SRPSKI PAR VREDAN 5 MILIJARDI EVRA

Najuspešniji Srbi sveta

Za Madlenu i Filipa Ceptera, vlasnike kompanije “Zepter Internacional”, ugledni italijanski poslovni časopisi tvrde da sa svojim kapitalom zauzimaju 23 mesto na listi najuspešnijih ljudi u centralnoj i istočnoj Evropi

– Najbogatija srpska porodica ima svoje Zepter carstvo, koje gradi više od tri decenije i koje se prostire na pet kontinenata. Broji više od sto filijala i zapošljava oko 120.000 ljudi. Kompanija ima kapital procenjen na pet milijardi evra.
Ovako su nedavno italijanski poslovni i elitni časopisi predstavili javnosti Madlenu i Filipa Ceptera kao „najuspešniji srpski par u Evropi, koji ima tri veličanstvene vile“ u Parizu, Monte Karlu i Beogradu. Posetili smo i snimili rezidenciju Ema na Dedinju, kuću Bonaparte u Monaku i vilu porodice Karađorđević u Parizu i videli predivne salone i sobe urađene u stilu francuskih i britanskih kraljeva. Tu priliku je Madlena Cepter iskoristila da gostima otkrije malu tajnu:
– Ova kuća u Parizu je pripadala porodici Karađorđević. U njoj su živeli princ Pavle i princeza Olga, dok su bili u izgnanstvu, a potom je bila i rezidencija jugoslovenskog kralja Aleksandra Karađorđevića. Želela sam da neko od nas boravi tu gde je nekada živeo srpski kralj. Iako je trebalo na kući da se radi oko dve godine, sve sam završila za godinu dana. Opremila sam je autentičnim nameštajem, kao i nekim stvarima iz aukcijiskih kuća Sotebi i Kristi.
U porodičnoj vilu Trianon u Monte Karlu, za koju se priča da je pripadala Napoleonu, nekada su živeli egipatski kralj Faruk i vladarka Isabel Sisi, dok je vila Ema na Dedinju od 400 kvadrata prerasla u muzej sa autohtonim modernim slikarima.
Međutim, objašnjavajući kako je nastalo Zepter cartvo gospođa Madlena je otkrila porodičnu tajnu i iskreno priznala:
– Naše carstvo se razvilo, jer je moj muž ceo svoj život posvetio radu. Filip je kreativna i buntovna duša, koja je u stanju da svoje snove pretoči u stvarnost. Ja se trudim da stvorim svet koji će biti harmoničan i kojem će Filip uvek moći da nađe utočište, u kojem će moći da se opusti – rekla je novinarila Madlena Cepter.
KRALJEVSKO ŽELEZO
Filip Cepter je rođen kao Milan Janković 23. novembra 1950. godine u Velikom Gradištu, u porodici Milisava i Nade Janković. Odrastao u Kozarskoj Dubici, gde je završio srednju školu, a potom je diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Rodnom mestu je podario fabriku Zepter. Za vreme studija je upoznao Madlenu Horvat i njom se oženio. Rođena je u Beogradu, kod crkve Svetog Marka, gde je njena majka Divna imala krojački salon.
Osamdesetih godina su napustili Beograd i otišli u Austriju na rad. Milan i Madlena Janković su danas poznatiji u svetu nego kod kuće. I dok u Srbiji malo ko zna da su Jankovići vlasnici kompanije „Zepter Internacional“, zbog koje su devedesetih odlučili da ovo ime kraljevskog železa koriste kao svoje prezime, u svetskim poslovnim krugovima Cepterovi su prihvaćeni kao članovi poslovne i umetničke elite.
Zvanični Rim je Filipu Cepteru zbog velikih ulaganja i razvoj industrije na severu Apeninskog poluostrva dodelio titulu Viteza Republike Italije. U Ukrajini, gde Zepterovi posluju već nekoliko godina, Filip Cepter je imenovan za člana Akademije nauka Ukrajine, odseka za ekologiju. A početkom 2000. dobio je i svoju zvezdu pod imenom Milan Janković. Gospođa Cepter je dobitnik je prestižne slovačke nagrade “Zlatni biatec” Privrednog kluba NEF za 2003. godinu. Nagradu su ranije dobijali Žak Širak, Vladimir Putin i Helmut Kol. Madlena Cepter je dobila i posebno priznanje nedavno u Modeni, rodnom gradu Lučijana Pavarotija. Nagrada „Prima Donna“ dodeljena je gospođi Cepter za njeno promovisanje opere, kulture i umetnosti.
