Građani će budućeg predsednika Srbije birati po starim pravilima, ali će on imati nova ovlašćenja i posebna prava po okončanju mandata šefa države.
U skladu sa dogovorom vladajuće koalicije, u Skupštinu Srbije su stigli zakoni o predsedniku Republike i njegovom izboru, što su dva od pet zakona neophodnih da se donesu pre nego što se raspišu predsednički izbori.
Kao i do sada, pobednik na izborima za predsednika Srbije biće kandidat koji neposrednim izjašnjavanjem birača osvoja većinu glasova. Ukoliko ne bude pobednika u prvom krugu, održaće se drugi u kome učestvuju dva prvoplasirana kandidata, a pobeđuje onaj koji osvoji najviše glasova izašlih birača.
Najveće novine, međutim, odnose se na prava supružnika budućeg predsednika, kao i na privilegije koje slede šefu države posle isteka mandata.
Buduća prva dama ili, možda, prvi gospodin, ukoliko Srbija dobije ženskog predsednika, imaće pravo na odsustvo sa radnog mesta dok izvršava protokolarne i druge obaveze a za to će primati platu iz budžeta kao da radi na svom radnom mestu. Ukoliko supružnik predsednika to želi, može da zatraži mirovanje radnog odnosa i za to vreme će primati 20 odsto plate predsednika Republike.
Po isteku mandata, šef države će, osim počasne titule „bivši predsednik Republike“, imati pravo na mesečno primanje od 80 odsto predsedničke plate dok se ne zaposli i to sve do penzije. čak i ako se zaposli, a plata mu bude manja od 80 odsto plate predsednika, bivšem šefu države isplaćivaće se razlika iz budžeta. Uz to „bivši“ će u trajanju svog nekadašnjeg mandata imati svoju kancelariju, savetnika, sekretara, vozača i automobil. Uz sve to sledi mu i stalni diplomatski pasoš i lično obezbeđenje godinu dana pošto mu prestane mandat.
Tokom petogodišnjeg mandata predsednik Srbije uživa imunitet i ima dužnost da predstavlja zemlju u inostranstvu, ukazom proglašava zakone, predlaže mandatara vlade, postavlja i opoziva ambasadore na predlog vlade, daje pomilovanja i odlikovanja.
Kao i do sada, predsednik će biti u svojoj rezidenciji, imaće obezbeđenje i generalni sekretarijat (predsedništvo) koje mu pomaže u radu. Nije bilo izmena ni kada je reč o pravu predsednika da vrati zakone parlamentu na ponovno odlučivanje ukoliko smatra da je bilo neregularnosti, ali mora ih proglasiti ukoliko ih poslanici i drugi put usvoje.
Ukoliko se oduže pregovori oko formiranja vladajuće većine nakon parlamentarnih izbora, predsednik je dužan da raspusti parlament koji 90 dana od konstituisanja ne izabere vladu ili ako ne izabere novu vladu u roku od 30 dana od prestanka mandata prethodnoj.
Novo ovlašćenje predsednika je u tome što više neće razmatrati predlog Vlade da se raspusti parlament, ukoliko se u tom trenutku pred skupštinom nalazi inicijativa da se izglasa nepoverenje toj vladi. Tako se više neće ponoviti 2003. godina kada je tadašnji premijer Zoran <đŽ>ivković predložio raspuštanje parlamenta videvši da će skupština izglasati nepoverenje njegovom kabinetu.
PRIVILEGIJE ZA BRAčNOG PARTNERA
* Buduća prva dama ili, možda, prvi gospodin, ukoliko Srbija dobije ženskog predsednika imaće pravo na odsustvo sa radnog mesta i primaće 20 odsto plate predsednika Republike
POVLASTICE I POSLE MANDATA
* Pravo na mesečno primanje od 80 odsto predsedničke plate dok se ne zaposli i to sve do penzije;
Bivši predsednik će, u trajanju nekadašnjeg mandata, imati svoju kancelariju, savetnika, sekretara, vozača i automobil;
* Stalni diplomatski pasoš i lično obezbeđenje godinu dana pošto mu prestane mandat.
Razrešenje
Za razliku od prethodnog Ustava po kome su predsednika Srbije mogli da razreše samo građani na referendumu, po novom Ustavu neophodno je da za opoziv predsednika glasa najmanje 167 poslanika. Razrešenje može da zatraži Skupština Srbije na predlog najmanje 84 poslanika, a postupak opoziva se pokreće ako za to glasa 126 poslanika. Zatim, ukoliko Ustavni sud potvrdi da je predsednik prekršio Ustav, ide se na glasanje o smeni pred parlamentom.
Zakletva o Kosmetu
Prema novom Ustavu smatraće se da je kandidat koji pobedi na predstojećim izborima prvi put izabran za predsednika Srbije. To praktično znači da će aktuelni šef države Boris Tadić moći da se kandiduje na narednim, ali ako pobedi i na još jednim izborima. Mandat predsednika traje pet godina, a niko ne može više od dva puta da bude biran. Zakletvom koju polaže pred Skupštinom Srbije, predsednik se posebno obavezuje da će sve svoje snage „posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo“.