Srpstvo izvire 40 godina

srpstvo-izvire-40-godina

D. Jovičić

Vrbica u Nišu: Prvi ansambl Izvora izveo više koreografija

Srpska zajednice Izvor iz Novog Izenburga organizovala je proslavu povodom 40 godina postojanja. U hali u Milhajmu nadomak Ofenbaha domaćini su ugostili prijatelje iz Kulturno-humanitarnog društva Kolo Frankfurt, Srpskog društva Dunav Hohajm i Srpskog kulturnog centra iz Ofenbaha, koji su i nastupali u programu, ali i predstavnike drugih naših udruženja. Goste su pozdravili predsednik Srpske zajednice Izvor Ljubiša Torlaković, njegov zamenik Siniša Đokić, protonamesnik Nedjeljko Đokić iz Frankfurta i Dirk Gene Hagelštajn, gradonačelnik Novog Izenburga.

Pogača, so i rakija: Gosti dočekani po starom običaju

Dejan Prvanović, koji je vodio program, izgovorio je zdravicu dobrodošlice u kojoj je između ostalog rekao:

Odrastaju u izvoru: Lea Gruban i Jana Matić

– Ovo je zdravica za sve vas koji ste došli na ovaj zbor, za sve vas koji volite Izvor! Izvor nas je okupio, bogu hvala, jer nije džaba rečeno samo sloga Srbina spasava, i da nam je danas svima srećna Srpske zajednice Izvor proslava!

Sadašnji čelnici: Ljubiša Torlaković, Katarina Mihailović Đurić i Siniša Đokić

Običaji u igri

A onda su na bini počeli da se smenjuju folklorni ansambli. Domaćini su se, kako je to i red, predstavili sa svim ansamblima. Mališani i međugrupa izveli su igre iz Šumadije i Čačka, a srednji ansambl se predstavio igrama iz Takova. Prvi ansambl Izvora igrom je prikazao običaje iz Niša za Vrbicu, nastavio igrama iz Crnomasnice, Binačke Morave i Krive Palanke. Bile su to koreografije Slavice Mihailović i Dejana Milisavljevića Zvečanca (Binačka Morava), koje su sa izvođačima pripremili i uvežbali umetnički rukovodioci Katarina Mihailović Đurić, Marija Dančić, Anastasija Marinović.

Snežana i Milan Cvetanović

Gosti, dečji ansambl Kolo Frankfurt izveo je igru “Lepa Mara”, autora Ljubomira Vujčina, pod rukovodstvom Ane Ćelić i Aleksandre Drgađi, a prvi ansambl igre iz Pčinje, pod nazivom “Što mi je merak” Ljubomira Vujčina, koje je sa igračima uvežbao Saša Đurić. Dečji ansambl SKC iz Ofenbaha predstavio se sa igrama iz zlatiborsko-kremanske oblasti autora Gorana Mitrovića, pod rukovodstvom Dušice Bekić, a prvi ansambl Dunava iz Hohajma izveo je “Šopske igre”, autora Draženke Prtljaga.

Prvi ansambl KHD Kolo Frankfurt

Brojniji posle korone

Katarina Mihailović Đurić, umetnički rukovodilac i direktor folklornog ansambla SZ Izvor Novi Izenburg, ističe za “Vesti” da je ponosna na svoje društvo.

Šopske igre: SD Dunav Hohajm

– Ponosna sam što smo na ovakav način obeležili 40 godina postojanja. Mnogo rada i truda smo uložili u naše ansamble. Nije bilo lako posle korone ponovo stati na noge, ali uspeli smo i klub je još brojniji nego pre četiri godine. Ovu proslavu iznela su deca i omladina – bez njih program ne bi bio ovako bogat kao što je bio. Nadam se da ćemo uskoro ponovo okupiti folklorni svet i imati priliku da ugostimo sve ljubitelje folklora na nekom od naših koncerata.

Mališani SKC Ofenbah

Snežana Cvetanović, nekadašnji umetnički rukovodilac Izvora, na proslavu je došla sa suprugom Milanom.

– Bilo je prelepo. Na ulazu smo dočekani po starom srpskom običaju i posluženi pogačom i solju. U velikom stilu Izvor je proslavio 40 godina postojanja i rada na očuvanju srpske kulture. Na prelepoj bini su folklorni ansambli svaki korak odigrali sa puno ljubavi i žara. Ponosna sam na svoj rad kojim sam koliko-toliko bila deo istorije ovog predivnog udruženja – izjavila je Snežana.

Krsta Prtljaga (u sredini) sa Torlakovićem i Đokićem

Krsta Prtljaga, predsednik SD Dunav Hohajm, ističe da je Izvor ovom proslavom pokazao bogatu riznicu srpskih igara i pesama koju godinama čuvaju, neguju i prenose na nove generacije.

– Hvala im na tome i uz sve čestitke želim im da nastave svoj nesebični rad na obogaćivanju srpske zajednice i kulture u dijaspori.

