Beogradski sajam naoružanja i vojne opreme „Partner 2004“ nova je i jedinstvena manifestacija u Srbiji. Prvi put na jednom mestu više od 30 domaćih izlagača predstavlja javnosti proizvode koji su bivšoj domovini donosili i po dve milijarde dolara godišnje.
– Sada su stigla nova vremena. Embargo, ratovi, razaranja… doveli su domaću vojnu industriju na niske grane. Izgubljene su pozicije na svetskom tržištu koje sada sa mnogo muke i odricanja pokušavamo da vratimo. Sada je devizni priliv oko 100 miliona dolara godišnje – objašnjava pukovnik Vukašin Filipović iz Uprave za istraživanje, razvoj i proizvodnju.
On pojašnjava da je namenska industrija, ipak, pokazala žilavost i kvalitet.
– Ostali su naši vrhunski stručnjaci, inženjeri, tehničari, instituti… Primer samohodnog artiljerijskog oruđa NORA i „Zastavina“ automatska puška „M-21“ pokazuju da smo i dalje u svetskom vrhu – kaže pukovnik Filipović.
Velika brzina gađanja
Samohodno artiljerijsko oružje „NORA B-52“ je integrisano na vozilo domaće proizvodnje koje karakteriše visoka operativna pokretljivost i prohodnost van puteva. Ovaj borbeni sistem odlikuje autonomija dejstva, velika brzina gađanja, visoka preciznost i efikasnost vatre.
A na Sajmu, koji se ne može pohvaliti međunarodnim izlagačima, kao slične manifestacije u svetu, posetilaca je više nego što su organizatori očekivali. Pored gostiju iz sveta srpske privrede, mnoštvo ambasadora, stranih vojnih izaslanika, sumnjivih trgovaca oružjem, raznoraznih agenata i špijuna… Svi snimaju, slikaju, fotografišu…
Najveća gužva ispred štandova zrenjaninskog „Mileta Dragića“ i „Jugoimport – SDPR“. Direktor marketinga „Mileta Dragića“ Dragan Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan, sa ponosom prikazuje nove šlemove, uniforme i borbene kombinezone. Podseća da je sa britanskim SAS-om, elitom u svetu komandosa, postignut dogovor o prodaji specijalnih šlemova. Interesovanje je veliko i za borbene prsluke kao i pancire različitog nivoa zaštite.
čekaju se krediti
Problem namenske industrije u Srbiji je finansiranje izvoznih proizvodnih programa. To su dugogodišnji projekti velike vrednosti koga karakteriše spor obrt kapitala. Zato je kreditna podrška države ili njenog bankarskog sistema bila od presudnog značaja i popravila pozicije namenske industrije na svetskom tržištu.
Uvoznici srpskog oružja i vojne opreme podrazumevaju kreditiranje kao jedan od osnovnih uslova ugovaranja, bez obzira na visok kvalitet i konkurentne cene ponu?enih proizvoda. Države koje su vodeći svetski proizvođači oružja i vojne opreme redovno nude kreditne aranžmane kao podršku izvoznim poslovima svojih firmi. U namenskoj industriji se nadaju da će i vlasti u Beogradu, kako na republičkom tako i na nivou državne zajednice, usvojiti ovu svetsku praksu i imati više sluha za potencijalno isplative poslove.
U „Miletu Dragiću“ ističu da njihovu opremu nose vojnici na administrativnoj granici Srbije i Kosmeta, gde su često izloženi dejstvima albanskih terorista.
– Upravo ova oprema i novi šlem spasavaju živote naših vojnika – podseća Kapetan Dragan.
Centralne „zvezde“ Sajma ipak su nova modifikovana „NORA 152“ milimetara kao i automatska puška „M-21“ u NATO kalibru 5.56 mm.
Najznačajniji izvozni adut srpske vojne industrije i ove godine svakako će biti samohodno artiljerijsko oružje „NORA B-52“, kalibra 155 mm za koje vlada veliko interesovanje među starim kupcima u Trećem svetu, koji su nekada bili strateški partneri jugoslovenskoj namenskoj industriji. Na svim ispitivanjima na raspisanim konkursima, samohodna haubica „NORA“ pobedila je inostrane konkurente, pa je tako Burma kupila veći broj ovih artiljerijskih sistema.
Pohod na Aziju: „Nora“ 152 mm
Po rečima zvaničnika u „SDPR-Jugoimportu“, u toku su pregovori za isporuke u još tri zemlje a očekuje se i početak testiranja u okviru tendera koji je raspisala Indija.
Generalni direktor kompanije „SDPR- Jugoimporta“, Stevan Nikčević tvrdi da srpska namenska industrija se vraća na stara tržišta na kojima nije bila prisutna poslednjih godina – Kuvajt, Bahrein, Katar i Oman kao i države centralne Azije i Dalekog istoka, Latinske Amerike…