Štiglic: MMF porobljava siromašne
MMF i moćne zapadne banke sprovode mračni scenario ekonomskog porobljavanja siromašnih zemalja, tvrdi jedno od najvećih imena svetske ekonomije, nobelovac Džozef Štiglic. Parlament Srbije ni u jednom slučaju za protekle četiri godine nije izglasao ukidanje imuniteta nekom od poslanika. Očekivano, partije su u vrhove lista delegirale najjače kandidate, međutim, velika je verovatnoća da će mnoga jaka imena postati poslanici samo nakratko. Direktor analitičke organizacije Svetska bezbednosna mreža za jugoistočnu Evropu Joanis Mikaletos u intervjuu za Pravdu upozorava da bi u narednih nekoliko nedelja albanski ekstremisti mogli da iskoriste odsustvo pažnje centara moći i svetske javnosti i da preduzmu oružane akcije na Kosovu. Prvi put, poznato delo akademika prof. dr Viktora Novaka Magnum Crimen, objavljeno daleke 1948. godine u Zagrebu – pojavljuje se sada kompletno, sa dva poglavlja, koja su u prethodnim izdanjima izbacivana.
Nobelovac Štiglic: Sve žrtve MMF-a
MMF i moćne zapadne banke sprovode mračni scenario ekonomskog porobljavanja siromašnih zemalja, tvrdi jedno od najvećih imena svetske ekonomije, nobelovac Džozef Štiglic. čuveni američki profesor koji je nekada i sam radio za Svetsku banku javno je obelodanio da mnoge države koje se obrate za pomoć MMF-u postaju, u stvari, njegove žrtve, kada se realizuje tajni plan koji u finalnoj fazi podrazumeva izazivanje socijalnih nemira i dospevanje u dužničko ropstvo. Štiglic je u engleskom Obzerveru“ opisao ceo perfidno smišljeni scenario, koji MMF primenjuje čim sklopi aranžman sa određenom zemljom. Prvi korak Fonda, kako navodi Štiglic, jeste da snimi i detaljno analizira privredno i kadrovsko stanje svake države koja zatraži finansijsku pomoć za svoj razvoj ili opstanak.
Menice ne čuvaju mandate
Odlukom da svaki kandidat za poslanika radikala mora da potpiše menicu kojom će se obavezati da će SRS-u isplatiti deset miliona dinara, ukoliko u parlamentu promeni stranački dres, radikali se nisu obezbedili od gubitka mandata. Po jednom pravnom mišljenju ovakav ugovor, po Zakonu o obligacionim odnosima, nije dozvoljen, a po drugom, u najmanju ruku, sumnjiv, piše Politika. Menica bi trebalo da zameni ranije ukinute blanko ostavke poslanika, koje su sve partije, izuzev LDP-a i SVM-a, imale potpisane. Većina partija je tvrdila da ih nema, a same sebe kasnije su demantovale kada su dolazile u situaciju da spasavaju svoj poslanički mandat. Sve stranke, i one iz vladajuće koalicije i opozicione, osim radikala, tvrde da neće od poslaničkih kandidata tražiti da potpisuju bilo kakav dokument o vernosti, jer imaju poverenja u svoje ljude.
Izraelac za Vučića, Amerikanac za Tadića
Elsif Asaf, Izraelac koji je savetovao Borisa Tadića kada se borio za predsednika Srbije, sada je savetnik kandidata za gradonačelnika Beograda Aleksandra Vučića. On je tokom emisije Piramida na TV Prva davao savete Vučiću, piše Blic. Sa druge strane, Tadić sarađuje sa Edvardom Golbergom, savetnikom tokom Obamine kampanje u SAD.
