Kir Starmer, novi britanski premijer, u toku drugog dana na svom novom radnom mestu najavio je da kreće u turneju po Velikoj Britaniji sa ciljem da „resetuje“ odnose sa decentralizovanim vladama.
Večeras uputiće se ka Škotskoj, zatim će posetiti Severnu Irsku i Vels pre nego što se vrati u London i otputuje u Vašington u utorak da učestvuje na NATO samitu. Novi premijer Velike Britanije želi da se sastane sa prvim ministrima kako bi razgovarali o izazovima sa kojima se suočavaju i kako bi „uspostavili novi način rada širom Ujedinjenog Kraljevstva koji će biti drugačiji i bolji od onog koji smo imali poslednjih godina”, piše Gardijan.
Zbog pobede Engleske na Evropskom prvenstvu sinoć, manje je politike na naslovnim stranicama nedeljnih novina nego što bi moglo biti. Ali ipak tu su dva lista koja su zaobišla sportska dešavanja i svoj fokus ostavili na laburistima. Glavna priča Sandej tajmsa zasnovana je članku Tonija Blera, bivšeg britanskog laburističkog premijera, koji je pozvao Starmera da pripremi „plan za kontrolu imigracije“.
🔺 EXCLUSIVE: Tony Blair, the only Labour leader to lead the party to three general election victories, says the new PM’s achievement is immense — and this is what he should do now ⬇️
— The Times and The Sunday Times (@thetimes) July 6, 2024
U uvodniku objavljenom danas u Sandej tajmsu Bler je nabrojao „savete“ upućene Starmeru i uspostavio paralelu sa situacijom u Francuskoj i Italiji.
Bivši premijer (1997-2007) koji je ostao diskretan tokom izborne kampanje, upozorio je da antiimigraciona i antisistemska partija Reform UK takođe predstavlja izazov Laburistima, iako je na ovim izborima preuzela najviše glasova konzervativaca.
Mada su laburisti osvojili nadmoćnu većinu na parlamentarnim izborima održanim u četvritak, partija Reform UK osvojila je više od 14 odsto glasova i ušla u donji dom parlamenta sa pet poslanika, među kojima je i njihov vođa, poznata figura ekstremne desnice Najdžel Faraž.
Bler je ocenio da su sada u središtu kulturna kao i ekonomska pitanja.
Oko toga britanska politika ima mnogo toga zajedničkog sa evropskom politikom gde su tradicionalne političke partije pretrpele destablizaciju, napisao je Bler, navodeći kao primerr Francusku i Italiju.
Bler ocenjuje da je Britaniji potreban „plan za kontrolu imigracije“, i novi strogi pristup po pitanju bezbednoti i pravosuđa, kao i da treba da izbegne svaku slabost vezanu za „vokeizam“ (budnost).
Bler koji vodi uticajni tinktenk, takođe je u svom uvodniku hvalio veštačku inteligenciju, koju vidi kao idealno sredstvo za borbu protiv ilegalne imigracije.
On se založio i za uvođenje digitalne lične karte za Britance da bi se tačno znalo ko ima prava da bude u Britaniji.
Post Views: 233