Sjajnu atmosferu posle nastupa folklora do usijanja je dovela Bojana Golubović svojim maestralnim glasom.

Igre iz Takova: Srednji ansambl domaćina

Čuvari narodnog blaga

Udruženje iz Novog Izenburga formirano je 1983. godine iz nasušne potrebe da se sačuva nacionalni identitet, da se tradicija odbrani od zaborava. Kako kažu u Izvoru, neki dobri ljudi iskopaše temelj i počeše da grade kuću i uprkos svim olujama, mrazevima, poplavama i sušama, potresima i ratovima, gradiše kamen na kamen, ciglu na ciglu. Prvu upravu činili su Višnja Stevanović, predsednica, Zoran Tomić, potpredsednik, Marija Vagner, sekretarka, Bojana Tomić, blagajnica, i Stevo Marjanović, ekonom. Oni tada ni slutili nisu da grade palatu nacionalne kulture u kojoj su utočište našli svi tadašnji i budući čuvari narodnog blaga.

Za kormilom Izvora su se smenjivali predsednici: Višnja Stevanović, Miodrag Stefanović, Dragica Popović, Radoslav Mihailović, Siniša Đokić i Ljubiša Torlaković. Bivši i sadašnji umetnički rukovodioci su: Snežana Cvetanović, Katarina Đurić, Branislav Ivanišević, Marija Dančić, Aleksandar Kotlaja, Kristina Višnjić, Irena Milivojević, Miloš Mrđa, Anastasija Marinović, Nenad Stekić.

Priznanja

Veštim rukama vođen, Izvor je dobitnik brojnih priznanja na Evropskim smotrama srpskog folklora, kao i na smotrama u Nemačkoj. Vitrine krase zlatna, srebrna i bronzana odličja sa Evropskih smotri, a folkloraši iz Novog Izenburga su i višestruki prvaci na saveznim i smotrama severne Nemačke.

Uvek drag gost: Dirk Gene Hagelštajn

Zahvalnice

Srpska zajednica Izvor je dodelila zahvalnice svima koji su svojim trudom i nesebičnošću doprineli razvoju udruženja, a to su: Dirk Gene Hagelštajn, gradonačelnik Novog Izenburga, SPC Frankfurt, Generalni konzulat Srbije u Frankfurtu, Savez Srba Hesen, KHD Kolo Frankfurt, SKC Ofenbah, SD Dunav Hohajm, Fudbalski klub Tempo Frankfurt, Mićo Ćetković, Slavica Mihailović, Katarina Mihailović Đurić, Branislav Ivanišević, Slavko Dodić, Irina Milivojević, Siniša Đokić, Radosav Mihailović, Dragica Popović, Tanja Milovanović, Višnja Stevanović, Dragan Jovičić, Snežana Cvetanović, Aleksandar Kotlaj, Anastasija Marinović, Kristina Višnjić, Marija Dančić, Budimir Mitrović, Biljana Đukić i Miloš Mrđa. Posmrtno su zahvalnice dodeljene Nataliji Mihailović i Predragu Grujiću, a preuzele su ih Marija Mihailović i Bojana Grujić.

Saša Ćelić i Siniša Đokić

Ponosni na jedinstvo

Saša Ćelić, predsednik KHD Kolo Frankfurt, ističe da je organizacija proslave bila na visokom nivou.

– Sve pohvale za naše prijatelje iz Srpske zajednice Izvor. Oseti se da su mnogo truda uložili u organizaciju ove priredbe. Sa velikim zadovoljstvom smo došli da sa našim mališanima i prvim ansamblom uveličamo proslavu. Moram da napomenem da su naša društva u ovom području u izuzetno dobrim odnosima. To se može videti na svakoj proslavi koju neko od udruženja organizuje i tu smo svi kao jedno društvo i na to sam mnogo ponosan.

Goran Tomić je domaćinima uručio plaketu

Druga kuća mnogima

Goran Tomić, predsednik SKC Ofenbah, povodom 40-godišnjeg postojanja udruženju iz Novog Izenburga je uručio plaketu.

– Kao predstavniku SKC Ofenbah bilo mi je zadovoljstvo da prisustvujem ovoj svečanosti kluba. Drago mi je da su domaćini pokazali visok stepen organizacije i sjajnom priredbom proslavili 40 godina postojanja. Srpska zajednica Izvor iz Novog Izenburga je već godinama oslonac i druga kuća mnogih Srba u ovom delu Hesena. Veoma uspešno društvo koje ima dobru saradnju sa drugim udruženjima naše zajednice u Frankfurtu i okolini. Bili su veoma zapaženi na nedavnim Danima srpske kulture u Frankfurtu. U ime Srpskog kulturnog centra iz Ofenbaha, kao najvećeg našeg centra u regionu, preneo sam rukovodstvu SZ Izvor i njihovim članovima iskrene pozdrave sa željom da nastave uspešan rad.

Detaljnije