Radiša Nikitović ističe da je to rezultat angažovanja cele srpske dijaspore u Norveškoj, kao i da je Dobrila Radulović, koja je do aprila ove godine bila na čelu Saveza srpskih udruženja u Norveškoj, bila godinama veoma angažovana po ovom pitanju. Ovu inicijativu su podržali Ambasada Republike Srbije u Oslu i kancelarija premijera Republike Srbije.
„Od srpske zajednice u Norveškoj zahtevano je da prikaže da poseduje dovoljan broj kvalifikovanih predavača i ispitivača za srpski jezik. Očigledno je da smo lako odgovorili na taj zahtev, i nedavno poslali veliki broj biografija naših visokoobrazovanih ljudi, pedagoškog i filološkog smera, koji žive i rade širom Kraljevine Norveške", kaže Nikitović za RTS.
S početkom nove školske godine u norveškim školama, počela je i nova školska godina za nastavu na srpskom jeziku.
Najbrojnija je u Oslu Dopunska nastava na srpskom jeziku, koja je i zvanična ispred Ministarstva prosvete Republike Srbije. Nastavu pohađa 130 učenika uzrasta osnovne škole podeljenih u 5 grupa. Srpsko akademsko društvo u Norveškoj pruža logističku podršku i obezbeđuje prostorije za održavanje nastave.
„Najveći kontinuitet ima nastava u Bergenu koju organizuje Društvo Srba i prijatelja Srbije Bergen. Nadamo se da će i oni dobiti podršku i priznanje zvaničnih institucija Republike Srbije, jer to svakako zaslužuju", ističe Nikitović.
Najmlađa, ali jednako važna nastava na srpskom jeziku, odvija se u Stavangeru, ispred Udruženja Srba u Rogalandu „Ivo Andrić".