Sto godina od rođenja Aleksandra Tišme

sto-godina-od-rodjenja-aleksandra-tisme

Aleksandar Tišma, srpski književnik, urednik i akademik, rođen je na današnji dan, 16. januara 1924, pre tačno 100 godina. Tišma je pisao romane, pesme, pripovetke, drame i bavio se prevođenjem.

Tišma je rođen u Horgošu, sticajem okolnosti, iako su njegovi roditelji živeli u Novom Sadu. Majka mu je bila jevrejskog porekla, a otac, uspešni trgovac bio je Srbin rođen u Lici. Tišma je preminuo 15. februara 2003. u Novom Sadu.

Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Novom Sadu, a studije engleskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1954. godine.

U sklopu radnih jedinica upućen je u Erdelj, na građenje fortifikacija prema nastupajućim Sovjetima. Potom se priključuje NOVJ, Trećoj armiji, u čijem sastavu učestvuje u daljim borbama za oslobođenje Jugoslavije. Demobilisan novembra 1945, u Zagrebu upisuje studije medicine, koje neće nastaviti.

U Novom Sadu, preko gimnazijskog profesora iz Sremskih Karlovaca, čiji je bio učenik, upućen je na rad u list „Slobodna Vojvodina“.

Od 1945. do 1949. godine radio je kao novinar u Slobodnoj Vojvodini i Borbi, a od 1949. do 1981. godine bio je urednik u Izdavačkom preduzeću Matice srpske u Novom Sadu i urednik Letopisa Matice srpske od 1969. do 1973.

Prevodio je sa mađarskog i nemačkog jezika.

Za književno stvaralaštvo dobio je mnogobrojne nagrade i priznanja u zemlji i inostranstvu: Brankovu nagradu (1957), Oktobarsku nagradu Novog Sada (1966), Nolitovu nagradu (1977), NIN-ovu nagradu za roman (1977), Nagradu Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu (1978), Književnu nagradu „Szirmai Karoly” (1977. i 1979), Andrićevu nagradu (1979), Nagradu Oslobođenja Vojvodine (1982), Nagradu Željezare Sisak (1984), Sedmojulsku nagradu SR Srbije (1988), Nagradu za evropski feljton u Brnu (1993), Nagradu Lajpciškog sajma knjiga (1996), Državnu nagradu Austrije za evropsku književnost (1996), Nagradu grada Palerma „Mondello” (2000), Nagradu „Svetozar Miletić” za publicistiku (2002) i posthumno Vukovu nagradu (2003). Dobitnik je ordena Legije časti Republike Francuske.

Bio je redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti i član Akademije umetnosti u Berlinu. Njegova dela prevođena su na više stranih jezika.

Kada je umro, februara 2003. Italijanska novinska agencija Ansa pisala je o odlasku jednog od „najvećih savremenih evropskih pisaca, koji je umeo hrabro da se spusti u nutrinu duše i donese uzvišenu i gorku pouku“, prenosi Radio-televizija Vojvodine.

Nemački mediji opisivali su ga kao pisca dela „koja su u Nemačkoj zadobila široku čitalačku publiku“ koji je svojim angažmanom „značajno doprineo stvaranju svestrane slike svoje domovine, Novog Sada, Vojvodine, Srbije u Nemačkoj“.

Izložba „Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišma“ autorke Mirjane Frau Gardinovački biće otvorena u 19 časova u Likovnom salonu Kulturnog centra Novog Sada.

„Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišma“ je dokumentarno-multimedijalna izložba organizovana u okviru manifestacije „Ledena tišina“, kojom Kulturni centar Novog Sada tradicionalno obeležava sećanje na žrtve Novosadske racije, a ovoga puta i stogodišnjicu rođenja jednog od najznačajnijih i najprevođenijih pisaca 20. i 21. veka. Aleksandar Tišma je najveće literararne domete ostvario baveći se temom stradanja u Drugom svetskom ratu, kaže autorka izložbe Mirjana Frau Gardinovački.

Izložba “Sećaj se zauvek: Aleksandar Tišma” trajaće do 30. Januara, a posetioci će imaće priliku da vide i pojedine predmete iz piščeve lične zaostavštine, poput penkala, pisaće mašine, naočara i muštikle.

Post Views: 7

Originalni tekst