Bez ukidanja imuniteta poslanicima za četiri godine
Parlament Srbije ni u jednom slučaju za protekle četiri godine nije izglasao ukidanje imuniteta nekom od poslanika. Ova mera predložena je samo za četvoro poslanika radikala letos, ali koliko je poznato, nije stigla na dnevni red, piše Danas. U tim slučajevima su sudovi u Beogradu, Šapcu i Kruševcu obavestili parlament da se vode postupci protiv poslanika za dela falsifikovanje dokumentacije, zloupotrebe u privredi, nasilničko ponašanje… Javni govor je glavno političko oružje narodnih poslanika – ovako u najkraćem glasi argument dvadeset dvoje poslanika Skupštine Srbije, kojima privatne tužbe za klevetu ili nedozvoljeno komentarisanje sudskih postupaka nisu ukinule imunitet u proteklim godinama.
Petrović: Ne nudimo avanturizam
Ne nudimo avanturizam i prazne reči. Već od subote, poljoprivrednici će moći da kupe litar dizel goriva po 65 dinara. To je primer kako ova državna politika garantuje sigurnost i izvesnost za sve građane. Tako Dušan Petrović, ministar za poljoprivredu i potpredsednik DS, kroz subvencionisanu cenu goriva za poljoprivrednike ilustruje za Novosti adute koalicije „Izbor za bolji život – Boris Tadić“ u predstojećoj predizbornoj kampanji.
Šutanovac: Tadić sam odlučuje o predsedničkim izborima
Odluku o tome da li ćemo ovog proleća imati i predsedničke izbore donosi isključivo predsednik Republike Boris Tadić. A, da bi i ti izbori sada bili raspisani, on bi trebalo da podnese ostavku. Siguran sam da će, ceneći rizike u kojima se zemlja nalazi, predsednik doneti pravu odluku, pre svega u odnosu na interese države. Svakako da se na partijskim organima DS o ovome razgovara, ali kako je u pitanju ostavka predsednika na državnu, a ne stranačku funkciju, to je pitanje koje prevazilazi stranku i na koje njena struktura neće imati uticaj – ovim rečima Dragan Šutanovac, potpredsednik Demokratske stranke, odgovara na pitanja Danasa hoće li biti na đurđevdan i predsedničkih izbora, kada se može očekivati odluka i da li je u vrhu DS bilo reči o ovoj temi.
đilas prvi na listi DS
Demokratska stranka s koalicionim partnerima utvrdila je koje ličnosti će se naći na samom vrhu izborne liste Za bolji život – Boris Tadić, saznaje Danas. Izvori iz DS kažu da će prvi na listi biti zamenik predsednika DS i gradonačelnik Beograda Dragan đilas, a druga će biti Ružica đinđić, predsednica Fonda Dr Zoran đinđić. Ovim će đilas preuzeti svoj deo odgovornosti za uspeh demokrata na republičkim izborima, iako je do skora govorio da mu je gradska trka u Beogradu glavni prioritet. predsednik Političkog saveta DS Dragoljub Mićunović, koji je na izborima 2008. bio na prvom mestu liste i sada se kotira visoko, odnosno zauzima poziciju broj tri. Ostatak liste okupljene oko DS do juče nije bio do kraja zaključan, ali će se u prvih deset još svakako naći – lider SDPS Rasim Ljajić, potpredsednici demokrata Dušan Petrović, Dragan Šutanovac, Jelena Trivan i Bojan Pajtić, kao i Nenad čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Svi uveravaju da su se držali novih pravila: da je svaki treći kandidat žena, a navode i da će poslaničke klupe popunjavati po redosledu sa spiska. Međutim, iako su na papiru propisi ispunjeni, u praksi sve može biti drugačije. Očekivano, partije su u vrhove lista delegirale najjače kandidate. Međutim, velika je verovatnoća da će mnoga jaka imena postati poslanici samo nakratko. Procene su da će, možda čak i dvadesetak prvih kandidata, sa lista stranaka koje će formirati vladu, otići na ministarska, mesta pomoćnika i državnih sekretara u vladi. Time se, donekle, ruši princip „zatvorenih lista“, pišu Novosti.
