Šta biznismeni predlažu Vladi

Najveći domaći privrednici predlažu Vladi Srbije da se novac od prodaje Telekoma“ ne troši na izgradnju novih puteva, već na reindustrijalizaciju zemlje. Oni smatraju da bi država trebalo da osnuje novi investicioni fond ili razvojnu banku koja bi finansirala nove, izvozno orijentisane poslove. Pored para od Telekoma“ za oporavak srpske privrede, prema predlogu biznismena, trebalo bi koristiti i sredstva iz dela deviznih rezervi, kao i od smanjenja obavezne rezerve banaka.

Na sastanku predstavnika Vlade, sindikata i privrednika, koji je održan u sredu, dosta se govorilo o tome kako država da pomogne poslovnom sektoru.

Razvojna banka

Miodrag Kostić Kole, vlasnik MK grupe“, na sastanku je rekao da država ne bi trebalo da finansira infrastrukturu i gradi nove puteve, jer su, kako je naglasio, srpski putevi u mnogo boljem stanju od srpske privrede“.

– Kole je rekao da je gradnja puteva stranim kreditima direktna usluga Evropskoj uniji kojoj je Koridor 10 potrebniji nego nama. On smatra da treba primeniti tzv. ‘slovenački recept, odnosno da se srpska privreda maksimalno razvije i učini konkretnom, a da se putevi grade iz fondova EU – prenosi za Press jedan od učesnika sastanka.

Kako saznajemo, Kole je premijeru Cvetkoviću poručio i da je spreman da pruži svaku vrstu podrške srpskim firmama kojima preti propadanje.

– Odaberite bilo koju firmu koja se nalazi u teškoj situaciji i pustite me da uđem u upravni odbor. Za to ne tražim nadoknadu. Svojim znanjem i iskustvom hoću da pomognem da firme koje su u teškoj situaciji ponovo stanu na noge – rekao je Kostić na sastanku, a ova njegova ideja je naišla na opšte odobravanje svih prisutnih biznismena.
a1

Pavlović: Pohvalno osnivanje razvojne banke

Bivši direktor Agencije za privatizaciju Branko Pavlović smatra da ideja da se novac od prodaje Telekoma“ iskoristi za osnivanje razvojne banke ima smisla.

– Ukoliko Srbija ne osnuje takvu jednu banku finansijski sektor ostaće u rukama stranog kapitala, a u tim uslovima je svaki razvoj u Srbiji nemoguć. Neophodno je da Srbija ima jednu jaku domaću banku. Upravo bi ovakvo rešenje predstavljalo strukturnu promenu privrede – kaže Pavlović.

Vlasnik Delte“ Miroslav Mišković naglasio je da srpski biznismeni ne traže nikakve posebne privilegije ili povlastice, već samo uslove poslovanja koje imaju i poslovni ljudi u Hrvatskoj, Bugarskoj, Rumuniji i Sloveniji.

– Mišković je rekao da je neophodno u Srbiji formirati takav ambijent koji bi omogućio našoj privredi da spremna uđe u tržišnu bitku sa firmama iz okruženja. On je naglasio da je interes Srbije da ekonomski osvaja“ okolna tržišta, sa čim se složio i premijer Cvetković.

Slučaj Bor“

Konačno, vlasnik Ist pointa“ Zoran Drakulić je rekao da država konačno mora da prestane sa praksom podržavanja gubitaša i socijalizacijom problema javnih preduzeća“.

– Drakulić je rekao da on u Valjaonici bakra u Sevojnu zbog države ima velikih problema sa radnicima. On je upitao kako je moguće da radnici u RTB Bor koji ništa ne rade primaju iz budžeta veće plate od onih koje on može da isplati radnicima u Sevojnu iako rade punom parom i skoro sve izvoze?! – prenosi naš sagovornik.

Predsednik Samostalnog sindikata Ljubisav Orbović kaže da su vodeći srpski biznismeni spremni da pomognu preduzećima koja su zapala u krizu.

– Privrednici nisu iznosili neke posebne zahteve za sebe. Oni samo insistiraju na stvaranju povoljnijeg privrednog ambijenta, kakav imaju zemlje u okruženju – ističe Orbović.

Biznismen Milan Beko razgovarao je sa ministrom Oliverom Dulićem o Zakonu o planiranju i izgradnji. Podršku mu je pružio i vlasnik PSP Farmana“ Branislav Grujić, koji je na sastanku upozorio da je situacija veoma teška.
a2

Vlast da skine ljagu sa tajkuna“

Kako Press saznaje, privrednici su na ovom sastanku tražili od Vlade Srbije da skine etiketu tajkuna“ sa imena biznismena.

– Pomenuli smo da je krajnje vreme da se prekine sa etiketiranjem pojedinih biznismena i privrednika da su kontroverzni, da se bave intrigantnim poslom, da rade sa sumnjivim kapitalom. Ako je nešto u njihovom radu ikada bilo sumnjivo, valjda bi za ovih 10 godina već isplivalo na videlo. Vreme je da se konačno stavi tačka na to – istakao je sagovornik Pressa.

– Kriza je žilavija nego što se u prvi mah mislilo, privredni pad je veći od očekivanog, nezaposlenost je velika. Upozorio sam da je građevinarstvo u Srbiji u vrlo teškoj situaciji. Sve zemlje odobrile su podsticajne mere za ovaj sektor. Kod nas je donošenje novog zakona o planiranju i izgradnji umesto da ubrza, još više ukočio proces izgradnje – ističe Grujić. On kaže da se privrednici u uslovima sveopšte krize trude da vode socijalno odgovornu politiku i da im profit nije na prvom mestu.

Kako saznajemo, ministar Dulić kategorično je ostao pri stavu da će svi morati da plate tržišnu cenu zemljišta ako hoće da grade poslovni ili stambeni prostor.

Privredu su na sastanku u Savezu samostalnih sindikata Srbije, između ostalih, predstavljali: Toplica Spasojević, Slobodan Petrović, Milan Beko, Miroslav Mišković, Miodrag Kostić, Branislav Grujić i Miodrag Babić, dok su sa druge strane“ sedeli premijer Cvetković i ministri Diana Dragutinović, Oliver Dulić, Rasim Ljajić i Slobodan Milosavljević. Radnike je predstavljao predsednik sindikata Ljubisav Orbović.