SRPSKOJ CRKVI OTELI CETINJE!

Cetinjska filijala Uprave za nekretnine oduzela je Mitropoliji crnogorsko-primorskoj dvadesetak objekata i crkvenu zemlju na Cetinju mada su u katastru ove nepokretnosti bile upisane kao njeno vlasništvo. Mitropolija je najavila tužbu crnogorskom Upravnom sudu kao i Evropskom sudu u Strazburu. S druge strane pomenuta filijala, koja je postupala po zahtevu samozvane Crnogorske pravoslavne crkve, u odluci navodi da su njome „ispravljene greške iz devedesetih godina 20. veka“ te da su vlasnici pomenute imovine „ponovo pojedinačne crkve i manastiri“.

– Ova odluka je ništavna i neustavna. To je najprimitivniji način nasilja i pravnog neznanja oko vođenja evidencije o nepokretnostima, jer katastar nema zakonsko ovlašćenje da menja titulara vlasništva nad imovinom. To može učiniti samo sud ako se u upravnom postupku dokaže da je neko greškom upisan kao vlasnik nepokretne imovine što nije slučaj sa Mitropolijom – izjavio je medijima Mlađan Mićović advokat Mitropolije crnogorsko-primorske.
Napomenuo je da će mitropolija tražiti zaštitu imovine od crnogorskih sudova i da će, ako bude potrebno pravdu tražiti i na Evropskom sudu pravde u Strazburu.
Mićović je takođe podsetio da istovetan problem postoji i sa delom mitropolijine imovine u opštini Podgorica i da je žalba upućena Ministarstvu finansija.

Vujanovićevo obećanje Tadiću

Crnogorski predsednik Filip Vujanović svojevremeno je poručio da će Crna Gora štititi svu imovinu, pa i crkvenu i naglasio da se pravo vlasništva nad nečim može promeniti samo na sudu. Takođe, nedavno je saopšteno da je Vujanović u telefonskom razgovoru obećao predsedniku Srbije Borisu Tadiću da će zaštiti Mitropoliju crnogorsko-primorsku i njenu imovinu u Crnoj Gori. Inače, crkvena imovina u toj državi već godinama je predmet fizičkog sukobljavanja, verbalnih i sudskih sporova kao i povremenih incidenata.

Krajem 2000. godine, u ime tzv. crnogorske crkve zahtev za oduzimanje crkvene zemlje i objekata uputio je predstavnik CPC Stevo Vučinić tražeći da se Mitropolija izbriše iz katastra kao vlasnik uz obrazloženje da je ta imovina „decenijama vođena kao vlasništvo parohija i crkvenih opština“, da je „oduvek pripadala selima, bratstvima, plemenima i državi“, te da je „greškom tadašnjih vlasti upisana kao vlasništvo Mitropolije crnogorsko-primorske, čime je ona dobila status pravnog lica“. Prema Vučinićevim navodima „crkve i manastiri mogu da pripadaju samo narodu i državi“, a da je Cetinjski manastir, odnosno, cetinjska Mitropolija „imala svoju imovinu samo u Cetinjskom polju kojom je vlasno raspolagala, dok je nadzor nad korišćenjem nepokretnosti vršila crnogorska država“.
– U takav status nije pokušala da interveniše ni Kraljevina Jugoslavija, a to nije menjala ni socijalistička Jugoslavija – rekao je Vučinić.

S druge strane advokat Mićović smatra da su nelegalno oduzete crkve „sada bez pravog vlasnika“ i da je to učinjeno kako bi manastiri i hramovi Mitropolije crnogorsko-primorske „ostali bez zaštite kada je budu zaposedali sledbenici takozvane crnogorske crkve, jer je država dužna da zaštiti imovinu pravog vlasnika“.