Srpski lobista Miroslav Majkl đorđević, osnivač Srpske kancelarije u Vašingtonu zabrinut je za sve agresivniji nastup antisrpskog lobija u SAD i zbog nedolučnosti srpske strane da promoviše svoje stavove o Kosmetu.
Ako Beograd ne pronađe pare za lobiranje u SAD srpski kokus u Vašingtonu će politički da umre!
Prošle nedelje u Vašingtonu su objavljena dva sasvim oprečna stava o Kosmetu. Martin Šlesinger, direktor Odeljenja za istočnoevropske studije u vašingtonskom Centru Vudro Vilson izjavio je da “za sada SAD ne podržava nezavisnost Kosova”. Dok je čarls Kapčan, direktor Programa za Evropu iz Saveta za spoljnopolitička pitanja, u časopisu Foreign Affairs, napisao da je «nezavisnost Kosova najpragmatičnije rešenje za SAD».
Nije ovo bio usamnjen slučaj dvostrukih kriterijuma Amerikanaca prema kosmestkom pitanju, pa smo Miroslava Majkla đorđevića, srpskog lobistu i osnivača Srpske kancelarije u glavnom gradu SAD zamolili za komentar. – Amerika u ovom momentu još nije izgradila svoju zvaničnu poziciju prema problemu Kosova i Metohije. Vašington tek traži tu pozociju, jer u suštini Amerika želi da se izvuče iz kosovskog problema. Bušova administracija, naime, ne želi da ponovi greške Klintonovog kabineta na Kosmetu, ali želi da poštuje diplomatski kontinuitet koji SAD imaju u odnosima sa Srbijom. To, međutim, otvara prostor za delovanje pojedinaca, kako američkih političara, tako i američkih analitičara, ali i albanskog i drugih antisrpskih lobija, koji u Vašingtonu ima od 1989. godine. Mi Srbi tim lobijima, nažalost, nismo parirali ni na jedan način i zato gubimo rat za Kosmet u Americi – upzorava Miroslav đorđević, kojih je ovih dana o ovom problemu razgovarao u SAD sa Sandom Rašković-Ivić, predsednicok Koordinacionog odbora za Kosovo i Metohiju.
Tom prilikom je đorđević upozorio dr Sandu Rašković-Ivić da je srpska strana u SAD preterano politički i diplomatski pasivna i da zato ulazimo u kritičnu situaciju, pa se može dogoditi da izgubimo Kosmet i pre početka pregovora:
– Mi bi morali u naredna dva meseca da angažujemo neku agenciju za odnose sa javnošću i da aktiviramo srpski lobi i izvršimo pritisak na političko javno mnjenje u Americi. U Beogradu, međutim, vlada neznanje o delovanju političkih lobija i o funkcionisanju američkih agencija za odnose sa javnošću. Interesantno je da su demokrate, koje su danas na vlasti, donedavno govorile o slabosti našeg odnosa prema tim agencijama, ali oni nisu, takođe, ništa bitno učinili na promociji srpskih stavova u Vašingtonu. Kongres srpskog ujedinjenja ima kancelariju u Vašingtonu, da bi neko koliko-toliko bio prisutan u SAD i da bi pronašli neku pablik rilejšen firmu, da radi za nas u Srbiji. Grci i Jermeni rade tako, i Albanci, i Hrvati, samo mi ne radimo – kaže Miroslav Majkl đorđević.
Ništa bolja situacija nije ni sa sprkim kokusom, koji predvode Den Barton i đorđe Voinović, američki kongresmeni.
– Srpski kokus stoji, kao konj na trkačkoj liniji, ali bez džokeja. Taj konj još čeka da ga neko vodi u trku. A taj neko treba da bude Vlada Srbije, odnosno srpska država. Ako se ništa ne dogodi, odnosno ako ne budemo aktivirali kokus, on će se ugasiti u naredih meseci. Tek kada aktiviramo javno mnjenje i srpski kokus, mi možemo Amerikancima da pošaljemo poruku da smo spremni da se borimo za Kosovo i Metohiju. Bez toga političari SAD i američko javno mnjenje će smatrati da ne treba da vode računa o srpskim nacionalnim interesima, i uradiće ono što je za SAD najlakše – smatra Miroslav đorđević.
Američka politika prema Kosmetu će biti formirana do kraja 2005. godine. đorđević je sa tom činjenicom upoznao Sandu Rašković-Ivić, ali i ministre Predraga Bubala, Milana Parivodića i Vojislava Vukčevića iz Vlade Srbije, koji su posetili Vašingtonu.
– Svi su mi oni samo klimnuli glavom, u znak razumevanja moje intervencije, ali se bojim, da oni pojedinačno, takođe, ne mogu ništa da učine. Odluka o medijskom, diplomatskom i političkom uticaju Srbije na SAD mora da se donese u Vladi Srbije i u srpskom parlamentu. često se u Beogradu tvrdi da za ovakve aktivnosti Srba u SAD naša država nema pare. Znam da za ovaj posao nije potrebno mnogo para. Ako nemamo pare u budžetu imamo kod srpskih bogataša. Gde su ti srpski tajkuni, koji su puni para. Zašto predsednik Srbije ne pozove deset tih naših tajkuna na donatorsku večeru i da im kaže: «Ne izlazite odavde dok ne date pare za srpski kokus i neku svetsku agenciju za javne promocije srpskih stavova!» Meni se čini da nije problem što nemamo para, već je problem što nemamo i političku volju i razumevanje za političko delovanje u SAD i u međunarodnoj zajednici – zaključio je Miroslav Majkl đorđević, osnivač najaktivnije srpske asocijacije Kongresa srpskog ujedinjenja iz San Franciska.