Hofbauer je predstavio svoju knjigu Slika neprijatelja Rusija – istorija demonizacija, a Vidojković delo Slika Srbije u Nemačkoj od Berlinskog kongresa do danas.
U obe knjige je vidljivo kako zapad već decenijama, pa čak i vekovima koristi stereotipe u ophođenju sa slavenskim narodima, što se i dan danas može videti i osetiti.
Hofbauer je ukazao da između Zapada i Rusije postoji dugo neprijateljstvo, a tako i slike neprijateljstva.
Hofbauer ukazuje da se ide u pravcu ratne retorike, i da je u toku „mali ekonomski rat“, koji može prerasti u veliki privredni rat ili čak „nešto gore“.
Vidojković je, na primeru odnosa nemačkog govornog područja prema Srbiji, preneo slično ponašanje zapada.
On se osvrnuo i na noviju istoriju navodeći primere negativnog prikazivanja Srba u nemačkoj i austrijskoj sstampi, po uzoru na one iz Prvog svetskog rata.
„Korišćeni su stari stereotipi i ponovo su Srbi i Rusi prikazani kao neprijatelji, kao u Prvom svetskom ratu“, objasnio je on.
Vidojković, na osnovu promene politike prema Srbiji koja je postala kandidat za prijem u EU, upitao je da li se stvarno promenila slika Srba ili postoji stalni kontinuitet stereotipa.
Na kraju publiku je najviše interesovalo šta autori misle o odnosu Srbije i Rusije.
Hofbauer je istakao da su odnosi te dve zemlje dobri, ali da je EU zainetresovana da Srbija ne sarađuje sa Moskvom.
Aktuelna vlada, zbog preuzimanja standarda EU, pod pritiskom je i čini se ucenjivom, ocenio je on.
Vidojković je rekao da su odnosi istorijski i da se oni sada, kao i u prošlosti demonizuju.
„Prikazuju se kao skandal koji ne sme biti. Ponavlja se stav da se moramo odlučiti da li smo na dobroj ili lošoj strani“, zaključio je on na književnoj večeri u organizaciji Predstavništva RS u Austriji.