A sve je počelo tako što je Milan Janković dobio otkaz dok je radio u Austriji.
– Otišao sam dok je u mojoj zemlji još uvek i bilo dobro. U Austriju sam došao bez ikakvog početnog kapitala. Ali, izgleda da sam imao neku drugu vrstu kapitala, koju je tamošnji poslovni svet hteo da prihvati i ceni. čim sam savladao jezik, počeo sam da uviđam kako su velike mogućnosti razvoja privatnog posla na Zapadu – seća se Filip Cepter.
Međutim, posle samo dva meseca rada, zbog toga što ga je ocinkario zemljak i bivši gazda dobio je otkaz i ostao na ulici. Tada su on i Madlena u Lincu počeli kao akviziteri da prodaju nemačko posuđe „AMC“. Pola godine kasnije, Milan Janković je bio jedan od direktora te kompanije.
– Bio sam zapanjen, jer je u Austriji sve unapred bilo definisano: procenat od prodaje, moja zarada i napredovanje u poslu u zavisnosti od toga koliko sam dobro radio – kaže Filip Cepter – Madlena i ja smo počeli prodaju sa ciljem da uštedimo 100.000 maraka, jer smo mislili smo da bi nam to bilo dovoljno za normalan život.
Posle pet uspešnih godina u „AMC“-u, Filip i Madlena su počeli da razmišljaju o osnivanju svoje firme za spoljnu trgovinu, koju bi nazvali „Cepter“.
– Kad smo zaradili 100.000, rekao sam sebi da bi mogli da zaradimo i milion – priča Cepter.
BOLJI OD GEJTSA
Godine 1985. Cepter je shvatio da šerpama i loncima koje prodaje nedostaju kvalitetniji delovi. Konstruisao je poklopac za posuđe i prijavio svoj izum kao „cepter posuđe“. Formirali su kompaniju „Zepter Internacional“ 1986. godine i u nju uložili 20.000 maraka. Za samo za tri godine, brže od Bila Gejtsa, Cepterovi su zaradio svoj prvi milion.
Prvu fabriku šerpi i lonaca Cepterovi su otvorili u Italiji 1990. godine. Njihovi proizvodi, kao ekološki i industrijski noviteti, osvojili su evropsko tržište u toj meri da je Cepter jedne godine imao najveći profit na Starom kontinentu. Proglašen je za evropskog „kralja lonaca i šerpi“. Pola godine kasnije, Cepterovi su imali deset novih filijala u Švajcarskoj, Austriji i Nemačkoj.
– Meni nije bilo nimalo lako da steknem ono što danas imam. Moje bogatstvo su moje kompaniije koje su se relativno brzo razvile tokom prošlog veka. Nije mi potrebno više od pet sati sna, tako imam više vremena za posao. Smatram da sam baš iz tog razloga veoma uspešan. Kad sam napunio 40 godina, rekao sam da ću napustiti posao i da ću se zabavljati, međutim nije tako bilo, nastavio sam i dalje da radim. Tako sam napunio 45, pa 50. Sada ne planiram da napustim posao, jer stalno imam nove ideje. Ja sam čovek koji je pun planova i snova, tako da uvek radim na novim projektima – objašnjava svoj poslovni uspeh Filip Cepter.
Pored modernih palata sa napisom „Zepter Internacional“, koje su ukras glavnih avenija u čak četrdeset metropola, Cepterovi imaju 11 fabrika širom sveta, od kojih je poslednja otvorena u Koreji. U njima se proizvodi ne samo kraljevsko posuđe, već i kozmetika, luksuzne stvari za kuću, medicinski preparati i aparati, ali nakit i muški satovi, koji nose zaštitni znak „Zepter“
