„đurđevdan“ američke pevačice
• Naučila sam da pevam na srpskom jeziku, a presudna je bila divna melodija vaših pesama, tvrdi Greta Pop koja nastupa sa Banetom đorđevićem
U izvanrednom ambijentu restorana „Grejp“ u Vestmontu, u blizini čikaga, vlasništvo našeg zemljaka Duleta Gošića, gosti ovih dana uživaju u muzici džez trija čiji su članovi Greta Pop, Bane đorđević i Bob DŽonson, muzičari velikog iskustva i obrazovanja.
Glas Grete Pop nikoga ne ostavlja ravnodušnim, a njena fantastična sposobnost da prelazi iz žanra u žanr, iz jednog u drugo muzičkog podneblje, zadivljuje i najveće muzičke stručnjake i sladokusce. Naši sunarodnici ostanu zatečeni kada iz grla tamnopute pevačice čuju tananu verziju „đurđevdana“, „Lane moje“, „Gde si, dušo, gde si, rano“ ili srčano „đelem, đelem“.
Ova američka džez pevačica, ali pre svega izuzetan zabavljač, nastupala je širom Evrope, na dalekom istoku, u Južnoj Americi i širom SAD i Kanade, i to sa sjajnim izvođačima kao što su Vajnona DŽad, Dik Van Djuk, Remzi Luis. Peva na engleskom, francuskom, španskom, italijanskom, portugalskom, srpskom i romskom jeziku. Za znanje ova dva poslednja „glavni krivac“ je naš maestro, pijanista Bane đorđević, koji uspešno gradi karijeru u Americi i koji saradnju sa Gretom Pop smatra jednim od svojih najsvetlijih muzičkih trenutaka.
Poseta otadžbini
Bane danas sve ređe nastupa u otadžbini, iako hronično boluje od nostalgije jer je i sam zatečen količinom neukusa u našoj savremenoj muzici i svemu što se kao kultura plasira. – Ali, verujem da u Beogradu i u Srbiji još ima pravih ljudi i da oni to mogu da poprave – ističe Bane, koji u julu planira posetu srpskoj prestonici.
– Bane je bio veoma strpljiv sa mnom, objašnjavao mi je značenje pesama, a ne reči pojedinačno, a ja sam ih beležila fonetički, onako kako ih čujem, pa mi je onda i izgovaranje bilo jednostavnije. Ali, verujte, presudna je bila melodija tih divnih pesama koje sam naučila i koje sa zadovoljstvom izvodim. Na prvom izvođenju bila sam malo nervozna, ali najvažnije je da me je publika prihvatila, pa sada uvek osetim novo uzbuđenje i posebno zadovoljstvo kada pevam vaše melodije. Najveći izazov bila mi je „Niška banja“, tako nešto nikada ranije nisam pevala, ali uspela sam i to da savladam, pa mi je srce zaista puno.
Bane đorđević, koji je u Ameriku stigao 1988. godine sa Oliverom Vučom i ostao, naučiće Gretu još jednu lepu staru srpsku pesmu – „Na Uskrs sam se rodila“.
Muzika nas spaja
Basista Bob DŽonson s ponosom kaže da mu je Bane kao rođeni brat. I on je uz Gretu učio melodije naših pesama i od prve ih odsvirao.
– Napravili smo fantastičnu kombinaciju pesme „đelem, đelem“ i „Besame mučo“ i uživamo u tim interpretacijama. Nastupi u restoranu „Grejp“, vlasnika Dulete Gošića koji spaja francusku sa srpskom kuhinjom su dragoceni jer spajamo vašu sa svetskom muzikom.
– U Beogradu sam već bio afirmisan muzičar, nastupao sa Mišom Blamom, Bubišom Simićem, svirao sa Nadom Knežević i drugim zvezdama. Obišao sam već tada celu Evropu, osim Portugalije. Ali, sudbina je imala druge namere sa mnom i sa mojim sinom i evo nas ovde već skoro dve decenije. Preokret se i u mom životu desio kada sam upoznao Gretu i Boba jer sam do pre pet godina uglavnom bio vezan za našu zajednicu. Ovi kontakti sa Amerikancima me sada motivišu da napravim spoj između Srbije i SAD i svetu predstavim našu kulturu i muziku sa jednog drugog nivoa.
– Imao sam sreću da se bavim svojim poslom, da budem muzičar, ono što jesam od svoje sedme godine. Uvek se radujem novim projektima, radiću aranžmane za naše i ciganske melodije, koje bismo voleli da objavimo do kraja godine. Osim toga, imam i svoje studente širom Amerike, to su veoma talentovana deca, srećan sam da mogu da im prenesem svoje znanje i deo ljubavi prema muzici – ističe đorđević.
Srbija velika želja
– Posle susreta sa vašim sunarodnicima mnogo bih volela da posetim Srbiju. Mislim da je to izuzetno zanimljiv prostor, muzički veoma bogat, pa bi to za mene bio novi izazov. Naravno, radim na tome da se taj san i ostvari, upravo pregovaramo sa menadžerom legendarnog Bi Bi Kinga sa kojim bismo voleli da nastupimo u Centru „Sava“ u Beogradu – kaže Greta Pop, koja je magistrirala opersko pevanje, ali je oduvek znala da je, pre svega, zabavljač.