(utorak 10. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Stenogram sa sednice Predsedništva Republike BiH od 11. avgusta 1995. pokazuje kako su Alija Izetbegović i njegova ratna komanda krojili brojku nastradalih i ubijenih muslimana u Srebrenici. Toma, kažu istraživači, beži Tadiću za prsa, dok su daleko iza njih Dačić, Jovanović i Koštunica a ostalih nema na vidiku. Dačić bi, kažu, pothitno da se obezbedi, Stanković nudi red i stabilnost a Šešelj neće ući u kampanju, i ako bude pušten na privremenu slobodu pre đurđevdana. Predsednički kandidati moraju da polože kauciju u vrednosti od 400.000 do 500.000 evra ako misle da podele milione iz budžetske kase. Dve trećine fakulteta je u minusu a juče su protestovali studenti FPU-a jer moraju da plate 200.000 dinara da bi upisali godinu. U Valjevu je priveden odbornik SNS-a zbog primanja mita. Uhapšeni su Uroš Petrović i Nenad Kurilo, osumnjičeni za prošlogodišnju pljačku 850.000 evra od firme Sekuritas.
Muslimanska vojska bila puna oružja
Novosti prenose stenogram sa 292. sednice Predsedništva Republike BiH, održane 11. avgusta 1995, samo mesec dana posle pada Srebrenice. Dokument govori i o tome kako su Alija Izetbegović i njegova ratna komanda krojili brojku nastradalih i ubijenih muslimana u Srebrenici. Jednu brojku – od 5.000 slali su u svet a drugu od 3.000 nestalih čuvali za sebe, objavljuje list. U Srebrenici, koja je bila proglašena za zaštićenu zonu OUN, uoči pada, bilo je mnogo oružja, oruđa i municije u rukama muslimanske vojske, što je sasvim suprotna slika od one koju su svetu tada, a i kasnije, slali muslimanski bojovnici i njihovo rukovodstvo u Sarajevu. General Rasim Delić, komandant Armije BiH, na sednici je referisao Izetbegoviću o municiji.
Toma beži Borisu za prsa
Agencija Plum Mark i sociolog Srećko Mihailović uradili su za Danas analizu istraživanja javnog mnjenja, i kažu da je na šestnaestom kilometru izbornog maratona, Nikolić za prsa ispred Tadića. Daleko iza njih su Ivica Dačić (SPS) sa devet odsto, čedomir Jovanović (Preokret) sa pet i Vojislav Koštunica (DSS) sa tri odsto. Ostalih, objavljuje list, nema na vidiku. Za Tomislava Nikolića se izjasnilo 23 odsto ispitanika a za Borisa Tadića 22. Osim pomenutih kandidata, svi ostali zajedno nose tri odsto glasova. Jaka trećina ispitanika, njih 35 odsto, nije se izjasnila, pa su neki rekli da neće izaći na izbore, dok su drugi neodlučni a tu je i tri odsto belih listića.
Dačić bi da se pothitno obezbedi
U obećanju Ivice Dačića da je spreman da premijersko mesto ponudi onome ko ga podrži u drugom krugu predsedničkih izbora, mnogi su između redova pročitali zapravo njegovu nameru da on pozove svoje glasače da se izjasne za onog kandidata koji njemu između dva kruga bude dao veći deo kolača u novoj vladi, piše Politika. U prilog ovome ide i njegova tvrdnja da bi do drugog izbornog kruga trebalo da se zatvori priča o formiranju nove vlade jer samo tako se može napraviti dogovor ko koga podržava u drugom krugu. Analitičar Dejan Vuk Stanković kaže da je Dačićevo ponašanje sasvim logično, pošto će, posle završetka drugog kruga, ili Boris Tadić ili Tomislav Nikolić biti u mnogo boljoj poziciji: Dačić želi da maksimalno politički profitira od glasova koje bude osvojio. Zapravo, on hoće što hitnije da se obezbedii da bude načisto kakav mu je status u budućoj političkoj konfiguraciji.
Stanković nudi stabilnost i red
Kandidat URS-a za predsednika Srbije Zoran Stanković kaže za Danas da su njegov predizborni program i poruka građanima sadržani u jednoj rečenici – očuvanje države, poštovanje Ustava, sprovođenje zakona, odnosno uvođenje reda i sigurnosti za sve građane. Na pitanje otkud to da je pristao da bude kandidat URS-a za predsednika, kad je prvenstveno viđen kao kandidat za gradonačelnika, on objašnjava da se gradonačelnik ne bira direktno, već iz redova odbornika u Skupštini grada, tako da bi bilo neozbiljno, kako kaže, da se predstavlja kao budući gradonačelnik. Moji prijatelji i poznanici su me pitali zašto sam prihvatio da bude predsednički kandidat i zašto baš ispred URS-a. Odgovor je jednostavan – ako sam u poziciji da makar i malo pomognem da ljudi koji žive u mojoj zemlji budu srećniji i zadovoljniji, onda nemam dilemu, ističe Stanković.
