STO GODINA U SLUŽBI SVOME RODU (5)

Srpska narodna odbrana, osnovana u Srbiji oktobra 1908, sticajem istorijskih okolnosti nastavila je svoju misiju van matice – od 1914. godine pa do danas aktivna je u inostranstvu, na tri kontinenta. Nakon formiranja ove nacionalne i patriotske organizacije na američkom kontinentu, 1914. godine, i australijskom, 1951, i Srbi u Evropi su posle Drugog svetskog rata odlučili da krenu stopama braće na suprotnim stranama Zemljine kugle.
Tako će Srpska narodna odbrana, od polovine 20.veka – prema raspoloživim istorijskim izvorima ove organizacije – delovati u Engleskoj, Grčkoj, Nemačkoj, Švedskoj…
U Nemačkoj je Srpska narodna odbrana osnovana 1. marta 1953, sa sedištem u Minhenu. Osnivač je bio Momčilo Vuković Birčanin, ujedno pokretač, izdavač i urednik glasila SNO „BELI ORAO“ – navodi književnik Petar Milatović Ostroški, iz Beča, u svojoj knjizi „Proterana Srbija“.
Na čelu SNO u Nemačkoj, sa manjim prekidima sve do kraja sedamdesetih godina 20. veka – piše Ostroški – bio je Vuković, a u međuvremenu predsednici su bili Miloš Ivanić, Vlastimir Vujanović, Božidar Kostić i Dušan Sedlar „ubijen 16. aprila 1980. godine po nalogu ondašnje Udbe“. Posle Sedlarove pogibije čelnik SNO u Nemačkoj bio je Mane Pešut iz Bilefelda, a desna ruka mu je bio Radoman Tomović, nacionalni borac u odredima Pavla đurišića.

I u Švedskoj cilj je sloga

Od kada postoji – navodi se u proglasu Srpske narodne odbrane u Švedskoj – SNO je „uvek imala za cilj širenje sloge među Srbima i srpsko ujedinjenje u jednu zajedničku državu“. SNO u ovoj skandinavskoj zemlji osnovalo je 1994. godine više od 50 Srba, nacionalno orijentisanih patriota. A kada je reč o aktivnostima, navodi se da je dužnost mesnog odbora u Stokholmu da „od jugo-srpskih komunističkih pečalbara, pravi Srbe i spreči komunističku infiltraciju kriminalaca iz Srbije i Crne Gore u Skandinaviji“.

Na 23. Kongresu SNO, 21. oktobra 2000. godine u Dortmundu, za predsednika je izabran Zoran đukarić. Obnovljeno je izlaženje lista „Beli orao“ i usvojena je Rezolucija u kojoj – kako se ističe – delegati Srpske narodne odbrane u Nemačkoj svoj cilj i svoje opredeljenje za pravoslavlje i srpstvo potvrđuju rečima srpskog pesnika i obnovitelja SNO u Americi Jovana Dučića: „Verujem u Boga i u Srbiju“.
Učesnici tog kongresa pozdravili su petooktobarske promene 2000. i „oslobađanje Srbije od pedesetogodišnje komunističke diktature“:
„Ponosni smo što smo, razumevajući istorijsku realnost i osećajući neminovni kraj nenarodnog i protivnarodnog režima svojim angažovanjem, oličenim kako u dugogodišnjem radu naših osnivača i političkih emigranata, tako i u stalnom osvežavanju kroz mlađe članstvo, doprineli ovom svečanom momentu u kome je srpski narod vratio sebi dostojanstvo i samopoštovanje“ – navodi se u Rezoluciji.
Srpstvu rasejanom širom sveta poručeno je da je na mlađima obaveza da se svim srcima i svom dušom u zemljama gde žive zauzmu za srpski interes i pomognu srpski narod u otadžbini.
– Na tom kongresu, između ostalog, od novih ljudi u političkom životu matice zatraženo je da mudrim i istrajnim delovanjem uspostave slobodu čoveka prema Božjim i ljudskim zakonima, da ostvare nacionalno pomirenje srpskog naroda i učine sve za očuvanje svete srpske zemlje Kosova i Metohije i, koliko god je to moguće, uzmu u zaštitu srpski narod preko Drine. Rezolucijom se, takođe, traže pravda i rehabilitaciju za sve one srpske emigrante kojima je od strane brozovskog i miloševićevskog režima naneto veliko zlo, iako su mnogi od njih životom platili svoja časna ubeđenja – ispričala nam je Radmila Ninić, generalni sekretar SNO u Nemačkoj.
Naša sagovornica podseća da je SNO najstarija srpska srpska organizacija u Nemačkoj.