Vrlo otvoreno i konkretno ovih dana u Americi se razgovara ne samo o potrebi postojanja zvanicnog srpskog lobija, nego i nacinu da se on formira, funkcioniše i postiže rezultate, kao što to rade lobi centri mnogih drugih zemalja, koji širom otvaraju vrata u Vašingtonu i drugim svetskim centrima.
Vojislav Miloševic, politikolog i dugogodišnji politicki analiticar bio je gost Kongresa srpskog ujedinjenja na nedavno održanoj Konvenciji u Cikagu, gde je predstavio zanimljive ideje i konkretne aktivnosti za formiranje zvanicnog srpskog lobi centra.
– Mi se sada nalazimo u izuzetno teškoj fazi koja opominje našu naciju i postavlja pitanje njenog opstanka i gubljenja identiteta. Istorijski smo, poznato je, gubili, i došli u situaciju da se zapitamo – kuda ide srpstvo.
Zaštita interesa
Moramo da se udružimo i postanemo vrlo ozbiljni, kako bismo zaštitili naše nacionalne interese. Taj novac mora poceti odmah da se sliva na zajednicki racun, a onda ce on sam sebe uvecavati, zahvaljujuci našim sposobnim ljudima, i ovde i u matici, koji ce ga pravilno investirati. Što kaže jedna poslovica – „Ne treba gladnoga hraniti ribom, nego ga nauciti da peca“, kaže Miloševic.
Pouceni smo primerima nekih drugih malih naroda, koji su takode bili stavljeni pred velike izazove (narocito mislim na jevrejsku zajednicu, ali i na Albance, Hrvate i muslimane iz bivše Jugoslavije), ali su se organizovali po pravilima koje savremeni istorijski tokovi postavljaju.
Naš sagovornik napominje da to nismo uradili onda kada je trebalo, ali ocenjuje da „nikada nije potpuno kasno“ i da se od ideje organizovanja na pravi nacin ne sme odustati.
– Najvažnije je da napravimo pravi korak, da ne pravimo ponovo greške, da na najbolji nacin obezbedimo sredstva i ljude koji ce u centrima svetske moci uticati na kreiranje politike i odnosa. Nažalost, mi nismo imali mudro vodstvo, koje bi i svet ubedilo u ispravnost naših stavova, pa su tako naši protivnici obezbedivali sebi mesta u svetskoj politici i javnom mnjenju. Mi moramo igrati politicke igre, ali izaci iz faze gubitnik-gubitnik, jer imamo mogucnosti da dodemo u povoljniju poziciju.
Uskoro konkretni koraci
U narednih nekoliko nedelja ideja o formiranju zvanicnog srpskog lobija bice konkretno analizirana i nacinjeni prvi koraci za njegovo formiranje. Jer, iako smo propustili mnoge istorijske trenutke i znacajne šanse, svi veruju da još nije kasno, smatra Vojislav Miloševic.
Zato se moramo organizovati i formirati profesionalni lobi koji ce artikulisati interese države Srbije, srpskog naroda, dijaspore i naše crkve. I sve to spojiti u zajednicki interes.
Šta mislite o dogovoru najvecih srpskih organizacija u Americi da se okupe i zajednicki nastupaju po najvažnijim pitanjima?
– Veoma je veliki pomak to što su naše velike organizacija izrazile želju za ujedinjenjem. Ja sam ucestvovao u radu Kongresa kao gost iz Srbije i licno sam zadovoljan dobrom voljom predsednika organizacija. Na njima je nacin operacionalizacije i daljeg nastupanja. Najavili su novi sastanak kroz mesec dana ovde u Cikagu, sa konkretnim predlozima za aktivnosti.
Ništa bez novca
Drugo važno pitanje je, istice Miloševic, šta Srbi mogu da urade, kako bi uticali na politicke centre moci i medije kao njihove eksponente.
– Mi moramo imati novac, jer hteli mi to da priznamo ili ne, centri politicke moci priznaju samo govor novca. Da bismo došli do znacajne sume novca, moramo da budemo zajedno, i dijaspora i matica. Naravno, mi smo uvek imali dobre ideje, ali smo ih retko realizovali i privodili kraju. Zato sam ja ovde lansirao ideju o formiranju zvanicnog srpskog lobija, ciji bi centar bio u Americi, koji bi se možda zvao „Fondacija Nikola Tesla“ ili nekako drugacije. Bitno je imati organizaciju sa imenom, adresom i žiro-
racunom. Tako ce svi Srbi imati potrebu i mogucnost da daju doprinos srpskom interesu. Ideja je da svaki Srbin u matici u jednom mesecu izdvoji jedan evro, a to je osam miliona mesecno, ili 96 miliona godišnje. U dijaspori bi svaki Srbin mogao mesecno da da 10 dolara, i to bi na godišnjem nivou bila znacajna suma. Ne treba da vas podsecam da su Albanci sa Kosova za 2003. godinu obezbedili fond od 150 miliona dolara, kojim krecu u akciju za nezavisnost Kosova.