U petak u emisiji na srpskom jeziku radio programa SBS na pitanje voditelja sta ce od kulturnih aktivnosti da bude na Omladinskom Svetosavskom festivalu u Kanberi prota Djura Djurdjevic arhijerejski namesnik Vladike Australijsko Novozelandskog je rekao :turnir u malom fudbalu i mozda bocanje.
Ako su kulturne aktivnosti fudbal, bocanje, jedenje praseceg i jagnjeceg pecenja, vruc burek, glasna novokomponovana narodna muzika, prodavci CD, kaseta i suvenira onda je Omladinski Svetosavski festival bio veliki srpski kulturni dogadjaj u Australiji.
Tragedija je da se situacija kada se na jednom mestu u toku godine skupi toliko Srba i srpske omladine ne iskoristi za nesto drugo osim zanarodno veselje uz bucnu muziku i vruce pecenje. Mnogo je aktivnosti koje su organizatori mogli da ukljuce u festival
– u maloj manastirskoj Sali je mogla da se organizuje izlozba slika ili ikona srpskih umetnika iz Australije
– u predivnom ambijentu manastirske crkve mogao je da se organizuje nastup crkvenih horova nasih CSO
– pored folkora nase crkve imaju i skole srpskog jezika pa je izmedju nastupa folklore mogla da se cuje i sta su nasa deca naucila u tim skolama
– tokom trajanja festivala moguce je bilo oskoristiti boravak toliko poznatih aktivista iz srpske zajednice pa organizovati okrugle stolove sa temom zajednickog delovanja srpske zajednice u Australiji, uspostavljanje saradnje izmedju srpskih organizacija , povezivanje srpskih biznismana, sportskih radnika, umetnika, intelektualaca…
– nafestival je trebalo pozvati predstavnike Australijskog ministarstva za emigraciju i Australijske politicare da se uvere da Srba ima u Australiji i da nas ubuduce vise cene I postuju (bar zbog broja)
Sve to i mnogo drugo naravno nije ucinjeno jer su organizatori brinuli samo kako ce da organizuju podelutiketa za hranu, gde ce da se rasporede prodavci, koja ce muzika da svira, kako ce da se ispece pecenje, a za sve ostalo ili nisu sposobni ili ih nista vise i ne zanima.
Nazalost i ove godine ce lokalna srpska glasila da obaveste citaoce i slusaoce ouspesno organizovanom festivalu u Kanberi pa ce tako na isti nacin i uspesno uz podrsku medije da se festival organizuje i u sledecih bar dvadeset godina, a onda ce mozda nesto i da se promeni.
Pocivsi vladika Nikolaj Velimirovic je jednom rekao da je najcitanija knjiga kod Srba pravoslavni crkveni calendar, jer ga ima skoro svaka srpska kuca. Unajcitanijoj knjizi kod Srba moze da se pronadje da je nedelja u kojoj je bio vasar, poslednja nedelja pred uskrsnji post i naziva se mesopusna ili bela nedelja i tokom te nedelje se ne jede meso ! Posto je na vasaru bilo obilje vruceg pecenja dodje nam da zakljucimo ili da vladika Nikolaj nije bio precizan pa je crkveni calendar najrasprostranjenija, ali ne i najcitanija knjiga kod Srba ili da crkvena pravila ne vaze kada su u pitanju Omladinski svetosavski festivali.
Naravno da je lepo da se nas narod skupi i razveseli uz muziku i hranu koju voli i dobro je da imamo sto vise takvih okupljanja. Jedino takve manifestacije ne treba zvati zvucnim imenom Omladinski Svetosavski festival jer je to sramota i za srpsku omladinu i za prosvetitelja Savu. Ovo okupljanje traba jednostavno zvati Svetosavski (seoski) vasar, zvuci manje lepo, ali bar postenije.