Šešelj neće u kampanju
Odluku o privremenom puštanju Vojislava Šešelja na slobodu sudsko veće moglo bi da donese uoči uskršnjih praznika, pišu Novosti. Ipak, niko pouzdano ne zna da li će se lider SRS-a naći u Beogradu usred uzavrele političke trke. Šešelju se juče ponovo pogoršalo zdravstveno stanje a izvesno je da bi upravo na preporuku lekara, sud i mogao da preseče. Predsedavajući veća Žan-Klod Antoneti je u pismu Rasimu Ljajiću naveo dve moguće varijante za ukidanje pritvora: da Šešelj pismeno zatražu puštanje na slobodu ili da zdravstvena komisija proceni da bi pritvor negativno uticao na njegovo zdravlje. Radikali se nadaju da će pre đurđevdana sačekati lidera u Srbiji. Iako je nosilac i broj jedan na izbornoj listi SRS-a, Šešelj se ne bi uključio u predizbornu kampanju, jer bi mu sud verovatno zabranio svaki vid političkog angažovanja a o čemu bi Vlada morala da izveštava Tribunal.
Prvo kaucija, pa milioni iz budžeta
Predsednički kandidati podeliće oko osam miliona evra za troškove kampanje, ali pravo na budžetski novac imaće samo oni koji budu položili jemstvo kako nalaže zakon. Kandidati su dužni da kandidaturu predaju do 15. aprila a RIK će izbornu listu utvrditi do 21. aprila. đorđe Vukovića iz Cesida za Politiku kaže da će kad se utvrdi lista, kandidati biti obavezni da polože kauciju koja će najverovatnije, iznositi 400.000 do 500.000 evra u slučaju da neće biti više od desetak kandidata. Polovina budžetskog novca, oko četiri miliona evra, biće podeljena svim proglašenim kandidatima koji su položili tu kauciju. Preostalih četiri podeliće dva kandidata koji se plasiraju u drugi krug.
Zaštitnici Srba ili delegirani predstavnici
U iščekivanju izbora Srbi na Kosmetu, posebno njih oko 100.000 preostalih na teritoriji južno od Ibra, strepe od gašenja srpskih institucija i njihovog svođenja na delegirane predstavnike političkih partija koji će funkcije zaštitnika državnih interesa svesti na lično bogaćenje, piše Pravda. Opštinska rukovodstva i izborni štabovi političkih partija ne biraju sredstva da prigrabe glas više i zauzmu pozicije. Socijalnim slučajevima se nudi gradnja kuća, jednokratne novčane pomoći, dodela stanova (kuća) u naselju Badovac kod Gračanice, objavljuje list u tekstu pod naslovom Uzeli 500.000 evra za puteve kojih nema.
Gazda stariji od suda
Prema proceni Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, svake godine se dogodi najmanje 60.000 nezakonitih otkaza, ali malo kome uspe da dokaže nepravdu i da se vrati na stari posao. Ranka Savić, predsednica ASNS-a, kaže za Novosti da je svako ko je tužio poslodavca dobio spor a takvih je na hiljade mesečno. Problem, međutim, nastaje kada se otpušteni radnik vrati u firmu, navodi ona. Tada ga poslodavac premešta na druge pozicije i adrese, primorava da sam da otkaz. Zbog toga samo trećina onih koji imaju pravosnažne presude zaista i ostane u svom starom preduzeću, dok ostali sami odluče da odu.
Dve trećine fakulteta u minusu..
Većina fakulteta Univerziteta u Beogradu završila je 2011. s gubitkom. Samo je 10 od 31 fakulteta u plusu a među njima su najmasovniji poput Ekonomskog, Filološkog, Fakulteta bezbednosti. U najvećem minusu, piše Politika, jesu Hemijski, Medicinski i Tehnološko-metalurški fakultet. U skladu s tim a posle najave ministra prosvete da će 48 bodova biti uslov za budžet, na fakultetima je zavladala zabrinutost, kaže prorektor za finansije Nevenka Žarkić-Joksimović. To rešenje će biti jako opasno, fakulteti neće moći da izdrže, već su na ivici pucanja jer je u budžetu za 17 odsto smanjeno izdvajanje za visoko školstvo, da ne govorimo o inflaciji. Najveći problem su visoki materijalni troškovi, pre svega grejanje, električna energija, materijali neophodni za održavanje nastave, objašnjava ona.
