Svečanom otvaranju prisustvovali su, pored ostalih, i dr Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socjalna pitanja Srbije i kopredsedavajući Mešovite međuvladine mađarsko-srpske komisije za manjine, ambasador Srbije u Mađarskoj Rade Drobac, kao i ambasador BiH u Mađarskoj Aleksandar Dragičević, javlja za Program za dijasporu Diana Kondić-Đurić iz Srpskih nedeljnih novina (Budimpešta).
Otvarajući manifestaciju, državni sekretar Ivanišević je poželeo prisutnima dobrodošlicu i rekao da Mesec srpske kulture u Mađarskoj neće više prolaziti, a da neko od zvaničnika iz Vlade Republike Srbije ne bude prisutan na tako značajnom programu.
„Kultura je jedan od važnih oblika očuvanja zajednice i identiteta, ali ujedno i medij preko koga se različiti narodi zbližavaju i verujem da je ova manifestacija upravo takva“, rekao je u svom obraćanju ambasador Rade Drobac.
Milan Đurić, v.d. direktora Kulturnog i dokumentacionog centra Srba u Mađarskoj se, u svom govoru, prisetio proteklih sedam godina i ukazao na značaj ove manifestacije, koja je dobar primer saradnje više institucija. Upravo ovogodišnje otvaranje Meseca srpske kulture dokaz je dobrih odnosa, jer su se na Folk-fest odazvala sva aktivna srpska folklorna društva iz Mađarske, što do sada nije bio slučaj.
Nastupom folklornih ansambala iz Mađarske i Srbije, koji svojim koreografijama oslikavaju našu bogatu tradiciju, otpočeo je ovogodišnji praznik srpske kulture, koji će trajati čitavih mesec dana, sve do 10. oktobra.
Samom činu otvaranja predhodilo je veliko kolo, u koje su osim igrača, uhvatili i prisutni zvaničnici. Na pozornici su nastupila srpska kulturno-umentička društva: Banat, Opanci, Ruzmarin, Taban, Veseli Santovčani, Suferini, Dukati, kao i društva iz Tukulje, Varjaša i Grčko folklorno društvo.
Inače, u narednih mesec dana, na brojnim scenama u Budimpešti, Segedinu, Bati, Pomazu, Santovu, Lovri i drugim mestima u Mađarskoj, odvijaće se raznorodni programi koji će obuhvatiti izložbe, pozorišne predstave, koncerte, književne večeri, naučno-popularna predavanja, programe za decu, modne revije i zabavne sadržaje.
Kao deo Meseca srpske kulture biće priređen i jesenji susret pisaca Peštanski književni omnibus uz učešće istaknutih srpskih pisaca iz više zemalja Evrope, a biće priređena i promocija Antologije savremenog stvaralaštva za decu srpskih pisaca iz rasejanja, čiji su priređivači Aleksandar Čotrić i Ljubiša Simić. Izdavač ovog jedinstvenog dela je preduzeće Pčelica iz Čačka.
Treba spomenuti i Okrugli sto na Smeru za srpski jezik i književnost budimpeštanskog Univerziteta ELTE, na temu: Kako čuvati i negovati srpski jezik u rasejanju, uz učešće univerzitetsih profesora, istaknutih knjizevnika i kulturnih poslenika iz Srbije i dijaspore.
Za ljubitelje pozorišne umetnosti, biće prikazana predstava Istočni anđeo, sa Ljiljanom Stjepanović i Ljilanom Lašić u glavnim ulogama, kao i Somborska ruža – opereta u produkciji Srpskog pozorišta u Mađarskoj.
U Srpskom kulturnom centru u Budimpešti biće otvorena izložba radova nastalih na Umetničkoj koloniji Krug, koja je ove godine održana u gradu Pomazu. Biće izloženo 20 umetničkih dela istaknutih umetnika iz sedam zemalja, inspirisanih životom i radom etnomuzikologa Tihomira Vujičića.
Publici će svakako interesantno biti i naučno-popularno predavanje Aleksandre Ninković-Tašić, autorke veoma zapažene izložbe o Mihajlu Pupinu u Istorijskom muzeju u Beogradu.
Ovoga puta, ona će budimpeštanskoj publici, povodom 160 godina od rođenja Nikole Tesle, izložiti svoj rad na temu Tesla i Pupin na istom putu.
Nakon Beograda, u Budimpešti će premijerno biti prikazana nova kolekcija Verice Rakočević, na modnoj reviji u Ambasadi Srbije u Budimpešti.
Prvi veliki program u obnovljenoj svečanoj sali prelepog zdanja budimpeštanskog Tekelijanuma, biće koncert Biljane Krstić i Orkestra Bistrik, a neće izostati ni drugi muzički programi širom Mađarske.
Svečanost povodom zatvaranja Meseca srpske kulture u Mađarskoj biće održana 10. Oktobra, u Ambasadi Republike Srbije u Budimpešti.