– Napravio sam pravu revoluciju sa mojim proizvodima. Proizvodimo samo ekološke proizvode. Naši sudovi su od specijalnog čelika, ekološki su i neuništivi. A sva naša kozmetika je pravljena samo od prirodnih sastojaka, bez dodataka konzervanasa i hemijskih supstanci – kaže ponosno Filip Cepter.
IZGNANI IZ SRBIJE
Devedesetih, kada se niko nije usuđivao da ulaže kapital u srpsko tržište, Filip Zepter je počeo da gradi fabriku posuđa na Novom Beogradu, da podiže stambene i poslovne blokove i otvara Zepter banku, Zepter osiguranje, izdavačku kuću i umetničku galeriju. Zdanje direkcije kompanije u Ulici Kralja Petra proglašeno je za arhitektonsko delo visokog ranga. Početkom 21. veka Cepterovi su u Beogradu već imali desetak firmi sa oko 6.000 zaposlenih. Njihove investicije su dostigle 53 miliona evra, a godišnji porez koji plaćaju u Srbiji je oko deset miliona evra. U međuvremenu, svoje poslove Cepterovi su širili po Rusiji i po Južnoj Americi.
Međutim, čak i kada je kompanija „Zepter Internacional“ u svetkim okvirima bila poznata, kada je njeno ime krasilo teniski turnir Ronald Garos, automobilske trke Formule 1 i košarkaška prvenstava u Evropi, sam Filip Cepter je odlučio da u Srbiji taji svoj poslovni uspeh i bogatstvo:
– Tajio sam da sam vlasnik firme „Zepter international“ i da sam pristalica đinđićeve politike promena – sve do 1997. Tada sam prvi put javno podržao DS i njenog lidera, da bih se suprotstavio diktaturi i politici beznađa tada vladajuće stranke. Tog trena sam postao meta onih, i u vlasti, ali i u opoziciji, koji se godinama bore da na svaki način diskredituju Zorana đinđića i njegovo političko delovanje. Ja sam kolatelarna šteta tog političkog obračuna sa Zoranom i DS, jer su mi neosnovano pripisivana sva zla ovog sveta, kao da sam đavo. Nikad nisam kažnjavan, čak ni za saobraćajni prekršaj, jer ga nikad nisam počinio. Imam firme u 40 država sveta i nikad mi niko ništa nije prebacio. Kada sam krajem 2000. promenio ime Milan Janković u Filip Zepter, samo se u Srbiji, po narudžbini protivnika Zorana đinđića, neprestano tajno istraživalo ko je tajZepter – odakle mi novac, koga plaćam, koga podržavam, šta radim… I stalno se izmišlja da sam akter ove ili one političke afere – rekao nam je Filip Zepter jednom prilikom.
I kada je 2005. godine Cepter izabran za predsednika Olimpijskog komiteta, sa namerom da ulaže deo svog kapitala u srpski sport i da doprinese razvoju olimpizma, iznenada je smenjen, jer je otkrio malverzacije u ovoj organizaciji. I proglašen nepoželjnim u srpskom javnom životu. Cepterovi su od tada odlučili da više vremena provode u svojim vilama u Francuskoj i Monaku, nego u vili Ema u Srbiji. Pojavljuju se najčešće na premijerama u operi i teatru Madlenianum, na koje političari retko dolaze.
– Moja supruga Madlena ima jednu specifičnu percepciju tog društva i zato je odlučila da na otvaranje prvog privatnog teatra u Srbiji ne zove političare. Bio je to izraz Madleninog nezadovoljstva zato što grad Beograd i država Srbija nisu pomogli stvaranje ove opere i teatra, ali su nam zato puno smetali. Stalno se pričalo: „Zepterovi imaju pare, pa neka se razbacuju!“ U Madlenianum smo uložili 20 miliona evra, jer želimo da uzdignemo našu kulturu i naše društvo. Zlobnici govore da dižemo zadužbinu dok narod nema šta da jede. I da Madlenianum liči na srebni „rols rojs“, koji samo troši skup benzin. To nije tačno. Madlena Cepter je Beogradu i Srbiji poklonila „rols rojs“ sa vozačem, benzinskom pumpom, servisom za održavanje i sa putnicima, jer opera i teatar Madelnianum radi sa svojim ansamblima od prvog dana – objašnjava tu situaciju Filip Cepter.
