Iako se u Srbiji ne slavi „Praznik muzike“, otadžbina može da se ponosi slikom kojom su je u francuskoj metropoli predstavile naše grupe. Nastupima ispred Kulturnog centra Srbije osvojili su Parižane, ponudivši im sve – i melos, i ritam, pa i srpski jezik.
Slavlje muzike, 28. po redu, obeležava se u 120 zemalja sveta, od toga u 19 evropskih. To znači da organizovano, ili improvizovano, svako može da svuda svira, peva, pleše i cupka, odnosno da bude orkestar, hor, grupa, sastav, solista ili samo gledalac.
U tu manifestaciju uključio se i Kulturni centar u okviru „Dana srpske kulture u Parizu“, što je dovelo do toga da, kako reče jedna prolaznica, „Srbi upale Pariz“, svojim nastupima vidno zagrejavši prolaznike.
– Jeste, pustio sam ozvučenje snage tri kilovata. Ako treba, čuće se i do Avale – prijavljuje za razglas zaduženi Boki Radivojević.
Sve domaće
– Navali, narode. Sve je domaće proizvodnje. Sok bez dodatka šećera, čaj od zove sa medom, ajvar, pečena paprika, sirup od borovog meda… Svaki zalogaj se pretvara u muziku – tako je na ulazu u Kulturni centar prolaznike privlačila Aleksandra Ristić.
I dok je na startu setnim etno-zvucima grupa „Lulu đin“, predvođena Petrom Gojković, osvojila srca nostalgičara, nastavak je pripao modernom i ludom ritmu.
– Mi smo „Insajd DŽek“, pobedili smo na konkursima, stigli na radio i TV, u septembru nam izlazi pop-rok album, publika nas voli – nabraja bubnjar Vladimir Marinković.
Iz Beogradu su, samo ovim povodom, došla dva sastava.
– Mi smo „Vrum“, elektro-rokeri. Hej, kakva super publika! A Pariz je lep, doći ćemo opet! – u ime svog kvarteta kaže ženski vokal, čigrasta Tamara.
Dete sa sela
Uz izvođače, takoreći dodirujući ih, tiskali su se Jovan Radić i Vladimir Jovanović iz vojvođanskog Mošorina.
– Lepa ova naša devojčica, puna energije, peva, skače, u fazonu je. A, znate, ja sam dete sa sela, što u Parizu malo ko priznaje. U mom selu govorili su: „Od njega nikad ništa“. A, evo, ja u Parizu radim, zarađujem, šaljem i tamo izdržavam porodicu. Možete li to objaviti u „Vestima“, pa da neko pročita i u mom selu me glasno pohvali? – kombinuje Jovan.
A i pet članova grupe „Kanda Kodža i Nebojša“, izvođači alternativne autorske muzike, saopštavaju da su izuzetno počastvovani što u Parizu predstavljaju Srbiju, ali bi, usaglasili su se, „rado i ostali u Parizu, samo – treba para“.
Tu, na ulici, čule su ih na hiljade Parižana, propitkivali se: „Ko su, odakle su, čiji su?“ i ostajali da se udruže. U toj gunguli, kao posebno raspoloženi bili su primećeni Igor Bubalo iz Kikinde i Beograđanin Jug Cerović.
– Fantastično! E, što nas oduševljavaju naši. Vidi kako i Kulturni centar Srbije zna da organizuje dobru manifestaciju. Od srca im čestitamo! – rekli su uglas.