Zadužbina za studije srpskog jezika na sidnejskom Mekvori univerzitetu izašla je na Internet. Na adresi: www.zaduzbina.com.au vec se nalaze osnovne informacije o programu obrazovanja i samoj Zadužbini. Uskoro, pocinje i upis studenata na ovaj, prvi srpski elektronski univerzitet maternjeg jezika na svetu.
Ovo je saopšteno na poslednjoj Generalnoj skupštini Zadužbine na kojoj je utvrden program rada i imenovani nosioci funkcija u iducoj godini.
Ucesnici skupštine upoznati su da je nastavni program studija srpskog jezika promenjen iz temelja u toku godine na izmaku.
Sada je, kako je posebno naglašeno, ne samo u potpunosti usaglašen sa univerzitetskim pravilima, vec je i veoma unapreden i prilagoden potrebama studenata koji ne žive u Sidneju, vec ce kroz nastavni program prolaziti putem Interneta.
Na celu ponovo Gordana Tokic
Odlukom Skupštine, predsednik Zadužbine ponovo je Gordana Tokic. Potpredsednici su dr Marko Marinkovic i Zoran Nikolic, sekretar Zoja Kliri, a clanovi uprave Ivan Partic, dr Zoran Budic, Biljana Ristic, Petar Pilja i Ostoja Kovacina.
Jedan do najznacajnih poduhvata je rad na novim udžbenicima – dosad, prema izveštaju lektora Gordane Jovanovic, napisane su i štampane cetiri, a u toku je priprema za štampu još toliko knjiga za studente. Podrazumeva se da je poslove sa udžbenicima uporedo pratio i rad na izboru tekstova i vežbi za studente u štampanom i audio obliku.
Zadužbina se, kako je receno, ranijih godina suocila sa problemom finansiranja – od momenta kada je država prestala da pomaže studije slovenskih jezika. Da bi ovaj problem bio do kraja prevaziden, clanovi Uprave i njihovi saradnici veoma su pojacali dopunske aktivnosti kojima se ova vredna institucija finansira. S tim u vezi, utvrdeno je, i ubuduce ce se intenzivnije raditi na popularisanju studija, povecavanju broja studenata, prikupljanju donacija i drugim akcijama.
U planu gostovanja iz otadžbine
Skupština je posebno istakla nezamenjivu ulogu Zadužbine na organizovanju znacajnih kulturnih dogadanja u okviru ovdašnje srpske zajednice, medu kojima su Vukov sabor i Vidovdanska akademija. Ovim, tradicionalnim manifestacijama, clanovi Zadužbine pridružice ubuduce i nove, povremene kulturne priredbe kao što su gostovanja pozorišnih predstava iz Beograda, Niša, Kruševca, Novog Sada i organizacija projekcija filmova iz otadžbine.
Namera Zadužbi je da uspostavi i cvršce kontakte sa maticom, zatim bolje upoznavanje australijske javnosti sa dostignucima srpskog jezika i kulture, te saradnja sa slicnim srpskim organizacijama u svetu.
Izneseni su i zanimljivi projekti osnivanja literarne i likovne zadruge, organizovanja muzicara klasicne i izvorne narodne odnosno starogradske muzike, osnivanja amaterskog pozorišta, medijske grupe, te srpskih decjih vrtica.
Pošto su ove ideje u povoju i traže mnogo truda i kreativnosti, Zadužbina je odlucila da pozove sve stvaraoce spremne da se ukljuce u neki od njenih projekata.