U DRUŠTVU PRINčEVA
Madlena i Fipi Cepter su danas uvaženi članovi svetskog džet seta. Mogu se vrlo često videti na prijemima i balovima koje u Monte Karlu priređuje princ Albert od Monaka.
– Monako je mala država i u njoj su svi veliki. Sa princom Albertom se znam godinama i mi smo jako dobri prijatelji. Privatno se duržimo i imamo dosta zajedničkih prijatelja. Princ Albert je divan čovek i verujem da će dobro da vodi svoju zemlju. Planiram da princa Alebrta dovedem u Beograd. Ja to inače rado činim. Moj gost je ovde, na primer, bio Majkl Smokfild, Irac, jedan od najbogatijih ljudi na svetu. On ima 840 fabrika papira, koje imaju godišnji promet od 34 milijardi dolara. Gospodina Smokfilda sam doveo 5 dana pre bombardovanja, u martu 1999. godine da se uveri da je Srbija zemlja u koju vredi ulagati. Onda je počeo rat i nas dvojica ništa nismo uradili. Znate, u svetu ima jako mnogo novca koji čeka da se negde oplodi, ali ima malo jako stabilnih i sigurnih zemalja, u koje taj novac može da uđe. Jedna od nesigurnih zemalja, ponajviše zbog političkih trzavica, kriminala i korupcije, jeste i Srbija. Ono trenutka kada ostvarimo političku stabilnost, suzbijemo mafiju i korupciju, strani kapital će sigurno da dođe u Srbiju. Ja mnogo ljudi poznajem, na mnoga vrata mogu da zakucam i mnogo stranih investitora mogu da dovedem u Srbiju.
Cepterovi se viđaju i na trkama Formule 1, atletskim mitinzima i najvažnijim teniskim turnirima. Mnogi sportisti, poput Sergeja Bubke, Alberta Tombe i Dejmona Hila bili su njihovi poslovni partneri.
– Volim vožnju i zato sam jedan od gazda u Formuli 1 u Monte Karlu. Omiljeni automobili su mi „ferari“, „lamborgini“, „lotus“ i „porše“. Imam i dva aviona, trošim dosta novca na njih. U avionima i radim, mnogo toga završim u toku jednog leta. Moji avioni su veselih boja i svako ko leti sa mnom se iznenadi kad ih vidi. Dominiraju nijanse crvene i bež boje. Dešava mi se da u njima i spavam – otkriva svoj hobi Filip Cepter.
Ipak, kako sam Filip Cepter tvrdi, najuspešniji srpski par ne oseća se i ne živi kao milijarderi:
– Ne razmišljam o tome da sam multimilijarder, ali sam svestan da novac pruža neograničenu slobodu u svakom smislu. Ja sam jedna sasvim normalna osoba, s obzirom na moju poziciju koja nije nimalo uobičajena. Zadovoljan sam svojom suprugom. Ona je pravi perfekcionista, uvek se trudi da pruži maksimum. Volimo da usrećujemo ljude, jer smo i mi tad srećni.
Madlena Cepter je posvećena umetnosti, književnim nagradama koje dodeljuje u Francuskoj i Srbijil, operi i teatru Madlenianum, aukciji umetničkih dela, ali i stpendistima kompanije, ali pre svega svojoj porodici.
– Najviše sam ponosna na svoje pozorište Madlenianum, koje je posvećeno evropskim stvaraocima. Na moj umetnički ukus su uticali moji roditelji. Naučili su me da volim i cenim umetnost i kreativnost, kao i darežljivost i humanost. Napisala sam biografiju „Život je ples“. Uvek sam volela prirodu, životinje, bioskop, muziku, a naročito ples. To je jedan dar zahvaljujući kome čovek teži romantici u životu. Imamo ćerku Emu koja je našem životu podarila novi smisao – priznaje Madlena Cepter.

