OPROŠTAJ OD NIKOLE ŽIVANOVIćA
Sutra će se u 10.30 časova na minhenskom groblju NJaldfriedhof-Neuer Teil (ulaz Lorettoplatz) rodbina, prijatelji i poznanici oprostiti od Nikole <đŽ>ivanovića (84) iz Augzburga, bivšeg člana Eparhijskog saveta Srednjoevropske eparhije, višedecenijskog člana Minhenske i Augzburške crkvene opštine i dugogodišnjeg predsednika Minhenske crkvene opštine. Nikola <đŽ>ivanović je bio jedan od ljudi za čije ime se vezuje donošenje odluke o gradnji i uspešnom završetku izgradnje Crkvenog centra i hrama Sv. Jovana Vladimira kralja srpskog u Minhenu.
Kako je Nikola <đŽ>ivanović odlukom Eparhijskog crkvenog suda isključen iz crkve a na njegovu žalbu Velikom crkvenom sudu SPC-a u Beogradu nije stigao odgovor, neće biti opela niti sahrane po pravoslavnom obredu, nego će njegovo telo biti kremirano.
Nikola Živanović je isključen iz crkve zbog toga što je zajedno sa još dvoje parohijana kritikovao rad i ponašanje vladike Konstantina i organa Srednjoevropske eparhije i bio organizator višenedeljnih okupljanja nezadovoljnih parohijana u Minhenu.
Nikola Živanović (87) iz Augzburga umro je u četvrtak, 7. februara, u bolnici posle zdravstvenih problema i tri operacije. Kako sada stvari stoje, za njega neće biti opela niti sahrane po pravoslavnom obredu, a supruga Nadežda, kćerka Vesna i sin Milorad će se teška srca opredeliti za kremiranje posmrtnih ostataka svog supruga i oca. Pomena ni sahrane po pravoslavnom obredu neće biti, jer je Eparhijski crkveni sud Nikolu Živanovića isključio iz crkve zajedno sa još dvoje parohijana. Dosadašnji pokušaji da vladika Konstantin dozvoli nadležnom svešteniku i sveštenicima u Minhenu da obave opelo i sahranu nisu dali rezultat.
„Vesti“ su pokušale da dobiju izjavu vladike srednjoevropskog Konstantina, ali se on juče nije javljao na svoj mobilni telefon.
Neverica i tuga
Na mirnom okupljanju dvadesetak parohijana ispred hrama u Minhenu, juče je deljen papir u kome stoji da će oproštaj od Nikole Živanovića biti u četvrtak, 14. februara, na Svetog Trifuna i to u hramu Sv. Jovana Vladimira kralja srpskog. Posle nedeljne litrugije protojerej-stavrofor Slobodan Milunović je, obraćajući se vernicima povodom smrti Nikole <đŽ>ivanovića, rekao da će naknadno biti saopšten termin njegove sahrane.
Nikola <đŽ>ivanović bio je dugogodišnji član Crkvene opštine Minhen i predsednik Upravnog odbora Minhenske parohije od 1982. do 1994. godine. NJegovo isključenje iz crkve usledilo je pošto se angažovao u organizovanju i okupljanju grupe parohijana koji su kritikovali rad vladike Konstantina i zatražili da se iseli iz prostorija Crkvenog centra. S obzirom da je Eparhijski crkveni sud u novembru 2006. godine doneo odluku o njegovom isključenju iz Srpske pravoslavne crkve, a do danas žalbu na ovu presudu Veliki crkveni sud Srpske pravoslavne crkve u Beogradu nije razmatrao, po crkvenim propisima, Živanović ne može biti sahranjen po pravoslavnom obredu, odnosno neće biti obavljeno opelo. Zbog takve činjenice u porodici i među prijateljima i poznanicima Nikole Živanovića vlada neverica i tuga.
Prota Milunović: Ugradio sebe u ovaj hram
Posle nedeljne liturgije protojerej-stavrofor Slobodan Milunović obavestio je vernike da je proteklih dana ovaj svet napustio Nikola Živanović. Govoreći o pokojniku, prota Milunović je, između ostalog, rekao:
– Živanović je kao uspešan građevinski preduzimač, vernik i čovek ugradio sebe u ovaj hram i crkveni centar i zahvaljujući njegovom angažovanju ostvaren je ovaj građevinski poduhvat u Minhenu.
