Posao oko formiranja Saveza srpske dijaspore u Austriji (SSDA) od samog pocetka bio je trnovit, a sada kada treba da se održe izbori kandidata, ponovo nailazi na nove prepreke.
Naime, jedna „grupa nezavisnih kandidata“, kako sami sebe predstavljaju, izdala je saopštenje u kojem optužuje ambasadu Srbije i Crne Gore (SCG) za „rasturanje“ dijaspore.
„Upozoravaju se svi Srbi da je od 5. oktobra 2000. godine dolaskom ambasadora Mihajla Kovaca i savetnika za dijasporu Nikole Dimitrievskog ugrožen položaj svih Srba u Austriji, zato što su oni godinu i po dana saradivali sa bivšim komunistickim funkcionerima i na taj nacin blokirali sve inicijative srpske dijaspore, da bi na kraju doneli odluku da biraju nezavisne delegate u SSDA. Radi se o ljudima koji su kako u Titovo, tako i u Miloševicevo vreme imali istu funkciju.
NJihov predlog da se nezavisni delegati biraju putem kupona objavljenih u dnevnoj štampi je neprihvatljiv. Oni mogu u svim klubovima i konzulatima angažovati ljude i fotokopirati glasacke kupone i pasoše u neogranicenom broju.
Pravo kandidovanja
„Nezadovoljni su mogucnošcu kandidovanja pojedinih clanova Radne grupe. Zar je demokratski nekome uskratiti pravo glasa i da bude biran? Radna grupa ne postavlja svoje ljude, kako se navodi. Ocito da autori tog letka nisu pratili dosadašnji rad Radne grupe preko novinskih stubaca, te im nisu poznate cinjenice“, dodao je đekic.
Odluka da se mogu kandidovati ljudi koji su vec clanovi Radne grupe i izborne komisije SSDA je najnelegitimniji i neprihvatljivi cin za Srbe u celoj izbornoj proceduri i da pri tom ne postoji nacin kontrole prebrojavanja glasackih kupona. Svi demokratski nastrojeni Srbi koji žive u Austriji nece priznati ovakav nacin izbora“, kaže se u obaveštenju koje je potpisano sa „Inicijativa nezavisnih kandidata“.
Na ovo obaveštenje prvi je reagovao Mico đekic, predsednik Zajednice srpskih klubova u Becu i clan Radne grupe za organizovanje izbora.
– Ovih dana u Becu grupa „velikih“ i „pravih“ Srba angažovala se na rasturanju letaka neukusne i neistinite sadržine. O znacaju osnivanja SSDA, kao i Saveta dijaspore u ostalim zapadnoevropskim zemljama upoznati su svi dobronamerni Srbi u dijaspori – naglasio je on u saopštenju.
„Radna grupa je sastavljena od aktivista postojecih organizacija koji svojim znanjem, iskustvom, idejama, pa i školskom spremom mogu na najbolji nacin doprineti organizaciji pripreme formiranja SSDA. Priznajem da smo u svom radu imali grešaka, a najveca je nacin na koji je izabran do tada svima nepoznati privremeni predstavnik SSDA u Savetu dijaspore Aleksandar Leko. Upravo je gospodin Leko izabran od Srba koji poticu od 5. oktobra“, porucio je đekic.
„Otvoren je poštanski fah, na koji ce se prijavljivati nezavisni kandidati i stizati glasacki kuponi. Poštanski fah, prema odluci Radne grupe, ne može da otvara pojedinac, nego najmanje tri clana i oni sastavljaju izveštaj. Rezultati glasanja i pristizanja materijala bice dostupni svim Srbima i preko Interneta. Znaci, postoji i te kako kontrola prebrojavanja glasackih kupona“, istakao je on.
„To što oni kruto tumace da ce tu isplivati kandidati iz Titovog i Miloševicevog vremena je njihovo licno mišljenje. Nije nam u toku rada bio cilj da se delimo na prošla i sadašnja vremena, naprotiv, stvorili smo jedinstvo kada je u pitanju ostvarivanje zajednickih interesa Srba. Apelujem da se rasturaci letaka identifikuju i dodu na otvorene razgovore, kako bi dobili pravu sliku i uvid u sve odluke Radne grupe, pa tek onda da konstatuju propuste.
Cenim Srbe koji hoce i žele od srca da ulože trud i sposobnosti u interes srpskog naroda u Austriji, ali nikako one koji iz ugla partijskih interesa gledaju da nešto ušicare, i onima koji pošteno rade podmecu klipove, jer im ne odgovara red, rad i odgovornost“, zakljucio je đekic.