Srpski IT profesor u Americi želi da unapredi školstvo u Srbiji: Pospešiti ulogu računara u školama!

Profesor Aleksandar Kavčić, koji je zajedno sa mentorom Žozeom Murom rešio problem optimalnog čitanja sa magnetnog diska i dobio tužbu protiv američke kompanije Marvel tehnolodžis, koja je iskoristila taj metod za svoj čip, dobio je zajedno sa univerzitetom Karnegi Melon, tužbu protiv te kompanije, vrednu 750 miliona dolara, a njegov lični cilj je da, sumom koja je njemu pripala, unapredi obrazovni sistem u Srbiji, i na osnovno-školskom, srednjoškolskom, ali i visokoškolskom nivou.

“Moj lični cilj je da se unapredi obrazovni sistem u Srbiji, to je možda loša reč, nego da vratimo taj sistem tamo gde je bio pre 30 godina, da se pospeši uloga računara u školama. Drugi projekat bi bio besplatni udžbenici. Mi smo malo zemlja i tu je jako bitno da dižemo stepen obrazovanja i da udžbenici budu besplatni i obrazovanje, da bi tako mala zemlja ostala konkurentna moramo dizati obrazovni nivo cele nacije a ne samo pojedinaca u privilegovanim školama”, kazao je Kavčić u Danu uživo na TV N1.

On dodaje da je važno organozovati nastavnike da pišu udžbenike prema stadardima Ministarstva prosveta, a kada oni budu usvojeni da odu na internet i da svako ko želi može da ih skine.

Na pitanje da se udžbenici u Srbiji često menjaju, on potvrđuje da je to tako, ali da ne zna zašto, i dodaje da se “Pitagorina teorema neće promeniti”.

“Mnogo veći problem je monopol u sferi udžbenika. Od tog tog tržišta smo napravili liberalno tržište, to ne radi ni Amerika. Osnovna škola je obavezna, od obaveze se ne može praviti monopol”, ističe Kavčić i dodaje da su profesori potplaćeni laptopovima, putovanjima u inostranstvo, da bi usvojili udžbenike nekih od izdavača.

“Visoko školstvo je problem za sebe, jer imamo sistem samouprave, koji ne postoji nigde na svetu. Ono mora da ima hijerarhiju, a ne neka naučno-nastavna veća u kojima sede asistenti, treba da se zna ko je dekan, rektor, prorektor…”, kaže profesor.

“Ključno je vratiti prosvetnog radnika na pijedestal u srednjim i osnovnim školama. Mi smo dozvolili da se instucija prosvetnog radnika sroza u ovoj zemlji, to je ključ, a ne digitalizacija”, dodaje on.

Pojašnjava da magnetni diskovi postoje od 1950-ih godina u upotrebi u kompjuterskim sistemima, “ali do našeg izuma nije postojala optimalna metoda čitanja sa tog diska. Ako ne znate tu optimalnu metodu ne možete ni forsirati gustinu zapisa, a da biste to uradili do maksimuma potrebno je bilo znati kako da optimalno pročitate sa tog diska… I, dokazali smo da nijedna druga metoda ne može biti bolja od ove naše… To je bilo 95-96, a patentirano je 98”.

Na pitanje kako je otkrio da Marvel koristi njegov patent kaže da je već 1993. čuo od kolega da se on koristi u industriji i ugrađuje u čipove.

“Ali pošto čip ne možete otvoriti, a Marvel je to od nas držao u tajnosti, onda sam 2008. sasvim slučajno, čitajući Marvelov patent shvatio da ako žele da ugrade to u svoj čip, moraju neminovno koristiti našu metodu. To je bio okidač za tužbu koja je pokrenuta 2009. a postupak se završio 2016. godine”, kaže on.

“Ukrasti nekom intelekturalnu svojinu, to poremeti nekog čoveka. Mi imamo u vladi ljude koji kradu intelektualnu svojinu. To je krivično delo na koje se gleda da u njemu nema žrtava, ali da ja nisam uspeo i ja bih bio žrtva”, ističe Kavčić.

Dodaje da je ceo sudski proces finansirao njegov univerzitet, i da je sam proces koštao 20 miliona dolara, a sama odluka da se uđe u proces koštala je pola miliona dolara.

Nastavi sa čitanjem

Izvor

N1
Preuzeto sa portala Nasiusvetu.com