Srbima preskup legalni softver

Poslednjeg dana prošle godine završena je cetvoromesecna kampanja kompanije Majkrosoft tokom koje je uz velike popuste zagovarana legalizacija softverskih proizvoda ove poznate svetske kuce. No, ovu majkrosoftovu kampanju, koja bi se mogla u srpskom poslovnom žargonu nazvati spiskom lepih želja, nisu pratila i neophodna zakonska rešenja, pa ce, osim moralne osude, konsekvence za nezakonito korišcenje softverskih proizvoda u preduzecima sacekati neko drugo vreme.
Veliki korisnici pomenutih proizvoda, koji ih do kraja kampanje nisu licencirali i koji su, razumljivo, zahtevali anonimnost, kažu da je ovaj proces neminovnost, ali da su cene neprimerene našim uslovima.
Kupovina licence koštalaje oko 500 dolara po radnom mestu. Jugoslovenskim proizvodacima softvera je ponudena i mogucnost uclanjenja u Udruženje proizvodaca softvera, ciji je Majkrosoft najagilniji clan.

Prvo na pirate

Provajderi smatraju da ce se Majkrosoft prvo obrušiti na ulicnu pirateriju, a da ce, kada se u Srbiji i Crnoj Gori budu usvojila odredena zakonska rešenja, na red doci i preduzeca, koja ce licence kupovati bez razmišljanja, jer su jeftinije od prelazaka na druge sisteme i edukacije kadrova.

Vodeci srpski distributeri softverske opreme su gromoglasno podržali kampanju Majkrosofta,što su ucinili i neki provajderi.
Direktor beogradskog Drenik-neta Predrag Rolovic za Vesti kaže da je ova kuca kupila neophodne licence, ali i da je zbog visokih cena morala da se odrekne programa „Ofis“, cija je cena kroz OSL ugovor, kao povoljnost, iznosila 800 americkih dolara. On je još rekao da je Drenik polovinu kapaciteta opremio povoljnijim „Linuksom“.
Na jednom od sajtova domacih ovlašcenih distributera softvera je objavljen i intervju sa generalnim direktorom ovog predstavništva Franjom Ridzijem u kojem on majkrosoftovu kampanju legalizacije smatra procesom osvešcivanja jugoslovenskog društva i ukljucenjem u svetske trendove.