Kosovski Albanci spremaju rat?
Direktor analitičke organizacije Svetska bezbednosna mreža za jugoistočnu Evropu Joanis Mikaletos u intervjuu za Pravdu upozorava da bi u narednih nekoliko nedelja albanski ekstremisti mogli da iskoriste odsustvo pažnje centara moći i svetske javnosti i da preduzmu oružane akcije na Kosovu. Albanci napadaju Makedonce u Tetovu, Prilepu i Skoplju, a zbog tenzija otkazana je fudbalska utakmica u Tetovu. Mislim da region Zapadnog Balkana, generalno govoreći, polako postaje oblast rastućih napetosti. Kriza u EU, smanjen interes SAD za ovo područje, uz ekonomske, socijalne i političke probleme celog Balkana, glavni su razlozi za to. Region se pretvara u crnu rupu, a stvar je prema političkoj težini hitna – kaže on.
Direktorka menja bravu sindikatu
Direktorka Ljiljana Isaković žestoko se razljutila zbog ispovesti zaposlenih u Specijalnoj bolnici Sokobanja“ koji su juče za Pres otvoreno pričali o torturi koju trpe u ovoj ustanovi. Ona je juče u toku dana naredila da se sindikatu već u ponedeljak oduzme prostorija, i to uz pretnju da će promeniti bravu i izbaciti stvari.
Dulić: Besplatno u zakup zemljišta
Izmenom Uredbe o otuđenju ili davanju u zakup građevinskog zemljišta po ceni manjoj od tržišne ili bez naknade, biće omogućeno malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima da lakše dođu do zemljišta na kojem će graditi pogone i zapošljavati nove radnike – izjavio je juče Oliver Dulić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, piše Danas. On je ocenio da je ta izmena prva i jedna od najvažnijih podsticajnih mera za razvoj malih i srednjih preduzeća, kojima najveći problem predstavlja kako da dođu do zemljišta na kojem će graditi. U dugoročni zakup pod netržišnim uslovima ili besplatno će, kako je naveo, biti davano građevinsko zemljište u vlasništvu države i lokalnih samouprava.
Drugovi dečaku pljuju u lice
Aleksandra Gladanac (33) iz čačka, majka desetogodišnjeg dečaka kome su đaci nedavno iščašili kičmu, kaže da je njen sin, samo što se oporavio i pošao u školu, doživeo novu neprijatnost. U školskom dvorištu njemu je prišao dečak šestog razreda i rekao mu: ,,Jesi li ti onaj što mu je povređena kičma? E, da sam te ja davio, sada bi ti bila polomljena, i pljunuo mu u lice, piše Pravda.
Majka: Kako mi je zlikovac ranio bebu
Sve mi je još jednom prošlo pred očima… Ponovo sam videla kako mladić prilazi drugom mladiću i grli ga. Onda odjednom pucanj i panika. Svi ljudi oko nas beže, a ja vidim krv na sinovljevoj glavi i pokušavam da ga izvadim iz kolica i zagrlim što jače. Ovako za Pres počinje priču Ljiljana Ljubičić, majka jedanaestogodišnjeg Aleksandra, nakon što je na televiziji čula da je u Makedoniji uhapšen Vladimir Jorga (37), koji je juna 2002. godine u centru Pančeva ubio Gorana Grbana (25) i teško ranio njenog tada sedamnaestomesečnog sina. Događaj od tridesetak sekundi 22. juna 2002. u Njegoševoj ulici u Pančevu zauvek je izmenio živote četvoročlane porodice Ljubičić, koja i danas nosi ožiljak od strašnog događaja. Tada beba, a sada jedanaestogodišnji dečak, Aleksandar Ljubičić, kog je kobnog dana rikošetirani metak pogodio u slepoočnicu, danas pokušava da vodi život kao i njegovi vršnjaci. Aleksandar ide u školu, bavi se sportom, igra se s drugom decom, ali su tragovi ranjavanja ostali. Dečak teško pokreće levu ruku i levu nogu, a ostao je slep na desno oko. Njegova porodica deset godina je čekala da se Vladimir Jorga suoči s licem pravde.
