Studenti u tišini dočekali Novu godinu – u Novom Sadu na ulicama, u Beogradu na fakultetima; Vučić se sastaje sa Ruskim ambasadorom: O čemu ćete danas pričati?

studenti-u-tisini-docekali-novu-godinu-–-u-novom-sadu-na-ulicama,-u-beogradu-na-fakultetima;-vucic-se-sastaje-sa-ruskim-ambasadorom:-o-cemu-cete-danas-pricati?
Studenti u tišini dočekali Novu godinu – u Novom Sadu na ulicama, u Beogradu na fakultetima; Vučić se sastaje sa Ruskim ambasadorom: O čemu ćete danas pričati?

Sinoć smo dočekali još jednu novu godinu, čime je i sezona novogodišnjih praznika nažalost zatvorena. Svetlucavi ukrasi i euforija ustupaju mesto novim izazovima koje sa nestrpljenjem čekamo.

Pažnja je i sinoć, više nego na dočem, bila usmerena na događaje koje organizuju studenti, koji su i Srpsku novu godinu dočekali u tišini.

Studentski protesti, koji su započeli još krajem decembra, nastavili su se i za doček Pravoslavne nove godine. U Nišu, studenti Medicinskog fakulteta organizovali su „Protestnu večeru“, nakon koje su minutima ćutanja odali počast za 15 stradalih u nesreći u Novom Sadu. Noć su proveli u zgradi fakulteta, dok je već za jutarnje časove najavljena blokada ispitnog roka, u znak protesta protiv, kako navode, odluka koje krše demokratski donete odluke o blokadi fakulteta.

Slična atmosfera vladala je i u Novom Sadu, gde su se studenti i građani okupili ispred Rektorata. Protestna šetnja do Petrovaradina bila je obeležena simboličnom tišinom u znak sećanja na žrtve nesreće, dok su poruke i želje ispisivane u duhu solidarnosti. Beogradski studenti sinoć su uglavnom ostali na svojim fakultetima.

Iako su prvobitno imali ideju da organizuju događaje za doček Srpske nove godine, studenti Građevinskog fakulteta u Beogradu morali su da otkažu planove.

Oni su najavili da pripremaju kulturno-umetnički događaj pod nazivom „TRGni se“, gde su planirali da prikupe novac za pomoć porodicama stradalih, međutim, morali su da ga otkažu zbog, kako su naveli, uključivanja „političkih aktera“.

A šta je još obeležilo jučerašnji dan, pogledajte u našem večernjem brifingu. 

Šta nas danas čeka

Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Rusije, danas će odgovarati na pitanja novinara na svojoj godišnjoj konferenciji u Moskvi, dok se na severu Evrope u Helsinkiju sastaju pribaltičke države, članice NATO-a, kako bi razmatrale ključna bezbednosna pitanja. U isto vreme, Ženeva je epicentar ekonomskih tema, gde će biti predstavljen ovogodišnji program Svetskog ekonomskog foruma u Davosu.

U Parizu, premijer Fransoa Bajru ima priliku da predstavi svoju politiku Parlamentu Francuske, dok se na Dalekom istoku premijer Rusije Mihail Mišustin priprema za dvodnevne razgovore u Vijetnamu, nastojeći da učvrsti odnose dveju zemalja. U Južnoj Koreji odvija se prvo ročište u postupku opoziva predsednika Juna Suka Jeola, što dodatno polarizuje tamošnju političku scenu.

Kod nas je danas pažnja usmerena na sastanak predsednika Aleksandra Vučića sa ambasadorom Rusije, Aleksandrom Bocan-Harčenkom, u Predsedništvu Srbije. Takođe, u Novom Sadu se održava panel diskusija Koalicije za slobodu medija o tome šta donose novi medijski zakoni, dok ispred Fabrike vode lokalni politički predstavnici kritikuju gradski sistem vodosnabdevanja.

Košarkaši Partizana u Lionu igraju utakmicu 21. kola Evrolige protiv Asvela, dok su na programu i drugi mečevi ovog prestižnog takmičenja. Ljubitelji fudbala mogu pratiti uzbudljive duele u engleskom, italijanskom i nemačkom prvenstvu, a Melburn je u znaku tenisa gde se nastavlja borba na Otvorenom prvenstvu Australije. Rukometni entuzijasti s nestrpljenjem iščekuju početak Svetskog prvenstva za rukometaše, koje će se odigravati u Hrvatskoj, Danskoj i Norveškoj.

Naslovne strane

DANAS – „Tramp i Putin u Beogradu – malo verovatna mogućnost“, smatraju sagovornici lista. Novosadski političar Goran Ješić odbacuje tvrdnje da ima veze sa studentskim protestima „Sin mi je student i to je moj jedini kontakt sa protestima“.

NOVA – „Studenti ‘načeli’ biračko telo SNS“, piše list o istraživanju nevladine organizacije Crta. „Ukidanje pritvora Vesiću služi zamajavanju javnosti“, tvrde advokati u izjavi za list.

POLITIKA – „Beograd bezbedno mesto susreta Putina i Trampa“, piše list. O pregovorima prosvetnih sindikata o povećanju plata, list piše u tekstu „Vlada prihvatila skoro sve zahteve prosvetara“.

Istorijski pretres

Edmund Halej, engleski astronom po kojem je nazvana Halejeva kometa, preminuo je na današnji dan 1742. godine nakon što je postavio temelje razumevanja periodičnosti kometa i izradio prvi katalog južnog neba. Četrnaestog januara 1826. osnovana je Matica srpska u Pešti, značajno kulturno društvo za Srbe u Vojvodini, dok je 1840. godine kneževina Srbija uvela Savindan kao školsku slavu. Tokom 19. veka, srpska vlada sklopila je sporazume o saradnji sa susedima, poput Bugarske.

U 20. veku, slovenački predsednik Milan Kučan predvodio je Sloveniju u osamostaljenju 1991. godine. Konferencija u Kazablanki 1943. godine postavila je temelje saveza saveznika tokom Drugog svetskog rata. Lansiranje Sojuza 4 i 5 (1969) obeležilo je prvi spoj svemirskih brodova s posadom, dok je 1953. Jugoslavija uvela samoupravljanje i društveno vlasništvo. Na današnji dan 1957. godine preminuo je čuveni glumac Hemfri Bogart, poznat po filmovima „Kazablanka“ i „Malteški soko.“

Na današnji dan pre 11 godina tragično je poginulo 200 ljudi u potapanju broda na Nilu tokom sukoba u Južnom Sudanu. U 2023. godini otkrivena je grobnica u Luksoru, pripisana kraljici iz 18. dinastije Egipta, dok je 2024. Frederik Deseti postao kralj Danske nakon abdikacije njegove majke, kraljice Margrete Druge.

Lektira za danas

Dr Zoran Radovanović za Velike priče piše o tome da najveću realnu (zdravstvenu) opasnost predstavlja virus ptičjeg gripa alfanumerički označen kao H5N1. Opširnije u njegovom tekstu o tome da li nam zdravlje ugrožavaju Kinezi ili Amerikanci.

Stefan Đukić piše o tome kako učiniti da gledaocima bude interesantna priča koju već svako zna? Novi – treći – „Nosferatu“ zaslužio je da se označi kao istinski veliki film

Lekcije iz (poslednjeg) života Irvina Jaloma donosi Zorica MArković

Dok Ognjen Terzin piše o Springeru i storiji o nastajanju njegovog šoua koji i dalje neodoljivo privlače. Otuda i pomama za dokumentarcem „Jerry Springer: Fights, Camera, Action“ (Netflix)

Post Views: 30

Originalni tekst