Stari vojnici, mladi regruti, invalidi, žene, deca i đaci boravili su u bolnicama, vojnim logorima, kolonijama i domovima u Bizerti, Ferivilu, Tunisu, Alžiru, Udždi.
Njihov tačan broj nije moguće utvrditi, ali procenjuje se da je više od 61.000 Srba prošlo kroz Tunis, Alžir i Maroko tokom Prvog svetskog rata.
Izložba „Srpska afrikijada: 1916-1919“ zamišljena je kao kulturna manifestacija u okviru obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata, ali i kao prilika da se šira publika upozna sa životom srpske vojske i civila u Severnoj Africi.
Njihov susret sa Afrikom nije prikazan samo kroz gole činjenice, oskudne podatke ili dobro poznati narativ o egzilu i stradanju nego i kroz svedočenja savremenika – „poznatih i manje poznatih likova afrikijade“.
U nastojanju da se posetiocima izložbe pruži prilika da sudbinama ljudi koji su boravili u Severnoj Africi pristupe s onom pažnjom koju bi posvetili junacima najuzbudljivijih priča, poseban prostor je dat njihovim privatnim zapisima (dnevnicima, pismima, dopisnicama), ličnim i porodičnim uspomenama, fotografijama i sećanjima.
U realizaciji izložbe pomogli su, eksponatima, materijalima i tehničkom podrškom, Istorijski muzej Srbije, Muzej pozorišne umetnosti Srbije i Narodna biblioteka Srbije, a koncept izložbe osmislili su Zoran Simjanović, Dunja Dušanić, Marijana Dujović i Danilo Šarenac.
Pored stručnih vođenja tokom izložbe biće održano i predstavljanje reprint izdanja „Srpska Afrikijada 1916-1919“, kao i knjiga „Smilje i sumpor“ Dunje Dušanić i Danila Šarenca i „Put u Sarajevo“ Džona Rola.
Organizatori izložbe su Ministarstvo odbrane, Medija centar „Odbrana“ i izdavačka kuća „Klio“.