Naši gradani koji žive i rade u inostranstvu susrecu se prilikom dolaska u otadžbinu sa nizom novina u monetarnoj sferi, od kojih je prva i osnovna – da je dinar iskljucivo sredstvo placanja na svim prodajnim mestima, bez obzira da li je rec o proizvodima ili uslugama.
Bukvalno, od samog ulaska u SRJ gradani mogu da zaborave stranu valutu, jer ce se sve dažbine, pocev od drumarine, od pocetka jula placati u dinarima. Narodna banka Jugoslavije postavice na svim granicnim prelazima menjacnice koje ce raditi non-stop.
Devize širom Srbije mogu da se zamene u 647 menjacnica Zavoda za obracun i placanje, 32 menjacnice koje su potpisale ugovore sa bankama i u više od 40 domacih i stranih banka. Propisano je da na vidnim mestima mora da stoji kursna lista, koja se menja svakodnevno, tako da su gradani upoznati sa visinom prodajnog i kupovnog kursa, s tim što se u vecini menjacnica i banaka obracunava provizija na konverziju.
Povratak kartica
Osim odomacenog i omiljenog keša, u SRJ su sve više u primeni i kartice za bezgotovinsko placanje. Kao i u svetu, za placanje robe i usluga mogu da se koriste „viza“, „dajners“, „amerikan ekspres“, a odnedavno i „masterkard“ i „mćstro“ kartice, i to u prodavnicama, hotelima, kao i za podizanje gotovine na odgovarajucim POS terminalima.
Mladan Dinkic, guverner NBJ, najavio je da ce pocetkom iduce nedelje devizni inspektorat pojacati kontrolu prodavnica i hotela, kako bi se utvrdilo da li se dinar koristi kao sredstvo placanja.
– Razumljivo je što su gradani paralelno sa dinarom koristili i strane valute, jer smo ranije imali visoku inflaciju. Sada, kada je dinar konvertibilan, za to više nema razloga. Do kraja godine, ocekujem da ce se dinar iskljucivo koristiti kao sredstvo placanja – kaže Dinkic, dodajuci da je NBJ sugerisala da se ćrodromska taksa uracunava u cenu karte, kako putnici koji uglavnom žure ne bi morali na ćrodromu da traže menjacnicu gde bi zamenili devize za dinare i platili dažbine.
U pocetku, inspektori ce prekršiocima „uhvacenima na delu“ naplacivati kazne. Pravno lice kaznice se za prekršaj od 4.200 do 630.000 dinara, dok ce odgovorno lice, preduzetnik i gradanin morati da izdvoji i do 21.000 dinara. Osim novcane kazne, zakonom je predvidena i zaštitna mera koja može i da zabrani obavljanje delatnosti preduzeca od tri meseca do godinu dana ili oduzimanje predmeta prekršaja.