Moguće je trenirati mozak u Beogradu
čim se zavalila u udobnu stolicu, devojčici su prikačili dve elektrode na ušne resice, a jednu navrh glave. Na ekranu se pojavila početna stranica kompjuterske igrice. Treba da se potrudi da usmeri strelicu na metu, ali ne sme da dotakne ni miša, ni tastaturu. Ovaj zadatak savladaće isključivo snagom svojih misli – i to samo ako bude dovoljno koncentrisana. U slučaju da joj pažnja odluta, igrica će prestati, pa onda mora sve ponovo. Mozak je moguće trenirati, a to potvrđuje neurofidbek edukativna metoda, kojom osoba može da nauči kako da razvije psihofiziološke funkcije, reši različite probleme u ponašanju i učenju, poveća sposobnosti, razvije talente… Uglavnom je namenjena deci starijoj od šest godina kod kojih je utvrđen poremećaj pažnje, hiperaktivnim ili autističnim mališanima, onima koji imaju smetnje u učenju ili mucaju, mada joj se rado podvrgavaju i odrasli, kada žele da se oslobode napetosti – objašnjava za Politiku Igor Buzganović, logoped Instituta za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora, u kome se već nekoliko godina primenjuje ovaj metod. Neurofidbek je bezbedan tretman, bez ikakvih štetnih efekata po zdravlje.
Srbin na sudu dobio Yahoo
Zato što su na svojim internet stranicama svetski pretraživači „Yahoo“ i „Google“ menadžera Milorada Majkla Trkulju iz Australije predstavili kao kriminalca, ovaj Srbin ih je tužio prošle godine za uvredu. Vrhovni sud u Melburnu je u petak presudio da je kompanija „Yahoo“ kriva za uvredu Milorada Trkulje i naložila joj da plati kaznu od 225.000 dolara i 14.009 dolara za sudske troškove, pišu Novosti.
Ispovest Anonimnih
„Anonimni“ nemaju vođu niti članstvo. Dovoljno je da se sakupi nekoliko ljudi oko nekog problema i akcija može da počne. Iako hakerske aktivnosti privlače najveću pažnju medija, „anonimni“ deluju i na druge načine. Ovo za Novosti poručuju pripadnici pokreta „Anonimus Srbija“, naravno, anonimno. Prvi put, nekoliko najaktivnijih članova pokreta govori o svojim ciljevima, hapšenju hakera, ratu sa državnim institucijama…
Sećanje na 17. mart
Kada je velika grupa Albanaca krenula da pali i uništava jednu srpsku kuću 17. marta 2004. godine u Lipljanu, pridružio im se njen domaćin – Srbin. Ušao je sa obesnom gomilom i počeo da lomi dobro poznate stvari, sve što je decenijama sticao: na stotine važnih sitnica, sav unutrašnji svet skromne gradske porodice nestajao je pred njegovim očima. Kao što je i prirodno, ostajao je među poslednjim rušiteljima koji su, dovršavajući posao, nosili boce benzina i pribor za paljenje. Na kraju divljanja i pljačkanja oni potpale zavese, odeću, razbacane papire i uspomene, i odmah krenu u bežaniju, a gazda Toma Milosavljević sačeka, u onom dimu i vatri još koji trenutak, pa golim rukama gasi svoj dom i svoje jedino imanje, piše Politika.
