Srpska narodna odbrana je najstarija nacionalna organizacija i ustanova na Petom kontinentu. Počela je sa radom 1965. i sa pravom je nazivaju Srpski dom.
U toku dugogodišnjeg rada njeni članovi i uprava stalno su pomagali narod u otadžbini i omladini u Australiji. Hiljade srpske dece je prošlo kroz folklorno društvo Srpske narodne odbrane.
Njeni gosti su bili mnogi ugledni ljudi iz otadžbine i sa Petog kontinenta.
Renoviranje zgrade je bila prilika da razgovaramo sa dugogodišnjim članom i dosadašnjim predsednikom Srpske narodne odbrane, Đorđem Grubišićem.
– U SNO, povremeno, radim već 42 godine. Tu sam proveo svoje najlepše dane, upoznao dobre ljude i sa mnogima ostao odličan prijatelj. Kada je počela pandemija dom je bio zapušten, tako da sam shvatio da treći put moram da se prihvatim velikih obaveza i poslova da bi uradili renoviranje.
Prema rečima Grubišića, klub je trebalo ponovo dovesti na nivo koji mu je pripadao kroz istoriju. Postavljeno je oko 400 kvadratnih metara novih pločica. Urađen je plafon i dekoracija, u kojoj je pomogao akademski slikar, Radoš Stevanović, sa kojim je Grubišić iskren prijatelj.
– Prema mojim idejama je oslikao Svetog kneza Lazara i vladiku Njegoša. Radoš je oslikao i Dražu Mihajlovića na belom konju na Ravnoj Gori. Značajno je da sve slike ostaju klubu.
Naš sagovornik je posebno zadovoljan što su članovi u isto vreme smogli snage i iskoristili mogućnosti da obnove Srpski dom.
– Većina prozora je zamenjena aluminijumskim i urađena je fasada. Zatim je urađena veranda sa velikim mozaikom na glavnom zidu i ona služi kao letnja bašta. To je panorama Beograda sa poznatim likovima iz naše istorije. U narednom periodu, kao član SNO ću pokušati i da preostale prozore zamenim aluminijumskim.
Tokom korone, kako priča Grubišić, situacija je bila teška jer niko nije dolazio u klub, ali je on ipak uspeo da nađe mogućnosti da ga spasi.
– Obezbedio sam nedeljni prihod od dve crkve koje tu rade. Prihod dolazi i od sportskih aktivnosti, a zatim i deca vežbaju gimnastiku radnim danima. Sva sredstva su išla za renoviranje i plaćanje obaveza kluba.
Smatra da će svi koji rade i vežbaju u klubu nastaviti svoje aktivnosti i sa novom upravom.
– Posle Nove godine smo smanjili cenu za iznajmljivanje prostorija i naši klijenti su veoma zadovoljni. Novac od iznajmljivanja prostora direktno se plaća na račun kluba. Drago mi je da je Srpska narodna odbrana renovirana, da se koriste njene prostorije i da klub ima čime da plaća svoje obaveze.
Istina, nije sve išlo glatko. U pokušaju da obnove i restoran sa muzikom, petkom, nažalost nisu uspeli, jer su imali gubitke.
S druge strane, sređen je stan za koreografa, tako da se očekuje da će početi sa radom folklorna sekcija.
– Sve što sam radio, radio sam za naš narod. Da imamo gde da dođemo, da moja unučad mogu da dođu ovde i da nešto novo vide i nauče. Sedam godina nisam bio u Srbiji, i sada hoću da idem nazad i zadržaću se neko vreme. Zato i nisam mogao da se prihvatim obaveza u klubu. Ključeve i svu dokumantaciju, sve račune i sav novac što je došao predao sam novoj upravi u prisustvu advokata SNO. Imao sam sreću da upoznam i Radoša i zahvalan sam što me je mnogo čemu u slikarstvu naučio – zaključuje sagovornik “Vesti“.
Slike na poklon
Radoš Stevanović je radio na ukrašavanju velike sale, oslikavanjem poznatih ličnosti iz naše prošlosti.
Slikar se nada da će i nova uprava, koja je nedavno izabrana, podržati kontinuitet baštine Đorđa Grubišića.
Slike ostaju u domu i imaće kulturno-vaspitni karakter za mlade generacije.