Članom 218 Krivičnog zakona Nemačke, prekid trudnoće je zabranjen. Međutim, abortus ostaje nekažnjen za ženu i sve uključene u zahvat ako se izvrši u prva tri meseca trudnoće (12 nedelja) i ako je trudnica bila na savetovanju kod neke od ovlašćenih institucija i ima potvrdu o tome.
Stručna komisija, osnovana po nalogu nemačke vlade, došla je do zaključka da bi u Nemačkoj abortusi ubuduće trebalo da budu uvek dozvoljeni, odnosno fundamentalno legalni – u prvih dvanaest nedelja trudnoće.
Nemački „Špigel“, pozivajući se na još neobjavljeni izveštaj stručne komisije, prenosi izvode iz mišljenja stručnjaka: „Nezakonitost abortusa u ranoj fazi trudnoće je neodrživa.“ Takođe – važeći propisi u Krivičnom zakonu Nemačke nisu u skladu s ustavom, s međunarodnim i evropskim pravom.
Granica oko 22. nedelje trudnoće
Zakonodavna vlast može po sopstvenom nahođenju da odredi „do kog trenutka će dozvoliti abortus uz pristanak žene“, citira „Špigel“ iz izveštaja.
Prema mišljenju stručne komisije, bilo bi moguće legalizovati abortus i posle dvanaeste nedelje trudnoće. Osim toga, moraju postojati izuzeci za medicinske ili kriminološke indikacije, čak i u kasnijim fazama trudnoće.
Komisija je takođe za to da abortusi ostanu fundamentalno zabranjeni čim fetus postane sposoban za život. Prema mišljenju stručnjaka, ta granica je oko 22. nedelje od početka poslednje menstruacije.
Izveštaj komisije – sredinom aprila
Vladajuća koalicija, koju čine Socijaldemokrate, Zeleni i Liberali, prošle godine osnovala je „Komisiju za reproduktivno samoopredeljenje i reproduktivnu medicinu“ kako bi ispitala nova pravila o abortusu, donaciji jajnih ćelija i surogat majčinstvu.
Stručnu komisiju čini 18 stručnjaka, posebno iz oblasti medicine, psihologije, sociologije, etike i prava.
Prema najavama Lize Paus (Zeleni), nemačke ministarke za pitanja porodice, izveštaj komisije trebalo bi da bude dostupan sredinom aprila.
Post Views: 54