Uspelo glasanje za bebe
Vlada Srbije usvojiće u narednih desetak dana izmene Zakona o porezu na dodatu vrednost kojima će biti omogućeno ukidanje PDV-a na hranu i opremu za bebe i uputiće ga republičkom parlamentu na usvajanje, najavio je danas premijer Srbije Mirko Cvetković, pišu Novosti. Cvetković je, na sastanku sa inicijatorima akcije za ukidanje PDV-a i ograničavanje marži na opremu i hranu za bebe, rekao da će predlogom za izmene zakona, da bi se predupredile zloupotrebe i da bi pozitivne efekte ove mere imali isključivo roditelji sa decom, biti omogućen povraćaj PDV-a na kupljenu hranu i opremu za bebe.
Iako nema ruke, slika predivne portrete
Sudbina nešto uskrati, ali ponešto i podari. Dejana Bačko, sedamnaestogodišnjakinja, rođena je bez obe ruke, ali zato u nogama poseduje čudesan slikarsku veštinu. Kistom, stisnutim između palca i kažiprsta, Dejana slika pejzaže, mrtvu prirodu, životinje, ali i portrete, pišu Novosti. Poslednjih meseci inspiracija joj je Novak đoković. Uradila je četiri portreta svetskog teniskog šampiona i gori od želje da ga upozna i da mu svoje radove lično daruje.
Magnum Krimen sa izbačenim poglavljima
Prvi put, poznato delo akademika prof. dr Viktora Novaka Magnum Crimen, objavljeno daleke 1948. godine u Zagrebu – pojavljuje se sada kompletno, sa dva poglavlja, koja su u prethodnim izdanjima izbacivana. Ta dva sporna poglavlja izbačena su po nalogu Vladimira Bakarića. Knjigu je, na engleskom, u dva toma, objavila izdavačka kuća Gambit iz Jagodine. Uvodni tekst napisao je akademik Vasilije Krestić, a pogovor akademik Milorad Ekmečić, piše Politika. Magnum Crimen – Pola vijeka klerikalizma u Hrvatskoj (magnum crimen – veliki zločin), govori o razvoju klerikalizma u Hrvatskoj od kraja 19. veka do kraja Drugog svetskog rata. Autor je Viktor Novak (1889–1977), hrvatski rimokatolički sveštenik i profesor Univerziteta u Beogradu, šef Istorijskog instituta SANU i počasni član Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu. Na 1.119 stranica, u 18 poglavlja, predstavljen je razvoj klerikalizma u Hrvatskoj od početka 20. veka (od održavanja Svehrvatskog katoličkog kongresa u Zagrebu 1900. godine) do kraja Drugog svetskog rata. Odmah po izlasku iz štampe, vatikanska kurija je anatemisala knjigu i stavila je na Index librorum prohibitorum (Spisak zabranjenih knjiga).
Privremeni povratak srpskih stručnjaka
Naša se pamet, barem na kratko, vraća u zemlju, i to o trošku Evropske unije! U narednih godinu dana najmanje 40 srpskih doktora nauka, arhitekata, programera, svoje znanje i iskustvo, stečeno širom sveta, podeliće sa stručnjacima u matici kako bi pomogli svojoj zemlji. A neki od raseljenih srpskih intelektualaca možda i odluče da ostanu za stalno, čemu se, makar pomalo, nadaju i u beogradskoj kancelariji Međunarodne organizacije za migracije (IOM). Ova je „firma“ i zaslužna što je, krajem prošle godine, započeo projekat privremenog povratka naših stručnjaka, pišu Novosti.
Kluni uhapšen, pa pušten
Holivudska zvezda Džordž Kluni pušten je iz zatvora nakon što je platio kaznu od 100 dolara. Kluni je, pišu Novosti, uhapšen juče ispred ambasade Sudana u Vašingtonu tokom protesta zbog odluke Sudana da blokira humanitarnu pomoć. Kluni, njegov otac Nik, nekoliko članova kongresa i drugi demonstranti ignorisali su tri policijska upozorenja da napuste okolinu ambasade. Policija ih je potom uhapsila, stavila lisice i odvezla kombijem tajne službe.