Sud u Hagu namerava da razdvoji optužnice

Pretresno veće Haškog tribunala na suđenju bivšem jugoslovenskom predsedniku Slobodanu Miloševiću naložilo je da u utorak 29. novembra bude održana rasprava o razdvajanju optužnice za Kosovo od optužbi koje se odnose na Hrvatsku i BiH i okončanju tog dela suđenja. Odbrana i tužilaštvo najavljuju da će biti protiv razdvajanja optužbe.
U nalogu za održavanje rasprave, Pretresno veće je navelo da je uzelo u obzir činjenicu da bi odvajanje optužnice za Kosovo i donošenje presude o tome moglo biti u interesu pravde.
„Na osnovu liste svedoka koju je predočio optuženi i njegovih izjava u sudnici o broju preostalih svedoka za Kosovo jasno je da je izvođenje dokaza odbrane za deo optužnice za Kosovo skoro završeno“, navodi se u nalogu Pretresnog veća.
Pravni savetnik Slobodana Miloševića advokat Zdenko Tomanović kaže da će odbrana da se usprotivi razdvajanju optužnice.

Atak na zdravlje

Tomanović podseća da su pre tri i po godine, na predlog haškog tužilaštva, spojene sve tri optužnice u jednu, čemu se Milošević protivio uz argument da je to atak na zdravlje svakog čoveka, pa i njega, budući da se treba nositi sa stotinama hiljada papira.

Odbrana smatra da bi se time pričinila ogromna i nenadoknadiva šteta i za pravo optuženog i za istinu. U ovom trenutku reći da se odvaja postupak za Kosovo značilo bi da je taj slučaj završen, a nije – rekao je Tomanović.
On je napomenuo da je celokupna odbrana bazirana na tezi haškog tužilaštva da se pojavljuje neki zajednički zločinački poduhvat, odnosno preduzeće na čijem čelu je Milošević, i na priči da se događaji u BiH, na Kosmetu i u Hrvatskoj ne mogu razdvajati.
– Postoji 15 do 20 svedoka koji će svedočiti samo za Kosovo, ali i ogroman broj onih koji će svedočiti i o Kosovu i BiH i o Hrvatskoj, kao na primer Iv Bone, bivši šef Kontraobaveštajne službe Francuske, ili predsednik Grčke Karolas Papuljas.

Peticija za lečenje

Udruženje „Sloboda“ predalo je Skupštini Srbije Predlog rezolucije kojom se traži šestonedeljni prekid suđenja Miloševiću i njegovo lečenje u Srbiji.
U Predlogu rezolucije, koju je za dva dana potpisalo oko 25.000 građana, navodi se da o njoj treba raspravljati po hitnom postupku zbog ugroženog zdravlja bivšeg predsednika SRJ. Dodaje se da garancije za lečenje u Srbiji Miloševiću treba da da Vlada Srbije, a da se suđenje ne sme nastaviti bez prisustva optuženog.

Predsednik Upravnog odbora Udruženja „Sloboda“ Bogoljub Bjelica ocenio je da namera Haškog tribunala da razdvoji kosovsku optužnicu od hrvatske i bosanske predstavlja dodatni pritisak na Miloševića i njegovo zdravlje.
– Sud želi da Miloševića optereti i umesto da sačuva njegovo zdravlje bavi se daljim administriranjem u situaciji kada su mu ugrozili život. Milošević se pripremao za celovitost odbrane, a onda kažu da to sada neće nego hoće da razdvoje, pa onda opet da spajaju. To govori da sud ne zna ni šta radi, ni šta hoće, osim da ga osudi – rekao je Bjelica.
– Tužilaštvo Haškog tribunala se, takođe, protivi razdvajanju postupaka protiv Slobodana Miloševića po optužnicama za ratne zločine na Kosovu, odnosno u Hrvatskoj i BiH.
– Mi se protivimo razdvajanju postupaka, a svoje argumente iznećemo na raspravi u utorak, 29. novembra – izjavila je portparol glavne tužiteljke Florans Artman.