Posle presude Eparhijskog crkvenog suda o isključenju iz crkve troje parohijana i raščinjenja protojereja-stavrofora Slobodana Milunovića i oduzimanja parohije, svi oni su se žalili Velikom crkvenom sudu SPC u Beogradu. Ovaj sud je 7. septembra prošle godine razmatrao samo žalbu prote Milunovića i doneo presudu kojom se poništava presuda Eparhijskog crkvenog suda od 13. aprila 2007. Žalba troje parohijana, kao što smo već pomenuli, nije došla na dnevni red Velikog crkvenog suda u Beogradu i za članove Crkvene opštine koji su nedeljama protestovali i okupljali se – nije pravosnažna.
Bez zvaničnog rešenja
Zbog toga se dvadesetak vernika sa dr Verom Mišković-Šprajcer i Dragomirom Pantelićem okupilo ispred hrama Sv. Jovana Vladimira kralja srpskog u Minhenu u nedelju da bi izrazilo svoje nezadovoljstvo i ogorčenje zbog zabrane vladike Konstantina da se obavi opelo Nikole Živanovića i da se on sahrani po pravoslavnom obredu.
U podrumu hrama ipak je bio odvojen prostor za paljenje sveća za pokoj duše Nikole Živanovića gde je sa svećom u ruci sedeo Dragomir Pantelić.
Parohijani: Nikola ovo nije zaslužio
Jevrem Dragičević nije bio raspoložen za priču, ali je ipak rekao:
– Tužan sam i nesrećan. Ne sviđa mi se ovo, jer Nikola Živanović ovako nešto nije zaslužio – kaže Dragičević.
Slično reaguje i Sibinka Masalović.
– Nikolu Živanovića sam upoznala pre 45 godina u Minhenu. Žao mi je što od njega moramo da se oprostimo na ovakav način, krijući se od vladike Konstantina koji nam ne dozvoljava da održimo pomen, a traži od nas kada dođemo da se ispovedamo i da opraštamo. Pitam se – gde je tu crkva, gde je svešteno lice koje treba da oprosti? Kaže se da kada čovek umre o njemu se lepo govori i svi gresi mu se opraštaju a Nikola Živanović nije imamo nikakve grehove. I to nas boli – iskrena je Sibinka Masalović.
– Ovo je naš oproštaj od dragog druga i prijatelja Nikole Živanovića. Nije onakav kako je to on zaslužio, da njegovo telo bude ovde u hramu blagoslovljeno i da se od njega kao višegodišnjeg predsednika Crkvene opštine Minhen dostojanstveno oprostimo. Vladika i eparhijske vlasti nisu to dozvolili, jer je Nikola Živanović i nas nekoliko isključeno iz crkve, iako to zvanično rešenje od Velikog crkvenog suda iz Beograda još uvek nije stiglo. Žao mi je što je to tako, jer njegova želja uvek je bila da bude sahranjen kao čovek, a ne kao obična stvar što on nije zaslužio – teško govori Dragomir Pantelić.
Dr Vera Mišković-Šprajcer je, takođe, isključena iz Crkve, ali je u nedelju sve vreme držala upaljenu sveću, bila pored Dragomira Pantelića i mesta gde su u hramu paljene sveće za pokoj duše Nikole Živanovića.
– Očajni smo i ogorčeni. Tužni smo što smo izgubili jednog velikog čoveka, velikog Srbina i dubokog vernika koji je ceo svoj život posvetio otadžbini, narodu i svojoj veri. Zar da jedan takav čovek ne može da dobije opelo u crkvi, za čiju izgradnju najvećim delom treba njemu da zahvalimo! Oni koji su tako odlučili, za mene su počinili zločin i oni koji su to zabranili treba da pred Gospodom odgovaraju – rekla je kratko vidno potresena dr Vera Mišković-Šprajcer.