Srbija će se u oktobru pridružiti Evropskoj organizaciji za patente (EPO), što ima veliki značaj kako za našu zemlju i Zavod za intelektualnu svojinu, tako i za pronalazače i njihove patente registrovane pri našem zavodu.
Da bi se za neki pronalazak priznao patent, postupak obuhvata podnošenje patentne prijave, nakon čega slede formalno ispitivanje, objava prijave i suštinsko ispitivanje prijave.
Da bi se štitio patentom, pronalazak mora ispunjavati tri osnovna kriterijuma. Mora biti nov, imati inventivni nivo i mora biti industrijski primenljiv. Pristupanjem Srbije EPO nacionalni postupak za priznanje patenta ostaje nepromenjen, ali se olakšava postupak podnošenja prijava za zaštitu pronalazaka u zemljama članicama EPO, koja sada ima 37 članica.
– Kada podnosilac iz Srbije želi zaštitu pronalaska u više zemalja članica EPO, dovoljno je da podnese jednu prijavu, za koju će Evropski zavod za patente izvršiti jedinstven postupak za priznanje patenta. Podnosilac prijave ne mora da ulazi u proceduru ispitivanja prijave u svakoj zemlji ponaosob. Podnosiocima se pruža jednostavnija, jeftinija i jača zaštita za pronalaske u državama članicama EPO – kaže za 24 sata Nikola Radovanović, iz Zavoda za intelektualnu svojinu.
članstvo u EPO omogućiće podnosiocima patentnih prijava iz Srbije da, ako traže zaštitu u nekoj od zemalja članica EPO, patentne prijave od oktobra podnose direktno u EPO ili posredstvom našeg zavoda.
U Zavodu za intelektualnu svojinu, koji ove godine slavi 90. rođendan, zaključno sa 12. avgustom registrovano je 51.284 patenta.
Dečji bicikl sa konjićem, Vakuum kovčeg…
KONJIć – Radovanović kaže da su naši pronalazači svestrani ljudi i da pronalasci za koje se traži patentna zaštita mogu doći iz najrazličitijih oblasti. Zavod za intelektualnu svojinu ne sme da favorizuje bilo koji patentirani pronalazak ili bilo kog pronalazača, ali možemo pomenuti neke primere kako bismo tu raznolikost opisali. Imamo, recimo, tehnološko rešenje zaštite od neovlašćenog istakanja goriva Identifikator vozila, Dečji bicikl sa konjićem ili Stolicu sa samopodešavajućim naslonom, a jubilarni 50.000. patent koji je dat za izum bio je Vakuum kovčeg.