Na Devetom međunarodnom interdisciplinarnom simpozijumu Susret kultura, koji se u Novom Sadu održava svake druge godine, okupilo se više od 80 naučnih istraživača iz Srbije i drugih zemalja. Rad konferencije bio je podeljen u nekoliko sekcija, a budimpeštanski Univerzitet Etveš Lorand su, na poziv domaćina, predstavljali profesori Smera za srpski jezik i književnost dr Aleksandar Urkom i dr Dragan Jakovljević.
Ispitivanje kulturno-identitetskih obeležja u Srpsko-mađarskom rečniku Mirjane Burzan i Agneš Kacibe, naziv je naučnog rada koji je izložio dr Aleksandar Urkom, šef Smera za srpski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta ELTE iz Budimpešte. Autor se u svom izlaganju osvrnuo na značajnu prošlost srpsko-mađarske leksikografije, koja svoje početke beleži krajem 19. veka. Objavljivanjem rečnika koji je bio predmet ovog istraživanja, izvršeno je svojevrsno osvežavanje leksičkog fonda dva jezika, jer je poslednji „najobimniji srpskohrvatsko-mađarski rečnik (njegov poslednji, treći tom) objavljen još davne 1975. godine u Novom Sadu“. Dr Aleksandar Urkom je u ovom radu želeo da izvrši svojevrsnu kritičku analizu sadržaja i strukture rečnika, navodeći karakteristične poteškoće u sastavljaju dvojezičnih rečnika. Takođe, nastojao je da dobije i odgovor na pitanje da li su urednici rečnika uspeli da unesu osveženje i modernizaciju i u prenošenje kulturno-identitetskih obeležja dva jezika. Autor je to ilustrovao kroz analizu frazeologizama, kojih je upadljivo malo u rečniku.
Njegov kolega sa Filozofskog fakulteta u Budimpešti dr Dragan Jakovljević, učesnicima simpozijuma u Novom Sadu predstavio je svoj naučni rad Kulturološko-identitetske refleksije u delima savremenih srpskih pisaca u Mađarskoj i Rumuniji.
On je istakao da se u Mađarskoj i Rumuniji, u kojima Srbi vekovima žive kao autohtone nacionalne zajednice, kroz stvaralaštvo nekolicine autora jasno uočava postojanje savremene srpske književnosti, čiji segmenti su ovoga puta bili predmet njegovog istraživanja. Pristupio mu je sa ciljem dobijanja celovite slike o karakteru, vrstama i učestalosti kulturološko-identitetskih refleksija u književnom stvaralaštvu Petra Miloševića, pisca iz Mađarske i Ljubinke Perinac-Stankov, spisateljice iz Rumunije. Uprkos žanrovskim razlikama, ovo dvoje autora povezuje pripadanje srednjoj generaciji pisaca koji stvaraju na srpskom jeziku u dvema zemljama našeg regiona, posvećenost savremenoj tematici i društvena aktivnost u manjinskim zajednicama u zemljama u kojima žive, rekao je dr Jakovljević i dodao da možda najupečatljivija kulturološko-identitetska raskršća, kada je reč o stvaralaštvu Petra Miloševića, možemo uočiti u njegovom romanu „London, Pomaz“, najpre objavljenom na srpskom, a potom i na mađarskom jeziku.
Povodom Dana Filozofskog fakulteta, istoga dana održana je prigodna svečanost, kojom je ova najstarija visokoškolska institucija u Vojvodini obeležila svoj 62. rođendan. Još mnogo godina u kojima će, kao i u dosadašnjem radu, kvalitetom oplemenjivati društvo, poželeo je studentima i zaposlenima pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost, profesor dr Zoran Milošević.
„Živimo u vremenu punom neizvesnosti, u kojem dominiraju tehničke i tehnološke nauke i često zaboravljamo onu drugu, ljudsku dimenziju, koja je smisao našeg bitisanja. Filozofski fakultet je, kao svedok našeg postojanja od samog početka, tu da nas vrati u te normalne tokove i da nam na mnogim poljima da smernice za budućnost“, rekao je rektor Univerziteta u Novom Sadu profesor dr Dušan Nikolić.
Podsećajući na to da Filozofski fakultet više od šest decenija uspešno širi znanje i promoviše izvrsnost na polju društveno-humanističkih nauka i da se danas na njemu, na sva tri nivoa akademskih studija, u skladu sa najvišim evropskim standardima u visokom obrazovanju, realizuje 49 akreditovanih studijskih programa, dekan Filozofskog fakulteta profesor dr Ivana Živančević Sekeruš najavila je od sledeće nastavne godine i nov interdisciplinarni program- socijalni rad i na osnovnim i na master studijama, uveden na zahtev društvene zajednice.
Filozofski fakultet je svoju 62. godišnjicu dočekao sa 17 odseka i 17 centara, velikom i dragocenom bibliotekom, sa oko 5.500 studenata, 308 nastavnika i 85 članova nenastavnog osoblja, dok je diplome na osnovnim, magistarskim/master i doktorskim studijama od osnivanja do danas steklo skoro 22.000 studenata.
Na svečanosti su uručene nagrade najboljim studentima osnovnih i master studija, a u ime nagrađenih zahvalio se najbolji mladi istraživač na Filozofskom fakultetu Stefan Pajović.
Posle svečanosti otvorena je izložba umetničkih dela koja čine Zbirku Filozofskog fakulteta, oformljenu zahvaljujući sredstvima dobijenim na Konkursu za finansiranje umetničkih dela iz oblasti vizuelnih umetnosti Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, koja će od sada krasiti njegove hodnike.
Povodom svog dana, Fakultet je organizovao i izložbu knjiga pod nazivom Nit koja nas povezuje – darodavcima u čast. Promovisani su zbornik u čast Ljiljane Subotić Teme jezikoslovne u srbistici kroz dijahroniju i sinhroniju, engleski prevod jezik drame Dragutina Ilića Posle milion godina i 150. broj časopisa Kultura.