„Stvaranje novog svetskog poretka da održi Ameriku kao vodeću silu“: Analiza jednog od najvećih stručnjaka na svetu otkriva 4 razloga za Trampovo uvođenje carina

„stvaranje-novog-svetskog-poretka-da-odrzi-ameriku-kao-vodecu-silu“:-analiza-jednog-od-najvecih-strucnjaka-na-svetu-otkriva-4-razloga-za-trampovo-uvodjenje-carina
„Stvaranje novog svetskog poretka da održi Ameriku kao vodeću silu“: Analiza jednog od najvećih stručnjaka na svetu otkriva 4 razloga za Trampovo uvođenje carina

PIŠE IVAN OSTOJIĆ

Sveobuhvatno povećanje tarifa predsednika Donalda Trampa predstavlja najznačajniju promenu u trgovinskoj politici SAD u poslednjim decenijama. Ove mere uključuju univerzalnu tarifu od 10% na sve uvezene proizvode, kao i ciljane tarife na zemlje sa značajnim trgovinskim deficitima koje mogu ići i do 50%.

Ivan Ostojić je jedan od najvećih svetskih stručnjaka za ekonomiju, tehnologiju i inovacije, i bivši partner Mekinzija piše da verovatno da dublji uzroci leže iza ove promene američke politike, iako su predstavljene kao odgovor na ekonomske neravnoteže i disbalans trgovine.

Osnovni uzroci tarifa

Istorijski gledano, tarife su korišćene za generisanje prihoda, zaštitu domaćih industrija i osiguranje trgovinskih pregovora. Međutim, Trampov pristup odstupa od tradicije, preplićući ekonomske, političke i društvene faktore. Njegova administracija prikazuje trgovinske deficite kao pretnju nacionalnoj bezbednosti usled pada značaja Amerike kao proizvodne sile i koristi tarife kao alat za rešavanje trgovinskih neravnoteža i osnaživanje američke proizvodnje.

Četiri teorije iza Trampovih tarifa

Motivacije iza ovih tarifa su složene i višestruke. Četiri ključne teorije pružaju uvid u Trampovu logiku. Ove teorije ne isključuju jedna drugu i mogu kolektivno objasniti postupke američke administracije.

1. Finansiranje budžetskog deficita SAD

Federalni budžetski deficit je narastao na 2,2 triliona dolara tokom protekle godine, što predstavlja 7,3% BDP-a. Da bi se rešio ovaj fiskalni jaz, Trampova administracija je prihvatila tarife kao potencijalni izvor prihoda. svoju cenu…

2. Indukcija recesije za smanjenje kamatnih stopa

Kontroverzna teorija sugeriše da Trampove tarifne politike imaju za cilj da namerno izazovu ekonomsku recesiju. Stvaranjem inflacionih pritisaka kroz visoke poreze na uvoz, on može prisiliti Federalne rezerve da smanje kamatne stope – potez koji bi olakšao refinansiranje 9 triliona dolara duga koji dospeva uskoro po smanjenim troškovima…

3.  Umirivanje besa srednje klase

Američka srednja klasa je doživela duboke promene od 1970-ih. Na primer, domaćinstva srednje klase su pala sa 61% ukupnog broja domaćinstava u 1971. na samo 50% u 2021…

Trampova retorika se direktno obraća ovoj demografskoj grupi kriveći strane kompanije za gubitak poslova i ekonomsku nejednakost. Tarife služe kao simbolički protekcionizam – pozicionirajući strane entitete kao žrtvene jarce za dugotrajne strukturne izazove…

4. Kreiranje novog svetskog poretka

Trampove tarifne politike se usklađuju sa širim geopolitičkim ambicijama da preoblikuju globalnu trgovinsku dinamiku sa ciljem održavanja statusa dolara kao svetske rezervne valute i Amerike kao vodeće svetske sile. Ova strategija ima za cilj da preokrene trendove započete pod Bretton Woods sistemom uspostavljenim 1944. godine…

Ceo tekst Ivana Ostojića pročitajte na sajtu Velikih priča.

Post Views: 74

Originalni tekst