Cilj posete bila je namera Elixir-Grupe da se razmotri ideja o ulaganju u postrojenje koje bi proizvodilo vodenu paru i struju i koristilo za gorivo komunalni otpad sa deponija, što bi doprinelo ekološki čistom okruženju.
U studijskoj poseti bili su građani Prahova i okoline, kao i ekološka društva Negotinske krajine, gde bi postrojenje trebalo da se izgradi.
Delegacija je posetila postrojenje za sagorevanje komunalnog otpada na lokaciji pored Dunava u Beču, zatim kompanije Fundermax i Sunpor u okolini Beča, koje imaju postrojenja za pripremu i prečišćavanje industrijskih voda.
„Ovu studijsku posetu smo organizovali da se upoznamo sa novim tehnologijama koje se mogu uvesti i u Srbiju, kako bi se okolina gde se postrojenje nalazi, zaštitila od daljih zagađenja komunalnim otpadima“, kaže organizator studijske posete Vladimir Todorović, potpredsednik poslovnog sistema i dodaje da će ukoliko se ovakvo postojenje napravi u Srbiji cela regija od toga imati koristi.
„Želja nam je da to bude budućnost Srbije“, naglasio je Todorović.
Inženjer Boris Pistolović, rodom iz Dušanovca kod Prahova, zaposlen u firmi Eurowater u Beču, kaže da je zadovoljan ovom posetom.
„Mislim da je dobro da se vide nove tehnologije za sagorevanje komunalnog otpada, ali i prečišćavanje otpadnih voda“, naglašava Pistolović.
Borivoje Krekulović iz Švajcarske dodaje da je najvažnije pitanje ekološka zaštita dela istočne Srbije, konkretno Prahova i sela oko Negotina.
„Fabrika hemijske idustrije u Prahovu je godinama u prošlosti zagađivala vazduh, prirodu, a ljudi su zbog toga obolevali. Verujem da Elixir-Grupa koja je kupila našu fabriku 2012. godine pronalazi načine i uvodi nove tehnologije, kako bi ovaj kraj mogao lakše da „diše“. Ova studijska poseta Beču je potvrda toga da ćemo zajedničkim snagama uspeti da ostvarujemo ciljeve, a to je čist vazduh našeg kraja i nezagađena sredina“, kaže Krekulović, koji je rodom iz istočne Srbije.
Pored edukativnog dela, organizator je učesicima ove posete upriličio razgledanje Beča i Budimpešte.