SRBIMA ORGANE VADILI U BURELU

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč pozvala je vlasti u Prištini i Tirani da istraže navode o stradanju Srba, nestalih nakon sukoba na Kosovu (1998-1999), jer postoje pouzdani dokazi da su bili „surovo zlostavljani“. „Pojavile su se ozbiljne i verodostojne informacije o strašnim zlostavljanjima na Kosovu i u Albaniji, posle rata“, izjavio je Fred Abrahams iz Hjuman rajts voča, koji je, od 1993. do 2000. godine istraživao kršenja ljudskih prava na Kosovu i u Albaniji. Reč je, kako je navedeno u upravo objavljenom izveštaju ove organizacije, o podacima koji otkrivaju da je oko 400 srpskih civila kidnapovano na Kosovu, a onda prebačeno u Albaniju, gde su ubijani. Abrahams je naglasio da vlade u Prištini i Tirani sada treba da sprovedu adekvatne istrage, čime će dokazati da poštuju zakon i pravdu.

Dva svedoka

Hjuman rajts voč u izveštaju navodi da je tokom svoje istrage o gnusnim zločinima nad Srbima došao do dve osobe koje su imale saznanja o onome što je otkriveno u Burelu. Ova organizacija, pozivajući Prištinu i Tiranu da pomognu u otkrivanju istine o nestalim Srbima, apeluje i na vlasti u Beogradu da pruže doprinos rasvetljavanju sudbine oko 1.500 Albanaca kojima se trag izgubio tokom rata.

Navodi o ovim zločinima prema Srbima, uz isticanje da su u Albaniji ubijani da bi se trgovalo njihovim organima, pojavili su se u nedavno objavljenoj knjizi glavne tužiteljke Haškog tribunala Karle del Ponte „Lov: ratni zločinci i ja“. Hjuman rajts voč je sada objavio da ima dokaze i iz drugih izvora „koji potkrepljuju i potvrđuju dosta od onoga što je napisala Del Ponteova“. Na osnovu tih dokaza, američka organizacija je 4. aprila uputila pisma premijerima Kosova i Albanije, Hašimu Tačiju i Saljiju Beriši, zahtevajući od njih da nalože istragu o stradanju Srba, ali se oni, do pre dva dana, nisu oglasili nikakvim odgovorom. Pojedini visoki zvaničnici u Prištini i Tirani već su, međutim, negirali postojanje zločina o kojima je pisala Del Ponteova iako je ona navela da je dokaze za to dobila i od pojedinih pripadnika takozvane Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) i novinara.

Albanci Karli prete tužbom

Poslanik privremene Skupštine Kosova Berat LJuža zatražio je da parlament podigne tužbu protiv bivše glavne tužiteljke Haškog tribunala, Karle del Ponte, tvrdeći da je „klevetala Oslobodilačku vojsku Kosova“, u knjizi „Lov: ratni zločinci i ja“. Skupština Kosova treba najkasnije u roku od dve nedelje da odluči o toj inicijativi. O predlogu LJuže, poslanika iz redova Demokratske partije Kosova, raspravljano je na jednoj od prošlih sednica Predsedništva Skupštine Kosova.

Prema saznanjima do kojih je došla Del Ponteova, između 100 i 300 Srba prebačeno je na sever Albanije, nakon ulaska NATO-a na Kosovo, 12. juna 1999. godine. Na osnovu informacija novinara i iz drugih izvora, oni su držani u Kukešu i Tropiji, a neki od njih su prebačeni na područje albanskog gradića Burela, gde su im lekari vadili unutrašnje organe. Organi žrtava su, zatim, preko aerodroma u Tirani, slati u inostranstvo.
Del Ponteova je objavila i da su zvaničnici Haškog suda kod Burela našli zgradu sa medicinskom opremom za operacije, koja je označena kao mesto zločina nad Srbima.