Predsednik Srbije Boris Tadić i državni sekretar SAD Kondoliza Rajs potpisaće sutra u Vašingtonu sporazum SOFA, koji se odnosi na zaštitu statusa i pristup i korišćenje vojne infrastrukture američkim vojnicima u Srbiji.
Srbija je sa Belorusijom bila jedina zemlja u Evropi koja nije parafirala ovaj ugovor, a vojni eksperti ocenjuju da on zapravo znači tek prvi korak u uspostavljanju vojno- tehničke saradnje Srbije i SAD.
Ministar odbrane Zoran Stanković kaže da su sporazumom regulisani položaj, uloga i sve one obaveze koje američki vojnici imaju kada se budu našli na teritoriji naše zemlje.
– Bliže se definiše upotreba infrastrukturnih objekata, ali i sve ono što je bitno za bivstvovanje jedne armije na teritoriji druge države. Na taj način regulišemo sve one moguće nesporazume koji mogu iz toga da proisteknu – kaže Stanković.
Državna tajna
U Ministarstvu odbrane Srbije kažu da su njihove stručne službe radile godinu dana na sporazumu i da su predložile nekoliko odrednica ovog ugovora, među kojima je i reprocitet u pravima i obavezama pripadnika obe oružane sile.
– U vojnim detaljima ugovora naše stručne službe dale su svoje predloge kada je reč o vojnim pitanjima, ali da li su oni i usvojeni ne znamo. Ali, mi smo predložili da za naše vojnike važe isti uslovi kao i za američke – kažu u Ministarstvu odbrane Srbije.
Takođe, ovaj ugovor predviđa i carinske i poreske obaveze američkog personala, njihove vozačke dozvole, ali i podatak pred kojim će sudom odgovarati u slučaju eventualnih zakonskih prekršaja.
– Reč je o tipskom sporazumu koji su Amerikanci potpisali sa svim zemljama sem sa našom i Belorusijom. Naravno, u njemu postoji i stavka imuniteta američkih vojnika, ali on je tačno definisan i verujem da u njegovom sprovođenju neće biti problema – veruje ministar odbrane i dodaje da se ovaj ugovor obnavlja na svake dve godine.
Predsednik Atlantskog saveta Vladan Živulović tvrdi kako stavljanje parafa na ovaj važan dokument ne znači da Srbija gubi samostalnost i suverenitet, već da je napravila prvi korak u partnerskim odnosima sa najjačom vojnom silom na svetu.
– U domaćoj javnosti se tvrdi kako će posle ovog sporazuma u Srbiju doći na hiljade američkih vojnika, da će nas okupirati njihove jedinice ili brigade. To su gluposti, ništa od toga nije tačno. Sporazum, zapravo, rešava status američkih oficira, a reč je o najviše desetak vojnika koji će biti poslati u Srbiju čim dve zemlje potpišu mnogo važniji dokument – sporazum o vojno-tehničkoj saradnji – kaže Živulović.
Prema njegovim rečima, javnost ne bi trebalo mnogo da brinu neke „škakljive“ odrednice ugovora, pre svega zato što će se u svim stavkama poštovati pravilo reprociteta.
– Znači, u slučaju da američki vojnik ovde napravi neki prekršaj on će odgovarati pred domaćim pravosuđem, ali to isto pravilo će važiti i za naše oficire koji budu otišli u Ameriku. Srpski oficiri će u SAD imati isti tretman kao američki u Srbiji – ističe Živulović.
On, ipak, izražava bojaznost da li će Skupština Srbije ratifikovati prvi korak u uspostavljanju vojne saradnje sa Amerikom.
– Plašim se šta se sve može dogoditi ukoliko Skupština ne ratifikuje taj ugovor i koje posledice iz toga mogu da proisteknu – kaže Živulović.