Završeni razgovori s predstavnicima Srba iz rasejanja
Svest o važnosti dijaspore
Svi skupovi Srba iz rasejanja sa Srbima iz matice završavaju se željom da oni iz dijaspore investiraju u zemlju iz koje potiču, ali ne shvatam zašto bismo ulagali u nestabilnu državu u kojoj vlada korupcija, kaže Predrag Rakočević, predsednik Skupštine srpske dijaspore u Baden-Virtembergu
BEOGRAD – Zamenik ministra za dijasporu Vukman Krivokuća, tokom drugog dana „Vidovdanskih dana dijaspore“, rekao je da Srbija ima svest o važnosti dijaspore i njenom ekonomskom, kulturnom i sportskom potencijalu i da je to najvažniji potencijal.
– Uloga Ministarstva za dijasporu jeste da bude spona i garant konkretnih poslovnih dogovora. Ima mnogo problema koje treba rešiti i radimo na tome. Pretpostavke su da između tri i četiri miliona Srba živi u rasejanju. I oni imaju dosta novca, ali su svega hiljaditi deo uložili u Srbiju. Ako dijaspora nema poverenja u maticu, kako da ga imaju drugi strani investitori – naglasio je on i dodao da je bitno da imaju ekonomski motiv za ulaganje, a ne samo patriotski.
Aleksandar čotrić, zamenik ministra za dijasporu, rekao je da je u toku rad na izradi novog ustava i da će se u njemu nalaziti jedna tačka prema kojoj Srbija kao matična zemlja mora da vodi brigu o svom narodu u drugim zemljama.
– Što se mnogih bitnih političkih pitanja tiče, a sada je to, svakako, pitanje Kosova i Metohije, bitno je da imamo svoje lobiste u svetu. Ipak, za ovo nije bilo razumevanja u Ministarstvu finansija. Tako, dok parlament Kosova daje Albancima u Americi 30 miliona dolara za lobiranje, kod nas izgleda mnogi ne razumeju koliko je lobiranje bitno – naglasio je on.
EKOLOŠKI RAZVOJ
Slavko Živanović iz Zajednice srpskih klubova u Beču pozvao je Srbiju da se okrene ekološkom razvoju.
– Samo da Srbija pokupi đubre sa ulica, imala bi veliko bogatstvo. Solarni kolektori i vetrenjače ovde ne smeju biti ni pomenuti, a bilo bi mnogo bolje da nije tako. Zašto ne napraviti, na primer, 80 mini-elektrana sa amortizerima na Savi. To nije teško, a radi se u mnogim razvijenim zemljama Evrope – rekao je on.
BELA KUGA
Marko Mladenović, predsednik Udruženja „Opstanak“, rekao je da se u Srbiji samo u dva okruga rodi više ljudi nego što umre.
– Mi nestajemo, topimo se kao narod. Sve je zamrlo i zato je neophodno izvesti neke mere da se situacija poboljša. Potrebno je da se uvede novi sistem vrednosti i vanredno demografsko stanje. Postoji opasnost da za deset godina nestanemo. Zato biološka revolucija mora da zameni seksualnu i feminističku. Država mora da poveća trudničke plate, uvede porez na imućne koji nemaju decu. I mora da uvede ministarstvo za porodicu. Jedino dijaspora može da spase maticu od izumiranja – kaže on.
Kako je tema drugog dana bila ekonomska saradnja i investicije predstavnici Srba koji žive u rasejanju, ispričali su koje probleme imaju prilikom investicija u Srbiji.
– Svi skupovi Srba iz rasejanja sa Srbima iz matice završavaju se željom da mi iz dijaspore investiramo u zemlju iz koje potičemo. U novije vreme kažu da treba da to uradimo iz ekonomskih razloga, a ne iz emotivnih. Ali to nije ništa što mi ne znamo. Kapital zna samo za dobit, stagnaciju i gubitak i nema mesta emocijama. To smo naučili odavno. I onda oni licitiraju brojkama o našoj imovini. Ali nije sva ta imovina slobodan kapital spreman za ulaganje. Zašto bismo prodali naše kuće da uložimo u nestabilnu državu u kojoj vlada korupcija? Državu ne sme da zanima naše imovno stanje – rekao je Predrag Rakočević, predsednik Skupštine srpske dijaspore u Baden-Virtembergu.
On je dodao i da su Srbi iz dijaspore jedini stalni strani turisti u Srbiji koji značajno utiču na rast deviznih rezervi i da ministar Dinkić mora da se zapita odakle mu tolike devizne rezerve, kada nema stranih turista i kada je ekonomija loša, kao i od čega dobro živi veliki broj stranih banaka u Srbiji, naglašavajući da je to od redovnih donacija iz dijaspore.
– Nije tačno da je bruto društveni proizvod toliko pao da će trebati decenije da se vrati na nivo iz 1991. godine. Stopa privrednog rasta od šest i po odsto, kojom se oni na vlasti hvale, tolika je samo zahvaljujući donacijama. Kada donacije budu stale biće nula. Pa Srbija je zemlja u koju je najmanje investirano od svih zemalja Istočne Evrope. Samo 0,3 odsto svih investicija je završilo kod nas – rekao je Slavenko Grgurović, predsednik Lige za zaštitu životne sredine i ljudskih prava.
On se zapitao i kako je moguće da Dinkić vraća milijardu dolara Međunarodnom monetarnom fondu, a to ne čini nijedna druga zemlja na svetu.
– Sve države samo plaćaju kamatu na osnovicu. U Srbiji su očekivane temeljne reforme i privatizacija koja je izvedena u svim istočnoevropskim zemljama, ali kod nas te privatizacije nema. Umesto nje sprovedena je prizemna kriminalizacija – jasan je bio Grgurović.
Ipak, bilo je i onih koji su pozvali svoje sunarodnike vlasnike privatnih preduzeća da ih prebace u Srbiju.
– Doneo sam odluku da prenesem svoju proizvodnju u zemlju iz koje sam. Verujem da je to dobar potez, pogotovo zato što sam dosad naišao samo na razumevanje. Pogotovo u Privrednoj komori Srbije, kući privrednika iz matice i dijaspore – kaže Nenad Vujelić.