ZEMUNSKA MECENA

U galeriji teatra i opere Madlenianum u Zemunu, koji vodi Madlena Cepter lično kao mecena umetnosti, otvorena je prodajna izložba kolekcije Madlenart sa 200 eksponata: slika, skulptura i predmeta primenjene umetnosti, koje Aukcijska kuća za nadmetanje nudi sliku Ivana Tabakovića (1898-1977) iz 1938. godine. Početna cena Tabakovićevog „Cveća“ je 22.000 evra. I „Autoportret“, čuvene srpske slikarke Zore Petrović (1894-1962) čija početna cena iznosi 10. 000 evra. Početna cena za sliku Vase Dolovačkog je pet hiljada evra, isto kao i za „Furunu“ Milana Kečića i „Starca“ Mila Milunovića iz 1922. godine.
Istovremeno na pozorišnoj sceni Mima Karadžić igra glavnu ulogu u komediji „Ožalošćena porodica“ Branislava Nušića, a Katarina Radivojević u šaljivom komadu „Dama iz Maksima“. Zemunski „Madlenianum“ je prvo pozorište u našoj zemlji i u okruženju u kojem izvoditi monooperu „Dnevnik Ane Frank“. U Madlenianumu se dodeljuju i književne nagrade „Žensko pero“ svake godine, kada gospođa Madlena poklanja zlatno penkalo najuspešnijim književnicama.

PROMET MILIJARDU DOLARA

– Neću biti neskroman ako kažem da je Zepter group među najuspešnijim svetskim poslovnim sistemima, sa godišnjim prometom od preko milijardu američkih dolara i više od 600 miliona prodatih proizvoda. Kompanija Zepter group ima više od 120 hiljada zaposlenih, posluje na pet kontinenata, ima sedam fabrika u Švajcarskoj, Nemačkoj, Francuskoj i Italiji. Kompanija Zepter poseduje više od 300.000 kvadratnih metara poslovnog prostora u centralnim zonama najvećih gradova sveta koje odlikuju izuzetna arhitektonska i funkcionalna rešenja. Zapošljavanje novih generacija, inovativna proizvodnja, unapređenje distribucije vrhunskih proizvoda, kao i konstantna edukacija osnov su za ispunjenje naše planetarne misije zdravlja – kaže Filip Cepter.

ZDRAVSTVO BOLJE OD TRAKTORA

Cepterovi su u međuvremenu prodali banku i osiguranje, počeli izgradnju poslovnih zgrada u centru Beograda i najavili kupovinu srpskih fabrika. Proletos je Kozorcijum „HASS-SIP“ (Firma Filipa Ceptera „Houm art end sejls servisis“ i slovenačka „Strojna industrija“), nudio za fabriku traktora IMT na Novom Beogradu 121,11 miliona evra plus 10,27 miliona evra za investicije. I odustao od tog posla. Potom je švajcarska kompanija „Houm art end sejls servisis“ Filipa Ceptera otkupila je Institut Dr Simo Milošević u Igalu. Cepter će u ovo lečilište uložiti 150 miliona eura i napraviti od njega svetski zdravstveni centar.
– U Igalu ćemo napravimo najsavremeniji kompleks za odmor, relaksaciju i liječenje, nalik onima na Zapadu. Prateći svjetske trendove i potrebe savremenog čovjeka, napravićemo morski spa centar, koji će privući ne samo turiste, već i poslovnu klijentelu iz cijelog sveta, jer ćemo im pružiti kompletnu uslugu oporavka i relaksacije. Crna Gora zaslužuje da bude poput Monaka i Monte Karla – otkriva Filip Cepter.