KAKAV STATUS U MATICI IMAJU GRAđANI KOJI SE ODREKNU DRŽAVLJANSTVA SRBIJE
STRANCI U SVOJOJ OTADŽBINI
• Građani koji vrate plavi pasoš gube pravo i na sva druga lična dokumenta i zdravstveno osiguranje • Nasledstvo u zemlji predaka moguće samo ukoliko SCG ima potpisane ugovore o reciprocitetu sa „novom otadžbinom“
Građani Srbije koji dobiju otpust iz državljanstva Srbije, da bi dobili državljanstvo zemlje u kojoj trenutno žive, a koja ne dozvoljava instituciju dvojnog državljanstva, postaju stranci u svojoj otadžbini.
To praktično, prema slovu zakona, znači da ti građani gube neka prava koje su ranije uživali kao državljani Srbije, a koja za strance ne važe. Odricanjem državljanstva naši građani gube pravo na sva dokumenta – ličnu kartu, pasoš i vozačku dozvolu. Ostaju, istovremeno, bez srpskog zdravstvenog osiguranja.
Ponovni upis
Srbija kao država je saglasna sa postojanjem dvojnog, pa čak i trojnog državljanstva, najviše zbog imovinskih problema na teritoriji bivše SFRJ. Bez obzira na činjenicu da su dobili otpust iz državljanstva, država omogućava ponovni upis, što mnogi od naših građana iskoriste posle dobijanja novog državljansta – rečeno je „Vestima“ u Ministarstvu dijaspore.
Zanimljivo je da kada se odreknu srpskog državljanstva, građani ostaju i bez prava na nasledstvo, izuzev, kako nam je rekao Milenko Radić, advokat iz Beograda, ako to nije definisano recipročnom merom, što znači da mogu da naslede nekretnine svojih rođaka ukoliko i njihova „nova“ domovina omogućava Srbima da koriste nasledstvo. Sa Austrijom je 1954. godine tadašnja vlast u Beogradu potpisala bilateralni sporazum kojim je jednako pravo nasledstva za sve građane ove dve države. Isti je slučaj i sa Nemačkom.
U Nemačkoj zahtev 1.030 evra
Podsećanja radi, Aleksandar čotrić, zamenik ministra dijaspore rekao je da je procena da je 40.000 Srba koji žive u Nemačkoj u prošloj godini tražilo otpust državljanstva. S druge strane, u Nemačkoj nam je rečeno da je prošle godine podneto 5.104 zahteva za ispis iz državljanstva Srbije. Otpusti državljanstva, kao što smo napisali, mogu se dobiti i u Srbiji. Za ovaj zahtev u Srbiji treba platiti nešto manje od 10.000 dinara, a u Nemačkoj 1.030 evra.
Na srpskim autoputevima važe dve tarife kada su putarine u pitanju – za domaće i strane državljane. Srbi koji se odreknu svog državljana da bi dobili državljanstvo, na primer, Austrije i Nemačke, na srpskim putevima plaćaju inostranu tarifu, koja je četiri puta veća od domaće.
Prilikom boravka u Srbiji, građani koji su se odrekli srpskog državljanstva i tako postali stranci, moraju da prijave svoj boravak najbližem Sekretarijatu unutrašnjih poslova najkasnije 48 sati od prelaska granice.