Mališa Ilic (41), predsednik Saveza Srba u Austriji, porucuje zemljacima da vole svoju tradiciju i obicaje i ne zaborave jezik i kulturu i istice da ce se u narednom mandatu zalagati pored ocuvanja ostvarenog, i za jacanje veza dijaspore sa maticom, diplomatsko-konzularnim predstavništvima i Srpskom pravoslavnom crkvom.
Ilic je na skupštini Saveza Srba u Austriji, održanoj prošle subote u Becu, izabran po drugi put za predsednika. Poznat i po nadimku Vojvoda, roden je u selu Lipovica, u opštini Despotovac, oženjen je i ima sina i kcerku. Sa porodicom živi u jednom malom mestu u Burgenlandu. U Austriju je došao krajem 1979, a vec u aprilu 1980. godine se zaposlio u Austrijskoj industriji za koverte (OeKI), gde je završio i zanat za graficara. Tim poslom se bavi i danas. U Despotovcu je 1996. osnovao preduzece pod nazivom Srpska industrija koverata (SIK).
Kako u pokrajini Burgenland živi dosta Srba, odlucio je da 1998. godine osnuje srpski klub „Resavac“, na cijem celu se i sada nalazi. NJegov rad i trud na ocuvanju srpske kulture i tradicije bio je veoma zapažen, te je izabran i za predsednika Zajednice srpskih klubova Donje Austrije i Burgenlanda na cijem se celu nalazio od 2001. do 2003.
godine postigavši brojne rezultate. Prvi put je predložen za predsednika Saveza Srba u Austriji 2004, kada je i izabran za ovu funkciju vecinom glasova.
– Moj moto je od samog pocetka bio da svi Srbi treba da se nadu pod istim krovom, svejedno odakle dolaze i uz podršku svojih saradnika sam to i uspeo da ostvarim. Od mog mandata Savez je postao bogatiji za tri nova kluba, te sada broji 68 srpskih klubova iz devet pokrajina. Svojim zalaganjem sam postigao i to da Savez ima svoje ime, adresu, racun, zastavu i himnu. Savez ima i svoj pravilinik rada. Stupajuci na celo Saveza pokrenuo sam i inicijativu da Srbi dobiju status manjine u Austriji – objašnjava Ilic.
Ponovo izabrani predsednik Saveza Srba u Austriji naglašava da ce se zalagati i za osnivanje Srpske kuce u Becu, gde ce svim Srbima u Austriji biti na raspolaganju brojne mogucnosti od kulture do sporta.
– Za ovakav veliki poduhvat ocekujem i podršku Vlade Republike Srbije kao i vlade Austrije. Posebno cu nastojati da se više pažnje posveti deci koja su ovde rodena, kako bi znali ko su i odakle im poticu dedovi. Otvoren sam i prihvaticu svaku ideju i dobronameran predlog. Ovaj mandat sam prihvatio zato što volim i želim da radim za dobrobit svog naroda, jer sam odgajan u takvoj porodici, u Donjoj Resavi, gde su mi uvek govorili „Svoje voli, a tude poštuj“ – zakljucuje u razgovoru za „Vesti“ Mališa Ilic.