STRANCIMA POMOć PREKO INTERNETA

Najvažnije informacije o životu u Beču namenjen novim pridošlicama moći će od sada da se dobiju na zvaničnom portalu austrijske prestonice wwwjien.at na srpskom, bosanskom, hrvatskom i turskom jeziku.

– Nove pridošlice podržavamo na početku u učenju nemačkog jezika. Međutim kada neko uči novi jezik, ne razume odmah ispočetka sve. Cilj svih naših mera je da usluge grada mogu da koriste sve Bečlije, gde god da su rođeni – objasnila je Sonja Veseli ministarka u vladi Beča zadužena za pitanja integracije.

Na konferenciji za novinare u gradskoj skupštini zajedno sa vicegradonačelnicom Grete Laska i Fredom Vavrousek zaduženim za komunikaciju i medije ona je istakla da će aktuelne informacije o svim životnim pitanjima sa adresama, brojevima telefona i linkovima olakšati pridošlicama novi početak u Beču. Pored pravnih informacija za strance, i podataka o kursevima nemačkog jezika, na novim stranicama na maternjem jeziku moći će da se sazna mnogo toga i o temama za žene, decu i omladinu, obrazovanju, zdravlju i slobodnom vremenu.

– Naš cilj je da ljudima obezbedimo potrebne informacije u pravom trenutku i pri ponudi i potražnji preuzmemo ulogu posrednika- ocenio je Vavrousek.

Na konferenciji je rečeno i da grad Beč godinama nudi specijalno pripremljene informacije, kako bi pridošlicama olakšao život u novoj sredini. U posebne ponude za migrante spada veliki broj brošura na maternjem jeziku kao i magazin „Svet i grad“ (NJelt&Stadt), koji izlazi četiri puta godišnje. Ovaj magazin može da se naruči besplatno, posle čega se šalje na kućnu adresu naručioca.

Magazini

Pored magazina „Svet i grad“, informativna služba grada Beča izdaje još pet magazina koji izlaze takođe četiri puta godišnje i koji se takođe mogu naručiti besplatno na broju telefona 01/ 277 55 ili putem internet stranice http://wwwop.njien.at/abo

Magazin pomaže pri razjašnjenju svakodnevnih pitanja, koje pridošlice postavljaju i nudi važne pravne informacije i pokazuje puteve snalaženja u gradu. članci su napisani na nemačkom jeziku, a važne informacije su ponuđene i na srpskom, bosanskom, hrvatskom, turskom i engleskom jeziku.