sliku Srbije u kojoj bismo svi želeli da živimo. Generalno, evropske firme i ljudi koji tamo žive imaju malo više sluha, malo manje predrasuda i više znaju o nama. Za Srbiju je bitno da privuče dobre, prave firme, nebitno je odakle su, a nemamo ih mnogo u ovom momentu. Još ima dosta mesta za velike, multinacionalne kompanije. Kapital nema boju i granicu, samo je pitanje kako ga privući.
Još nemamo odgovor na to pitanje?
– Radimo na tome, to je dugotrajan proces. Ne treba biti lenj, velika je konkurencija, izgubili smo mnogo vremena, 10 godina drugi su išli napred, mi smo zaostali.
Din Maršal iz „Ju-Es stila Srbija“, koji sa suprugom i troje dece već dve i po godine živi u Beogradu i radi u smederevskoj železari, smatra da stranci još imaju pogrešnu sliku o Srbiji, a većina njih nikada nije imala priliku da se lično uveri kakva je situacija. Ipak, optimista je i misli da su već postavljeni solidni temelji za brži privredni razvoj, veće ulaganje stranaca i bolji život svih stanovnika.