Slavka Drašković, direktorka Kancelarije za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, predstavila je Izveštaj o sto dana rada koji je sastavilo ovo Vladino telo. Najvažniji poslovi koje je Kancelarija započela su rad na izmenama i dopunama Zakona o dijaspori i Srbima u regionu i izrada Akcionog plana, kako bi Strategija za dijasporu dobila primenu u praksi.
U prvih sto dana rada Kancelarija je započela dva strateška posla: prvi vezan za Zakon o dijaspori i Srbe u regionu, drugi za Strategiju za dijasporu.
Izrađene su smernice za rad na izmenama i dopunama Zakona o dijaspori i Srbima u regionu i formirana Radna grupa u koju su, pored pravnika iz Kancelarije, uključeni i članovi Skupštinskog odbora i predstavnik Skupštine dijaspore.
Drugi veliki posao je izrada Akcionog plana, kako bi Strategija za dijasporu dobila primenu u praksi, umesto da ostane kao do sada mrtvo slovo na papiru“. Oko ovog pitanja Kancelarija za dijasporu je okupila državne sekretare i pomoćnike svih ministarstava u Vladi Srbije, koja su pomenuta u Zakonu za dijasporu, ali i visoke predstavnike Narodne banke, Privredne komore, Instituta za međunarodnu politiku, koji čine deo Radne grupe.
Zbog teškog položaja Srba u regionu, Kancelarija je sastavila materijal o situaciji u svakoj zemlji, spisak nerešenih pitanja koja treba rešavati sa vladama domicilnih zemalja, kao i ono što se očekuje da uradi država Srbija.
Sa Odborom Skupštine za dijasporu i Srbe u regionu, Kancelarija je organizovala Javno slušanje (14. februara) i pozvala predstavnike Srba da izlože kakva je situacija sa njihovim pravima u zemljama iz kojih dolaze i predoče šta očekuju od države Srbije. Kancelarija je organizovala i finansirala njihov boravak u Srbiji tokom Slušanja.
Takođe, usaglašen je Memorandum Republike Srbije i Republike Srpske o zajedničkoj strategiji prema srpskoj dijaspori.
Kancelarija za dijasporu i Srbe u regionu uputila je sledeća dokumenata ka Vladi:
Ministarstvu spoljnih poslova: Predlog sa obrazloženjem za osnivanje Kulturno-prosvetnog centra u Beču;
Ministarstvu spoljnih poslova, takođe, inicijativu da se stave table sa spomen obeležjima u Beču na svim objektima gde su boravili značajni Srbi i sakupili podatke za utvrđivanje autohtonosti srpskog naroda u Austriji;
Republičkoj Agenciji za zakonodavstvo Protokol o postupanju Vlade u odnosu na dijasporu i Srbe u regionu i on je na usaglašavanju;
Ministarsvu unutrašnjih poslova inicijativu za olakšano dobijanje srpskog državljanstva za pripadnike dijaspore, koje bi bilo moguće dobiti samo Izjavom o pripadnosti srpskom narodu (nešto slično što su već uradile Hrvatska i Bugarska);
Ministarstvu pravde inicijativu da se preduzmu odgovarajuće akcije u odnosu na pitanje zadužbine SPC Makrin dom“ u Rumuniji.
Kompletan izveštaj o sto dana rada Kancelarije dostupan je na sajtu dijaspora.gov.rs.