..Studenti na ulicama
Studenti Fakulteta primenjenih umetnosti na pola sata su blokirali juče Karađorđevu ulicu u centru Beograda, protestujući ispred prostorija fakulteta zato što uprkos dogovoru s Ministarstvom prosvete, ne mogu da upišu godinu dok ne uplate 200.000 dinara. Razlog za bunt, piše Pravda, bilo je nepristajanje Dekanata da se studenti koji su ostvarili 60 ESP bodova, oslobode plaćanja školarine koja iznosi 200.000 dinara. Posle sastanka sa dekanom Vladimirom Kostićem Divcem, postignut je dogovor da se sutra održi sastanak kome će prisustvovati predstavnici ministarstva, FPU i Rektorata umetnosti, kao i predstavnici studenata sa FPU u protestu.
Priveden odbornik SNS-a zbog mita
Valjevska policija uhapsila je Branka Gledovića (34), profesora Visoke poslovne škole strukovnih studija. Na VIPOS-u je pre nekoliko dana uhapšen još jedan predavač zbog sumnje da je od dva studnta u više navrata uzeo mito od 450 evra, pa je profesoru đorđu Pavloviću (48) iz Beograda istražni sudija odredio tada pritvor od mesec dana. Inače, kako piše Pres, Gledović je i odbornički kandidat SNS-a za lokalne izbore u Valjevu. U Okružnom odboru SNS-a za Kolubarski okrug rečeno je da su sa Gledovićem raščistili pre dva dana, kada je prijavio da ima određenih problema, te da se prevario ako je mislio da će SNS da ga štiti ukoliko se ogreši o zakon.
U arhivi DB-a o ubistvima novinara
Advokat Rajko Danilović tvrdi za Danas da u slučaju najpoznatija tri nerazrešena ubistva novinara u Srbiji – Dade Vujasinović, Slavka ćuruvije i Milana Pantića, nije reč o nedostatku tragova uprkos protiku vremena, nego političke volje. Kada je u pitanju ćuruvijino ubistvo, sve je jasno, i ko su izvršioci i ko su nalogodavci, samo preostaje da se otvore arhive Državne bezbednosti, ali za to nema političke volje, navodi on. Danilović kaže da je moguće da se na pritisak EU otvore arhive DB-a barem kada je reč o nerazjašnjenim ubistvima. To je i jedan od razloga zašto je Jovo ćuruvija nedavno u pismu zatražio pomoć od izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Jelka Kacina.
Hapšenja zbog pljačke Sekuritasa
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da su, posle višemesečnog bekstva, uhapšeni Uroš Petrović (30) i Nenad Kurilo (26), koji se sumnjiče da su učestvovali u pljački pošiljke od 850.000 evra prošle godine u Beogradu. Novosti prenose da je Petrović uhapšen na Zlatiboru, Kurilo u Novom Sadu a tri osobe su i dalje u bekstvu i za njima policija traga. Dačić je dodao i da je u toku pretres stanoav na oko 10 adresa i podsetio da su pojedini mediji ovu pljačku nazvali pljačkom veka. Naime, u pljački oklopnog vozila za transport novca firme Sekuritas u Ustaničkoj ulici 10. marta 2011, ukradeno je nekoliko vreća novca Univerzal banke.
Direktor policije Milorad Veljović rekao je da su pored Petrovića i Kurila uhapšene još četiri osobe. Hapšenja su obavljena na Zlatiboru, u Novom Sadu, Beogradu kao i Kragujevcu gde je, prema Veljovićevim rečima, ta grupa pripremala više razbojništava, prenosi Blic.
Real optužio sudije
Real i Valensija su odigrali meč bez golova a Madriđani su grmeli na sudije posle remija koji je približio Barselonu na četiri boda od vrha tabele. U kraljevskom klubu smatraju da je sudija propustio priliku da dva puta pokaže na belu tačku posle faulova nad Kristijanom Ronaldom. Pomoćni trener Reala Aitor Karanka rekao je da je 80.000 ljudi videlo da su pokradeni, kao i da je sve u rukama kraljevskog kluba koji gostuje u gradskom derbiju Atletiku na Visente Kalderonu, prenosi Blic.